Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-07-13 09:17:45

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Witam szanowną brać!

Mam na jednej maszynie postawiony PDC (podstawowy kontroler domeny windows) oraz serwer DHCP. Wszystko ładnie śmiga, jest tylko jeden mały problem...
Otóż kilku użytkowników sieci jest "mobilnych" i mniej więcej co drugi dzień podpinają się do innej sieci - także z DHCP. No i Windows XP nie zaciąga adresu od razu po przesiadce na inną sieć. Można wykonać:

Kod:

ipconfig /release
ipconfig /renew

i pobierze sobie ustawienia, ale nie ściągnie ich bezpośrednio po wpięciu kabla i uruchomieniu laptopa. Podobno ściągnie ustawienia po drugim - trzecim restarcie... no ale to przecież żaden komfort.

Nad obydwiema powyższymi sieciami sprawuję pieczę, w obydwóch DHCP działa na Linuxie:

I sieć:
- PDC + DHCP + inne usługi na jednej maszynie,
- zakres adresów: 192.168.0.100 - 192.168.0.150

II sieć:
- router + DHCP na jednej maszynie,
- zakres adresów: 192.168.0.151 - 192.168.0.160

Skróciłem czas dzierżawy adresów do 12 godzin, ale to nie pomogło - Winda zapamiętuje sobie adresy uzyskane poprzednio i nie robi sobie nic pomimo wygaśnięcia dzierżawy i dostępności serwera DHCP w sieci.

"Laptopiarze" nie są członkami domeny w pełnym tego słowa znaczeniu - tzn. mogą korzystać z zasobów sieci z domeną, ale jako tako nie logują się do domeny tylko lokalnie na swój komputer (rozwiązanie zalecane dla mobilnych przez speców z Samby). Zresztą to nie jest przyczyną problemów bo w obydwu sieciach występuje ten sam problem a windomena działa w jednej.
Przerabiał ktoś ten problem? I czy w ogóle da się coś z tym zrobić od strony serwera czy to ewidentnie po stronie klienta jest kłopot?


z góry dzięki za zainteresowanie!


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

#2  2007-07-13 12:59:20

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Tak to juz jest z tym systemem operacyjnym i normalna jest to rzecz, że nie zawsze chce odrazu po wpięciu kabla pobierać adres ip i trzeba zwalniać i ponownie pobierac adres ip zwłaszcza , że są to "mobilini uzytkownicy" i pewnie pracowali wcześniej w innej sieci i te ustawienia windows jeszcze "pamięta".


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#3  2007-07-13 14:25:17

  siarka2107 - Użyszkodnik DUG

siarka2107
Użyszkodnik DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-04-05

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

proponuje pod windowsem utworzyć skrypcik z powyższymi poleceniami i umieścić go 'laptopiarzom' na pulpicie, chyba najprostsze rozwiązanie

Offline

 

#4  2007-07-13 14:25:25

  siarka2107 - Użyszkodnik DUG

siarka2107
Użyszkodnik DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-04-05

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

proponuje pod windowsem utworzyć skrypcik z powyższymi poleceniami i umieścić go 'laptopiarzom' na pulpicie, chyba najprostsze rozwiązanie

---edit---
wysłało 2 razy bo jakis błąd wywala, prosze o skasowanie jednego posta

Offline

 

#5  2007-07-14 00:27:02

  Punisher999 - Użytkownik

Punisher999
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2005-07-15
Serwis

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

W windzie jest taka fajna funkcja napraw wtedy tez pobiera adres z DHCP moze wrzuć im do autostartu skrut do tej funkcji. (nie pytaj mnie jak bo nie wiem)

Offline

 

#6  2007-07-14 00:58:36

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

W windzie jest taka fajna funkcja napraw wtedy tez pobiera adres z DHCP moze wrzuć im do autostartu skrut do tej funkcji. (nie pytaj mnie jak bo nie wiem)

To jest właśnie kolego to, co opisał szawel w pierwszym poście:

ipconfig /release
ipconfig /renew


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#7  2007-07-14 16:27:20

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

W windzie jest taka fajna funkcja napraw wtedy tez pobiera adres z DHCP moze wrzuć im do autostartu skrut do tej funkcji. (nie pytaj mnie jak bo nie wiem)

To jest właśnie kolego to, co opisał szawel w pierwszym poście:

ipconfig /release
ipconfig /renew

Punisher999 nie chodziło  o ipconfig /relase/renew a o "tajemniczy" guziczek w okienku Stan o nazwie "Napraw", który oprócz zwalniania i pobierania adresu przeprowadza jakieś diganostyki połączenia lokalnego i inne pier...ły.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#8  2007-07-14 18:08:24

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Sorry, nie wiedziałem. Zawsze uważałem, że "Napraw" i kombinacja release/renew to jest dokładnie to samo. Pierwsze słyszę o jakiejś diagnostyce ...


