Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-05-18 13:37:48

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

imq

Nie moge sobie poradzic z zaladowaniem imq. Skompilowalem kernel z latkami i wywala mi takie cos:

Kod:

Trwa instalacja modułu imq. Jeśli urządzenie nie istnieje, lub nie jest skonfigurowane prawidłowo, może to potrwać nawet minutę.

/lib/modules/2.4.30/kernel/drivers/net/imq.o: init_module: Device or resource busy
Hint: insmod errors can be caused by incorrect module parameters, including invalid IO or IRQ parameters.
      You may find more information in syslog or the output from dmesg
/lib/modules/2.4.30/kernel/drivers/net/imq.o: insmod /lib/modules/2.4.30/kernel/drivers/net/imq.o failed
/lib/modules/2.4.30/kernel/drivers/net/imq.o: insmod imq failed

Instalacja nie powiodła się.
depmod: *** Unresolved symbols in /lib/modules/2.4.30/kernel/net/ipv4/netfilter/ipt_ipp2p.o

Nie mam pojecia o co chodzi.

EDIT:
Kurde aż wstyd się przyznać ale moja gafa. Dałem do jądra takie coś: CONFIG_IP_NF_QUEUE=y teraz dalem jako moduł bo doczytałem że to coś podobnego do imq i sie gryzie.

Offline

 

#2  2005-05-18 16:41:12

  Mick - Członek DUG

Mick
Członek DUG
Skąd: Oleśnica/Wrocław
Zarejestrowany: 2004-04-26
Serwis

Re: imq

Nie mam już sił... próbuje jakoś zadowolić wszystkich userów i dać im dobre pingi ale coś z niepowodzeniem. Jeden zacznie ściągać i ping rośnie. Chce to dynamicznie i nie chce obinać, że jak sam siedzi to ma pół łącza bo po co ma sie marnować. W sumie 11 userów 1mbit DSL. Przekompilowałem dziś kernel z łatkami do tego iptables i iproute2. (polecam opis http://www.djgregor.one.pl/kernel/).

Teraz czym kolejkować łacze aby nawet jak ktoś ściąga inni mogli pograć w gry. Korzystam też z proxy no i mimo wszystko dlaej chce. Znacie jakieś gotowe rozwiązania? Bawiłem się shaperd, niceshaper oraz kolejkowaniem przez imq z osobnego skryptu. Ogólnie chyba kernel i inne narzędzia mam przygotowane więc potrzeba jedynie jakiś regułek a czytać wszystkie howto i mysleć co z czym się je to troche trudne.

Offline

 

#3  2005-05-18 17:06:25

  Libo - Użytkownik

Libo
Użytkownik
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2004-10-25

Re: imq

wg mnie najprostrza rzecza do dzielenia lacza ktora mozesz wykorzystac jest htb w takiej postaci:

Kod:

# glowna dyscyplina 
tc qdisc add dev eth1 root handle 1:0 htb
 #klasa podstawowa, przepusza 1000Kbit, lepiej dac troche mniej niz max lacza zeby sie czasem nie kolejkowalo u isp tylko u nas 
tc class add dev eth1 parent 1:0 classid 1:1 htb rate 1000Kbit ceil 1000Kbit

# i dlakazdego usera osobna kalsa potomna gdzie rate to max lacza/ ilosc userow zaokraglone w dol
tc class add dev eth1 parent 1:1 classid 1:4 htb rate 90kbit ceil 1000kbit quantum 1500
tc filter add dev eth1 parent 1:0 protocol ip preference 2 u32 match ip dst 10.10.52.4 flowid 1:4
tc qdisc add dev eth1 parent 1:4 handle 4:0 sfq perturb 10 

....

dla uploadu robiz osobne kolejki  podobne do tych powyzej tyle ze filtrujesz pakiety po znacznikach nadawanych w firewallu

taki podzial sprawdza sie u mnie bardzo dobrze, i juz dawno przestalem kombinowac z shaperdem


Nie ma nie idzie... jest nie umiem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)