Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-05-31 23:46:16

  Fo - Użytkownik

Fo
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-05-29

limity ? how ?

Witam jako nowy użytkownik DUG'a :)
mam nadzieje iż zdołam się tutaj dzięki wspólnym dyskusjom wiele nauczyć bo... debiana (3.1 sarge, metodą woody=>sarge) tak naprawde na swoje pokłady zarzuciłem około miesiąc temu... wcześniej slack.

Wczoraj niby dzień jak codzień, dzwoni telefon, oczywiście szef "co tak k.... serwer muli ? stoje z robotą, weś coś z tym zrób" ... no to siadam sobie do konsolki, loguje się, patrze sobie na top'a a on ładnie pokazuje :
CPU 70% user, 20% system, 0% nice, 10% idle. load average 2.5
i tak te wartości skaczą sobie i skaczą, raz jest 100% CPU user, raz 10% a raz 0% i tak wkółko. patrze co jest, hmm, swapowanie włączone, ram ma się dobrze hmm, procesów mysqld wcholere, apache2 jakoś o połowe mniej, vmstat 1 nadaje ladną imprezke...

restarcik mysql, po godzince buszuję sobie po phpmyadminie - patrze status :
Od rozpoczęcia jego pracy, do serwera zostało wysłanych 685 721 zapytań
na minute : 8 197,50
a na sekunde : 136,63

dużo w sumie to to nie jest, więc wtf ?

z wieczorka przycichło, wiadomo, mniejszy ruch. next day - patrze sobie w statytyki serwisu który w firmie rozwijamy - 700 unikatów tego dnia :)

maszynka którą dostałem pod opieke ze słowami "zrób aby działało synu" :)  to intel celeronek 2,4GHz, 12KB (!!!! :/) cache, ramu 1GB, dysk IDE 80GB...
za najlepsze i najwydajniejsze pod serwerek to to nie jest, co już powiedziało mi pare osób...

no ale cóż z fantem zrobić jak znowu będzie troche większy ruch ? google.pl/linux na mozille i wychodzi na to że muszę się postarać o limity na CPU o ile to możliwe, tylko właśnie teraz interesuje mnie jak do tego odpowiednio podejść ?

na maszynce już troszke softu jest, między innymi :
postfix+courier-imap+spamassassin+amavisd-new+clamav+mysql
mysql
postgresql
apache2+php4+php5(cgi)
Jabberd2+tranport-gg
2xpure-ftpd

niby niewiele, ale jak już przy większym ruchu coś zaczyna zamulać, to interesuje mnie jak do sprawy podejść w odpowiedni sposób.
limity na co i ile i jak? - nie chciałbym przegiąć...

pozdrawiam,
Fo


Klasyfikator wódki w świecie IT: 0.1 l - demo,0.25 l - trial version,0.5 l - personal edition,0.7 l - professional edition,1.0 l - network edition,1.75 l - enterprise,3 l - for small business,5 l - corporate edition,"klin" - Service pack

Offline

 

#2  2005-06-01 00:16:11

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: limity ? how ?

Jest sobie pliczek /etc/security/limits.conf. W nim możesz sobie ustawić różne limity na użytkowników. No i tam jest max cpu time. No i skoro każdy serwer chodzi na innym użytkowniku to takie limity mogłyby chyba działać. Ograniczenie użytkownikowi mysql korzystanie z zasobów procesora powinno zmniejszyć zasobożerność mysql-servera. Nigdy z tego nie korzystałem ale powinno chyba działać.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)