Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-01-03 23:55:52

  Karolaq - Użytkownik

Karolaq
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-24

obsluga multimetru

mam multimetr UT60A. mozna go podlaczyc do kompa, do portu RS232. sygnal jest wysylany przez podczerwien, ale to chyba ma male znaczenie w tym przypadku. wazne jest to, ze komunikacja jest jednostrona, tzn dane sa tylko wysylane przez mutlimetr. nie ma mozliwosci odbioru, bo jest tylko jedna dioda IR.
na windowsie mam do niego program, ktory dziala bez problemow.
chcialem sobie napisac programik, ktory by dzialal pod innymi systemami.
oczywiscie nie mam dokumentacji do niego i nie wiem, jak dane moga byc kodowane, ale o tym bede myslal pozniej.
wpisalem sobie polecenie:
cat /dev/ttyS0
ale nic kompletnie nie dostalem. dla sprawdzenia podlaczylem pod ten sam port w kompie myszka i dane byly odbierane.
co moze byc przyczyna nieodbierania wynikow pomiaru?

Offline

 

#2  2008-01-04 02:07:58

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: obsluga multimetru

ustawienie predkosci transmisji i innych parametrow portu - zobacz man stty

dadam jeszcze ze nie majac specyfikacji bedziesz musial sporo z tym eksperymentowac chyba zeby podejrzec (nie wiem jak) jakie parametry portu ustawia soft pod win ...

Ostatnio edytowany przez bercik (2008-01-04 02:11:20)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2008-01-04 02:32:24

  Karolaq - Użytkownik

Karolaq
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-08-24

Re: obsluga multimetru

znalazlem instrukcje od tego multimetru. sa tam takie dane:
Baud rate: 2400
start bit: 1 (always 0)
stop bit: 1 (always 1)
data bits: 8
parity: 1 (odd)

ale tak generalnie, to nie wiem, jak korzystac z tego programu. ok, jakies parametry wiem jak ustawic, bo to jest w manualu, ale co dalej?

Offline

 

#4  2008-01-04 19:37:15

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: obsluga multimetru

jak ustawisz te parametry (przedewszystkim Baud rate) to cat powinien cos wypisywac ... jak nie chesz bawic sie cat'em i stty to polecam gtkterm (tam sobie w gui poustawiasz) ...

jak bedzie dzialal to musisz zobaczyc czy wypisuje to jako tekst ascii czy binarnie ... potem rozgrysc to w jaki sposob wypisuje ... jak cos odczytasz mozesz amiescic fragment tutaj to moze cos podpowiemy ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2008-01-05 15:00:50

  Lorenzo - Moderator

Lorenzo
Moderator
Zarejestrowany: 2005-12-23

Re: obsluga multimetru

Powinieneś mu jeszcze przesłac instrukcje co chcesz mierzyć (napięcie, prąd, rezystancje, temperaturę, etc)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)