Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-01-22 13:40:23

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Hej! Z góry przepraszam za nieco merytorycznie rozstrzelony post. Od 3 miesięcy jestem administratorem laboratorium komputerowego. Jakiś czas wcześniej kupiliśmy 20 identycznych komputerów*  z przeznaczeniem na klaster(mosix, pvm, mpi, własne rozwiązania). Wszystko by było dobrze gdyby nie to, że po 3 miesiącach 1/3 komputerów padła/pada. Pytanie będzie natury eksperymentalnej, może ktoś zna linki do opracowań ma własne doświadczenie w tym temacie.  Zanim jednak zadam pytanie najpierw trochę o objawach. Generalnie komputery mają taki defekt, że po jakimś czasie(mniej więcej stałym dla danego komputera, dla różnych komputerów z przedziału 0.5 sekundy do kilku dni) komputer gaśnie i włączyć go można dopiero po wyłączeniu UPSa na kilkanaście sekund. Próbowałem wymieniać zasilacze i wydawało się, że problem znikł ale objawy przynajmniej w jednym kompie wróciły, z tym, że w nowym innym zasilaczu nie trzeba wyłączać UPSa. Komputery działają non-stop. każdy ma własnego UPSa, w pomieszczeniu jest dość ciepło i raczej sucho(dużo statycznej elektryczności). Jednak hdtemp i lm-sensors nic specjalnego nie pokazują. W logach nie ma żadnych wpisów o halt-cie z powodów temperatury itp.

A teraz pytanie. Z waszego doświadczenia  jakie awarie zdarzają się najczęściej, jaki procent komputerów zawodzi po danym okresie czasu. U mnie komputery działają 3 miesiące obłożenie procesora i dysków to 100%, do tej pory odsetek wadliwych to 1/3, w przeliczniku na desktopa wiek tych komputerów to pewnie coś koło 9 miesięcy.  Oprócz oczywistej chęci znalezienia przyczyny awarii jestem ciekawy jak to wygląda u was.

Pytanie dodatkowe dla zawodowych administratorów. Jakie opcje załatwienia problemu wy proponujecie. Czy próbować oddać wszystkie kompy, czy walczyć pojedynczo. Zanim zacznę walczyć z dostawcą chciałbym usłyszeć jakiś głos rozsądku :)










*Przetarg, Desktopy. Pomysł był taki, że jeśli pomysł klastra nie wypali to zrobi się z tego pracownię dla studentów. Komputery są ciągle n gwarancji.


Linki związane z tematem
http://www.cs.cmu.edu/~bianca/msr_workshop.pdf
http://www.reghardware.co.uk/2006/06/27/gartner_har … ailure_rates/

Ostatnio edytowany przez herrmannek (2008-01-22 14:55:47)

Offline

 

#2  2008-01-22 14:03:59

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Kluczem u Ciebie będzie wysoka temperatura.
niestety wraz z wzrostem temperatury podatność elektroniki na uszkodzenie wzrasta.
Po pierwsze co musisz zrobić to zamontować porządną klimę :)
Po drugie zwykłe desktopy średnio nadają się do budowy sprzętu których ma chodzić 24/7 i to pod obciążeniem 100%
Jeśli coś się chrzani to bier sprzęt pod pachę i do sklepu, po to masz gwarancję.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#3  2008-01-22 14:34:45

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

klima się właśnie instaluje, test rozruchowy może nawet dzisiaj będzie Czy jest porządna to nie wiem.

Co do podejrzeń. Też mi se tak wydawało ale teoria temperaturowa się nie sumuje, przynajmniej nie bez dodatkowych założeń... np nie mam kłopotów z dyskami, procesorami, temperatura jest  dość wysoka ale stała, nie mam żadnych alarmów itp. Wydawało by się, że jeśli temperatura jest bezpośrednim kłopotem najpierw powinna się rzucać na te elementy.     


