Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam,
wpadl mi w rece, w firmie, stary nieuzywany juz lapek Toshiba tecra 750cdt pentium-mmx 233mhz 90mb ram hdd 5gb. Generalnie lapek calkiem spoko daje rade jako maszyna do pisania a i nawet w x-ach mozna sobie popracowac (fluxbox). Jest calkiem calkiem wypchany roznymi badziewiami jak kontroler scsi, usb, karta S3 z svideo i tvout, pcmcia jakies wejscie na jakas kamere, irda i karta dzwiekowa. Generalnie poza tym ze jest troche wolny i czasem trzeba do niego troche cierpliwosci to niczego sobie sprzet i jeszcze troche mozna go po eksploatowac.
Pytanie do Was mam nastepujace, bo samemu niewiele udalo mi sie znalezdz:
Zna ktos jakis manual albo dobre howto jak "odchudzic" debiana z niepotrzebnych uslug coby sie szybciej laodwal? Jakis taki opis procesu bootowania z komentarzami co mozna powylaczac.
Wlasnie jestem na etapie kompilacji kernela i wywalaniu niepotrzebnych sterownikow i modolow zeby obraz byl jak najmniejszy ale tez idzie mi to jak krew z nosa bo czytajac opisy w helpie do danej opcji w jadrze nie jestem czesto pewien czy to jest w moim przypadku potrzebne czy nie a jedyne opisy konfiguracji jadra jakie znalazlem to jedynie zebrane (ewentualnie przetlumaczone) opisy z wlasnie helpa z kernela. Jaky ktos znal tez dobre howto o konfiguracji jadra i narzedzia diagnostyczne co bym sobie sprawdzil jakie dokladnie te chipy w tym lapku sa, to by bylo extra. Jezyk angielski/polski.
za wszelkie wskazowki wielkie dzieki. na koniec tylko wrzuce jeszcze wyjscie z lspci -v:
00:00.0 Host bridge: Toshiba America Info Systems CPU to PCI bridge (rev 2c) Subsystem: Toshiba America Info Systems Satellite Pro Flags: bus master, medium devsel, latency 0 00:04.0 VGA compatible controller: S3 Inc. ViRGE/MX (rev 05) (prog-if 00 [VGA]) Subsystem: Toshiba America Info Systems ViRGE/MX Flags: bus master, medium devsel, latency 64 Memory at f8000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64M] Expansion ROM at 10000000 [disabled] [size=64K] 00:0a.0 Communication controller: Toshiba America Info Systems FIR Port (rev 13) Subsystem: Toshiba America Info Systems Unknown device 0001 Flags: bus master, slow devsel, latency 64, IRQ 11 I/O ports at ffc0 [size=32] 00:0b.0 USB Controller: NEC Corporation USB (rev 01) (prog-if 10 [OHCI]) Subsystem: Toshiba America Info Systems USB Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 11 Memory at f7fff000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K] 00:0c.0 Multimedia video controller: Toshiba America Info Systems Tecra Video Capture device (rev 04) Subsystem: Toshiba America Info Systems Unknown device 0001 Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 11 Memory at f7ffef00 (32-bit, non-prefetchable) [size=256]
Offline
Przyłączam się do pytania. Co można bezpiecznie wywalić z debiana żeby jak najsprawniej działał na średniej klasy desktopie?
nVidia GF7600GS
Płyta Asus P5B (ICH8, SATA JMicron, AC97-HDA, Intel 965, USB etc...)
PentiumD 2.8GHz
Nie mam flopa wogóle!
Dyski dwa:
120GB IDE
250GB SATAII
DVD-RW NEC
Kiedyś próbowałem skompilować jajo samemu i jak kolega korzystałem z helpa wbudowanego.. Co z tego wyszło? Kilka din pracy (kilka kompilacji) i brak efektów jakichkolwiek a w większości przypadków jajo panikowało ;)
Offline
Suchy - looknij na ten wątek:
http://www.unixy.pl/forum/viewtopic.php?t=597&p … c&start=0
Misooooo: to jest średnia klasa!? ja cięzko pracuje by załatwic sobie coś co ma GHz na pokładzie ;-)
Offline
Sposob na odchudzenie debiana:
instalujemy tylko debiana base-system, potem jakis lekki menedzer okien+ wymagane programy. i juz :)
Offline
wlasnie tak zostalo to zrobione. to jest jedyny tryb instalowania systemu ktory uwazam za sluszny ;). jednak mimo wszystko system zajmoje mi 1.8g i wolno dziala z uwagi na to ze zaraz po starcie systemu ok 60 pare mb ramu juz jest zajete, po krotkiej pracy w x-ach juz zaczyna swapowac. Same x-y nie sa za bardzo rozbudowane, xorg, fluxbox, galeon, przegladarka do obrazkow, xmms, xterm. pozatym z takich glowniejszych zeczy to jeszcze latex imagemagic i povray i jakies edytory tekstu typu nedit i gedit. openoffica juz nie instalowalem bo nie bylo sensu.
Offline
no zapowiada sie calkiem, calkiem, bede musial sprobowac, jak tylko uporam sie z rzeczami o ktorych wspomialem na poczatku, dzieki za info
Offline