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#9  2007-07-14 19:28:46

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Sorry, nie wiedziałem. Zawsze uważałem, że "Napraw" i kombinacja release/renew to jest dokładnie to samo. Pierwsze słyszę o jakiejś diagnostyce ...

Z tą diagnostyką przesadziłem ;) chociaż jesli uznamy badanie czy protokół DHCP jest włączony i jeśli  jest, to odświeża adres ip ( ale nie jest to równoważne z release/renew ) to może ..... Po tym wszystkim wykonuje jeszcze szereg czynności  :   

Kod:

1. Czyści pamięć podręczną ARP
2. Czyści pamięć podręczną NetBIOS
3. Czyści pamięć podręczną DNS
4. Dokonuje ponownej rejestracji na serwerze WINS
5. Dokonuje ponownej rejestracji na serwerze DNS

"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#10  2007-07-15 15:29:47

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Nad baczem z poleceniami odnawiającymi adresy zastanawiałem się na samym początku... no ale wolałbym to rozwiązać w jakiś bardziej elegancki sposób. Zresztą i tak nie wchodzi w grę klikanie w takiego bacza po uruchomieniu laptopa - jednym z mobilnych jest mój zrzędliwy szef i to on szuka dziury w całym (reszta mobilnych nie wspomniała nawet o problemach tylko sami sobie z tym radzili ;)) no bo on jest przecież stworzony do wyższych celów niż klikanie jakichś dziwnych rzeczy, żeby mu internet działał, hehe
Jak już to wrzuciłbym taki "skrypt" do autostartu - jak dopadnę jakąś windę to sprawdzę jak to hula. No bo jeśli np. przedłuży to uruchamianie systemu (zwłaszcza gdy się DHCP [odpukać] wywali) to dalej będzie źle (wszyscy szefowie są tacy upierdliwi?).

pozdrawiam!


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

#11  2007-07-15 22:18:57

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

wszyscy szefowie są tacy upierdliwi?

Bywają gorsi ... np. "Jak wydrukować majla na pulpit ?", "Dlaczego te zdjęcia się tak długo wysyłają" (kilka zdjęć po 1,5mb każde), "Dlaczego ja nie mogę wysyłać tych zdjęć?" (to kilka okazało się pełną 2gb kartą pamięci), itp., itd. :)

EDIT: I przypomniał mi się hicior : "Darek!!! Kutlok mi nie działa !!! To nawet nie jest mój kutlok !!!!!" :D


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#12  2007-07-15 22:34:01

  lordvader20 - Członek DUG

lordvader20
Członek DUG
Skąd: /home/kuba
Zarejestrowany: 2007-04-09
Serwis

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

A co to ten "kutlok" :D :D :D :D ?

czyzby outlook ? ;]


Powered by Debian and Gentoo
http://img.userbars.pl/79/15642.jpg
http://img.userbars.pl/99/19689.png

Offline

 

#13  2007-07-15 23:43:13

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

Kutlok , kutluk, kukluk ... kilka wersji ;) oczywiście chodziło o outlooka :)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#14  2007-07-19 16:43:24

  szawel - Użytkownik

szawel
Użytkownik
Skąd: z kątowni
Zarejestrowany: 2006-11-13

Re: Winda nie pobiera ustawień z DHCP :/

No dobra. Problem zniknął :/
Trochę to dziwne... ale Winda "nauczyła" się chyba korzystać z dwóch różnych serwerów DHCP. Zapomniałem zapytać szefa we wtorek (w tej większej sieci bywa we wtorki i czwartki), a dziś sam mi nawet powiedział, że wszystko hula tak jak miało być... Inni mobilni też nie mają problemów. Może poskutkowało z opóźnieniem to skrócenie dzierżawy adresów... dziwne, ale jak działa to nie będę wnikał bo coś spieprzę, hehe.


http://img84.imageshack.us/img84/7711/374516nq6.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)