Tutaj dump z hdtemp i lm-sensors

date                                            host        core0 core1 therm therm diode hdd
Tue Jan 22 14:29:21 CET 2008  cluster1    +53°C +54°C +40°C +64°C +48°C +46C
Tue Jan 22 14:29:29 CET 2008  cluster2    +51°C +54°C +37°C +61°C +45°C +46C
Tue Jan 22 14:29:41 CET 2008  cluster4    +56°C +61°C +33°C +63°C +46°C +45C
Tue Jan 22 14:29:46 CET 2008  cluster6    +55°C +61°C +33°C +63°C +46°C +42C
Tue Jan 22 14:30:17 CET 2008  cluster7    +47°C +49°C +34°C +61°C +46°C +45C
Tue Jan 22 14:30:26 CET 2008  cluster8    +53°C +53°C +37°C +64°C +44°C +44C
Tue Jan 22 14:30:28 CET 2008  cluster9    +45°C +50°C +34°C +63°C +37°C +44C
Tue Jan 22 14:30:31 CET 2008  cluster10   +53°C +57°C +40°C +64°C +44°C +44C
Tue Jan 22 14:30:33 CET 2008  cluster11   +50°C +53°C +32°C +58°C +41°C +42C
Tue Jan 22 14:30:36 CET 2008  cluster12   +54°C +56°C +35°C +61°C +43°C +46C
Tue Jan 22 14:30:50 CET 2008  cluster15   +52°C +57°C +38°C +62°C +49°C +44C
Tue Jan 22 14:30:52 CET 2008  cluster16   +54°C +59°C +40°C +64°C +46°C +44C
Tue Jan 22 14:30:54 CET 2008  cluster17   +50°C +54°C +34°C +61°C +44°C +44C
Tue Jan 22 14:31:01 CET 2008  cluster18   +55°C +55°C +40°C +64°C +42°C +47C
Tue Jan 22 14:31:03 CET 2008  cluster19   +56°C +54°C +41°C +62°C +45°C +46C
Tue Jan 22 14:31:23 CET 2008  cluster20   +51°C +51°C +39°C +63°C +45°C +48C

Ostatnio edytowany przez herrmannek (2008-01-22 14:35:21)

Offline

 

#4  2008-01-22 15:10:55

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Administratorem nie jestem ale pierwsze co bym podejrzewał to właśnie zasilacze, na drugim miejscu stawiałbym na płyty główne, zwłaszcza jeśli są one obciążone na 100%... Spójrz czy ta płytka nie ma czasami napuchniętych kondensatorów.

Ostatnio edytowany przez terefere (2008-01-22 15:11:22)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#5  2008-01-22 19:01:36

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

co to w ogóle jest za sprzęt ? nowy czy używany ? na jakich podzespołach ? jak nie masz plomb to samemu jesteś w stanie dojść co jest przyczyną... I wątpię, czy jakakolwiek budżetowa płyta/zasilacz wytrzyma obciążenie 100% przez cały okres trwania gwarancji.
Sprawdź też, czy Ci przypadkiem prądu nie brakuje ;)
EDIT: Spotkałem się jeszcze z przypadkiem, że switche w sieci były walnięte i przez kabel sieciowy jarały płyty ;)

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2008-01-22 19:05:55)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#6  2008-01-23 09:08:10

  coby6 - Członek DUG

coby6
Członek DUG
Skąd: Brzeg
Zarejestrowany: 2005-10-23

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Ja pracuje w sklepie komputerowym i moge sie troszke wypowiesziec . W tej chwili sprzet klasy soho nie przechodzi zadnej kontroli jakosci . Na 10 nowych plyt  g. conajmniej 1 ma jakis defekt , do grona awaryjnych urzadzen moge jeszcze zaliczyc pamieci i zasilacze. Co do dziwnego wylanczania to radze spawdzic jakie standardy obslugi PFC daje ups a jakie obsluguje zasilacz . Nieagodnosc wiaze sie z uszkodzeniem zasilacza badz nieprawidlowosciami w pracu ups'a ( wyladowywanie  w okolo 2 min , nadmierne nagrzewanie).


<............>

Offline

 

#7  2008-01-23 10:12:32

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Kurcze kto wspominał sieć :) ?! Przychodzę dzisiaj do pracy i cały lokal jest zwieszony, po nitce do kłębka po odłączeniu switcha z klastrem sieć zaczyna działać po włączeniu przestaje... kompletna blokada... Jakieś pomysły i czy ten objaw ma związek.... Nie wiem czy mówiłem kompy mają własną sieć elektryczna, wszystkie maj UPSy i jeszcze listwy, z tym ze kilka komputerów na listwie siedzi... Poszukam coś o tym  PFC. A miał być spokojny dzień :)

Znalazłem winowajce... jeden z kompów w klastrze... Wygląda na twardy zwis, z lampką od dysku zaświeconą na stałe... po restarcie wszystko działa, na razie... w logach nic nie ma.. urywają się wczoraj o 18:30...

Ostatnio edytowany przez herrmannek (2008-01-23 10:48:41)

Offline

 

#8  2008-01-23 19:13:45

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

coby6, nie widze związku w tym wywodzie o PFC, tym bardziej że chyba więc nie wiesz czym jest PF i PFC skoro piszesz o ich "zgodności" :]

Jak juz pisał pasqdnik, co to jest za sprzęt? Wpinałes inne zasilacze, jakie? Temp. ~53st C w stresia? Skoro w logach nic nie ma to raczej jest to jakis blad na sprzecie (tutaj w 70% jest to mega gówniany zasilacz xxx Watts, o sredniej stabilności napięć w idle, i o sporych wyciaczkach poza norme ATX przy napieciach w stresie ).

pasqdnik, to jeszcze można kupić takie switche o_O? Myslalem ze juz dawno sie gdzies na szlaku Chiny-Polska spaliły lub wpadły do przepaści :D

Offline

 

#9  2008-01-23 20:30:54

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

qluk napisał(-a):

pasqdnik, to jeszcze można kupić takie switche o_O? Myslalem ze juz dawno sie gdzies na szlaku Chiny-Polska spaliły lub wpadły do przepaści :D

Pff, bardzo poważna państwowa organizacja ma taką całą sieć we Wrocławiu ;)

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2008-01-23 20:33:30)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#10  2008-01-24 10:02:28

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

"Jarają" się tylko te kompy w klastrze. Cała 30 pozostałych działa okej.  Wszystko nówki Switche Edimax 24x 100Mbit, Płyty główne Gigabyte S-series, procki dwurdzeniowe amd64, zasilacze Mustang KY-450W obudowy też z tej firmy. Ten komp który zabił mi wczoraj lokala zrobił to ponownie. Twardy zwis , lampka od dysku świeci się na stale a sieciówka wariuje. Wcześniej tego nie robił. Jest wesoło...  Gwarancje są na pojedyncze komputery nie na cały zestaw.  Pewnie będzie opór ze strony firmy, jeśli będę chciał wymienić 20 komputerów z tego przynajmniej połowa jeszcze nie ma żadnych objawów. Poczekam z tym do poniedziałku. Wszelkie sugestie mile widziane.

Offline

 

#11  2008-01-24 15:13:03

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Jeszcze raz stwierdzę że te zasilacze mi podpadają, miałem podobne objawy gdy mój cedegen 350 nie mógł sobie poradzić z C1,7 dwoma dyskami i dwoma nagrywarkami... Co do płyt to podobno Gigabyte spadł na psy i robi niektóre sprzęty gorsze od ASROCKA, ale cicho bo topic zjedzą :P.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#12  2008-01-24 18:56:39

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Wg mnie powinieneś te "Mustangi KY-450W" wyjąć, zerwać z nich moleksy i z reszty zrobić  lampki choinkowe dla osoby, która tworzyła specyfikację przetargową. Chociaż i tak wątpię, żeby dotrwało to do przyszłych świąt... Jako sprzedawca absolutnie nie zgodziłbym się na wymianę wszystkich zestawów, bo to Wy daliście dupy z doborem sprzętu do zastosowania. Za dopłatą wymieniłbym poszczególne "słabe" komponenty na lepsze. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Na Twoim miejscu skupiłbym się na wyszukaniu właśnie tych słabych komponentów :)

BTW.Wszystkie obecne płyty Gigabyte`a są S-series, więc nadal niewiele wiadomo (Sx - gdzie x to cyferka miało ułatwiać klasyfikowanie płyt. Speed, Smart, Safe, SLI i cośtam jeszcze, im wyższa liczba, tym więcej "bajerów" i teoretycznie lepiej ;) )

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2008-01-24 18:57:13)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#13  2008-01-24 19:59:12

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

pasqdnik napisał(-a):

Wg mnie powinieneś te "Mustangi KY-450W" wyjąć, zerwać z nich moleksy i z reszty zrobić  lampki choinkowe dla osoby, która tworzyła specyfikację przetargową. Chociaż i tak wątpię, żeby dotrwało to do przyszłych świąt... Jako sprzedawca absolutnie nie zgodziłbym się na wymianę wszystkich zestawów, bo to Wy daliście dupy z doborem sprzętu do zastosowania. Za dopłatą wymieniłbym poszczególne "słabe" komponenty na lepsze. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Na Twoim miejscu skupiłbym się na wyszukaniu właśnie tych słabych komponentów :)

BTW.Wszystkie obecne płyty Gigabyte`a są S-series, więc nadal niewiele wiadomo (Sx - gdzie x to cyferka miało ułatwiać klasyfikowanie płyt. Speed, Smart, Safe, SLI i cośtam jeszcze, im wyższa liczba, tym więcej "bajerów" i teoretycznie lepiej ;) )

To jest instytucja państwowa, podobno były dość mocne ograniczenia w możliwości formułowania specyfikacji przetargowej, zresztą mleko się rozlało. Stare chińskie powiedzenie mówi że wygrywa najtańsza oferta :) .

Co do wymiany wszystkich bo na razie nie są zepsute wszystkie to mogę się zgodzić z taką argumentacją. Ale co jak co komputery są do liczenia a nie klikania myszką po pulpicie, pracują w warunkach biurowych, w instrukcji nie ma nic o dopuszczalnych maksymalnych długotrwałych obciążeniach,  po prostu uruchamiamy program i czekamy. Argument o zastosowaniu niezgodnym z przeznaczeniem jakoś do mnie nie trafia. 


W komputerze jest, jeden dysk, jeden procesor, 2 kości RAM,  jedna sieciówka na PCI. Co do konkretnego modelu płyty, pudełko mam w pracy, w biosie z tego co pamiętam mam tylko ikonki  speed smart safe. Nawet dla taniego zasilacza powinien być przynajmniej 50% zapas mocy przy tak ograniczonej konfiguracji.

Co do skupieniu się na szukaniu. To mi się już pomysły skończyły. Przychodzę do pracy  i po prostu komputer jest kompletnie ciemny. 2 komputery są teraz w serwisie, może oni coś znajdą... ale szczerze wątpię by naprawdę szukali. Jeden jest z opisywanym objawem wyłączania się bez powodu.

Drugi przypadek jest ciekawszy ale też tajemniczy. Nie wiem czy już wspomniałem ale do tej pory nie miałem specjalnie do czynienia ze sprzętem poza własnym biurkowcem i lapkiem. Więc proszę się nie śmiać. Oczywiście wszystko dotyczy wspomnianego klastra. Inne wieloletnie komputery, w tych samych zastosowaniach też na marnych zasilaczach  działają całkiem dobrze, ze sporadycznymi kłopotami na wymianę wiatraka lub dysku.

Wracając do tematu. Drugi komputer jest formalnie sprawny memtest, jakieś proste obliczenia, badanie dysku programem seatool, wszystko okej. A mimo to, bez żadnych przygód z wieszaniem czy resetowaniem, najpierw programy wrzucają do plików błędne wyniki, potem okazuje się, że partycja jest uszkodzona i dysk automatycznie wchodzi w  tryb readonly.  Zazwyczaj partycja mimo, tego że formalnie jest naprawiona w czasie startu systemu, przy ponownym uruchomieniu  znowu pokazuje te same błędy i po jakim czasie znowu przeskakuje do read only.  Zrobiłem 3 rożne instalacje. za każdym razem to samo.


Inny ciekawy przypadek to Piórka USB resetujące kompy przy wkładaniu w gniazdko. To się dzieje niezależnie od komputera(z tym, że do komputerów z klastra nikt piórek nie wkłada, dostęp jest tylko przez SSH) Podejrzewam, statyczną elektryczność i podejrzenie że gniazdka umieszczane w obudowach nie są uziemione i ładunek przeskakuje lecąc po płycie gdzieś gdzie nie powinien . Choć o elektryczności wiem tyle, że jest :)

Offline

 

#14  2008-01-24 20:22:20

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

herrmannek napisał(-a):

Co do wymiany wszystkich bo na razie nie są zepsute wszystkie to mogę się zgodzić z taką argumentacją. Ale co jak co komputery są do liczenia a nie klikania myszką po pulpicie, pracują w warunkach biurowych, w instrukcji nie ma nic o dopuszczalnych maksymalnych długotrwałych obciążeniach,  po prostu uruchamiamy program i czekamy. Argument o zastosowaniu niezgodnym z przeznaczeniem jakoś do mnie nie trafia.

Nie, żebym bym był jakimś tam mega ekspertem, ale nie widziałem jeszcze w żadnej firmie/instytucji serwera (a takie komputery są najczęściej non-stop mocno obciążone) z zasilaczem modecoma, megabajta, codegena czy innego cuda, na lichej płycie, z pamięcia o nazwie której nikt poprawnie nie umie wymówić (np. Apacer ;) ) Może za krótko jeszcze żyję ...

Co do USB, możliwe, że komuś się kolorki kabelków potentegowały i są źle wpięte. 20 kompów to godzina roboty.


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#15  2008-01-24 21:16:00

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

pasqdnik a powiedz ty mi, to jest poważne pytanie, jak ja mam w przetargu zaprogramować firmowy zasilacz, nie mogę dać żadnej nazwy, nie mogę tak przetargu sformułować, żeby pasował konkretny model. Pojedynczy komputer pewnie zmieściłby się w widełkach bez przetargu ale jak się kupuje masowo to nie ma zmiłuj. Niedługo będę musiał rozpisać przetarg na nowy sprzęt(w tym może na serwerek) i poważnie się zastanawiam jak to zrobić, to będzie mój pierwszy przetarg, i chcę dostać sprzęt w kolorze mocno zielony z tej listy http://hardware4linux.info/  . Taka zasada kciuka, jak coś dobrze działa z Linuksem bez problemu to znaczy, że nie ma problemów z tym sprzętem.   

Co do USB kabelki są okej. Jak po restarcie włożysz USB w tą samo gniazdko to działa normalnie wszystko. Taki crash zdarza się dość rzadko, przy mnie stało się to 4 razy, każdy raz na kompletnie różnych komputerach, różne piórka.

Ostatnio edytowany przez herrmannek (2008-01-24 21:17:24)

Offline

 

#16  2008-01-24 21:16:29

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

A mimo to, bez żadnych przygód z wieszaniem czy resetowaniem, najpierw programy wrzucają do plików błędne wyniki, potem okazuje się, że partycja jest uszkodzona i dysk automatycznie wchodzi w  tryb readonly.  Zazwyczaj partycja mimo, tego że formalnie jest naprawiona w czasie startu systemu, przy ponownym uruchomieniu  znowu pokazuje te same błędy i po jakim czasie znowu przeskakuje do read only.  Zrobiłem 3 rożne instalacje. za każdym razem to samo.

To samo było w moim przypadku. Uszkodzenia partycji powodowane były przez nic innego jak brak mocy, w wyniku czego głowice dysku nagle sobie odparkowywały, powinieneś to słyszeć... ponieważ dysk był nowy wymieniłem opisując objawy na inny, ale nadal było to samo... dopiero po instalacji nowego zasilacza sytuacja była opanowana. Jeśli możesz przypilnuj tego kompa i sprawdź jak się zachowuje pod obciążeniem... jeśli nie masz czasu dorzuć mu jakiegoś CD albo 2, bo dysków to jednak trochę szkoda.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#17  2008-01-24 21:40:47

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Dzięki terefere. Jeśli to jest takie oczywiste to ludki z serwisu, w którym ten komp teraz siedzi, powinny się zorientować.  No nic ciekawe co jutro będzie :)

Offline

 

#18  2008-01-24 23:22:23

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Różne kompy, różne sticki - wniosek jeden - zasilacz.

A w przetargach publicznych chyba jest cuś takiego jak lista wyłączeń ? :) Można też dać do zrozumienia oferentom, którzy wysłali nieciekawe oferty, że zależy Ci na innym dobrym zasilaczu/pamięci/płycie gł. i żeby poprawili swoje oferty :) Wszyscy ...


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#19  2008-01-24 23:43:44

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Tak mi wpadło do głowy że można zawsze zażądać zasilacza o z góry ustalonej sprawności, oraz cechującego się na przykład kilkoma osobnymi liniami 12V

Przykładowa specyfikacja zasilacza ze strony zenfist.pl

    *  Moc maksymalna: 430 W
    * Moc szczytowa: 480 W
    * Obciążalność linii +3.3V i +5V: 180W
    * Obciążalność linii +12V: 312W
    * Łączna obciążalność linii +3.3V & +5V, +12V: 410W
    * Łączna obciążalność linii -12V, -5V, +5Vsb: 28W
    * Standard wykonania: ATX12V v2.01, EPS12V v2.1, BTX v1.0a
    * Zgodność z dyrektywą RoHS: Tak
    * Podświetlanie zasilacza: Brak
    * Typ PFC: Aktywne

A tu pełniejszy opis ze strony producenta

http://www.tagan.de/pages/products/easyconS/TG-430- … n_UK_mini.pdf

Przejżyj sobie pare zasilaczy i ustal jakie cechy powinny mieć zasilacze dla twoich potrzeb.

Ogólnie to wam powiem, że właśnie sobie uświadomiłem, iż taki przetarg strasznie łatwo z góry ustawić tak, aby nam bardziej niż odpowiadał :]


Co do płyt głownych to te lepsze konstrukcje przeznaczone do ostrego OC cechują się wielofazowymi (sześcio czy
ośmiofazowymi a nawet i 12) układami zasilającymi... Choć to też niekoniecznie jest główną cechą dobrej płyty.


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#20  2008-01-25 00:03:18

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

PSU Mustang ? **** co to jest? 450W? Mam gdzies jeszcze obciążnice testową chętnie to podepne pod nią :D

Podstawą stabilności jest dobry zasilacz i nie ma zmiłuj się to kosztuje, co do plyt GB eSek to jeden kij która wszystkie sa udane no chyba że chcemy bawić się w OC to nas BIOS przyhamuje. Jedyne co zalecam to zalożenie wiatraczków 40 na mostki (watpie by to byly wyższe modele z efektywniejszym chłodzeniem) i wpięciu ich bezpośrendio pod 5V, bo radiator lubi sie przygrzać. Co do PSU to wymieniłbym wszystkie na Chieftec GPS 450 (są produkowane w w fabryce Delty) - najlepiej wychodza cenowo i jakosciowo.  Swoją drogą co to za katy na sieciowe na PCI? Przecież są zintegrowane sieciówki, a i tak wymieniłbym je na Intele (Marvelle tez sa dobre choc bywaja bardzo kaprysne pod linuxem).


pasqdnik, bwahaha chętnie pogratuluje szczęśliwym ludzią co to wybrali ;) Jak mi kiedys jeden chinol puscił wyzsze napiecię na portach (mial pecha bo z nudów bawiłem sie multimetrem cęgowym ) to miał tylko jedno wyjście stoczyć walke honoru. Znów młoteczek (jedyne 8kg) wygrał, ale chinol honrowo nas opuścił :D btw: co masz do pamięci Apacer? Mieli bardzo dobre SDRAM'y ECC :P

Offline

 

#21  2008-01-25 00:08:43

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

terefere, lol mam właśnie tagan'a EasyCon 430 w desktopie i nigdy nie mialem problemow z tym jak i z innymi modelami tej firmy podobnie jka z paroma innymi. :]

Offline

 

#22  2008-01-25 00:19:17

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

qluk napisał(-a):

terefere, lol mam właśnie tagan'a EasyCon 430 w desktopie i nigdy nie mialem problemow z tym jak i z innymi modelami tej firmy podobnie jka z paroma innymi. :]

Mój wybór ;)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#23  2008-01-25 00:44:50

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

herrmannek napisał(-a):

poważnie się zastanawiam jak to zrobić, to będzie mój pierwszy przetarg, i chcę dostać sprzęt w kolorze mocno zielony z tej listy http://hardware4linux.info/

wydaje mi sie iz masz prawo jawnie napisac ze sprzet ma byc kompatybilny z takimi a takimi systemami operayjnymi ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#24  2008-01-25 13:21:31

  herrmannek - Użytkownik

herrmannek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-04

Re: Pytanie o awaryjność sprzętu, trochę o gwarancji

Dodatkowe sieciówki w kompach są bo mój poprzednik miał kłopoty ze zbyt nowym chipsetem i zbyt starym jądrem(z tego powodu dyski są też ATA). Na coś się jednak przydały. Ten komp który wieszając się blokuje lokala nie robie tego gdy kabelek jest podpiety pod sieciowke wpiętą na PCI. 3 raz z rzędu padł w ten sposób. Wytrzymuje  jakieś 10 godzin.

Jakiekolwiek kręcenie odpada. Nie znam się na tym, a jedyny raz jak próbowałem ustawić lepsze niż standardowe ustawienia na moim domowym gigabajcie musiałem łazić po serwisach bios wgrywać nowy bo się komputer rąbnął podczas zapisywana ustawień biosu :)   

Sprawdziłem płyty:GA-M61P-S3 rev.1.0

Mustang to jakaś polska firma sprzedająca obudowy z czerwonym mustangiem z przodu :) Widziałem pełno tego w sklepach. Nie wiem co zacz... Ale więcej szczegółów nie ma na nalepce.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)