Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-02-17 20:57:53

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Witajcie,
Jestem tylko amatorem jeśli chodzi o linuksy, raz na jakiś czas zmieniam system, by poznać konkurencyjne linuksy. Zazwyczaj zmieniam, gdy cierpliwość do danej dystrybucji się skończy z powodu wyrzucanych błędów. Debian jest spoko, ale za dużo mam z nim zachodu by się nauczyć jak daną rzecz zrobić.
Jakiś czas temu, zacząłem się zapatrywać na FreeBSD, ale zauważyłem, że piszą, że jest to system pod serwer bardziej niż pod desktop.
W końcu znalazłem te dwa ww. systemy i uprzejmie zapytuję o porównanie.
Tylko prosiłbym bez porad typu "zainstaluj sobie oba i porównaj", bo tyle sam jestem w stanie zrobić. Nie chcę marnować tych dziesiątek godzin, jak może ktoś wie w czym rzecz.
Chodzi mi o takie rzeczy jak np. polonizacja, czy domyślnie wrzucone praktyczne programy (kodeki...), mniej problemów z hardware'm, etc.
Rozumiem, że w najbliższym czasie nie mam co liczyć na polskie forum tematyczne o tych wersjach BSD z prawdziwego zdarzenia.
Oba mają domyślne KDE (niestety), są zgodne z FreeBSD.
Desktop można pobrać w wersji DVD z wieloma językami, a PC na dwóch CD (języki oddzielnie).
Chyba, że to udziwnienie jest niewarte zachodu i odrazu instalować FreeBSD jako na desktop (czytaj także - dla początkującego)...
"W którym to zrobić, by się nie narobić".


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#2  2007-02-18 02:14:16

  mi5tic - Członek DUG

mi5tic
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-24

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

link ?

pzdr.


Lubię słowo indolencja.
Dzięki niemu moje lenistwo wydaje się czymś niezwykle wyrafinowanym.

- Bern Williams

Offline

 

#3  2007-02-18 03:47:42

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Mi5tic, Twój post jest dosyć lakoniczny, a link jest nie na temat (jest o FreeBSD), ale dzięki za dobre chęci.

POdrzucam jako przy okazji nie do końca związane z moim tematem ze strony http://laptop.bsdgroup.de/freebsd/
opis obsługiwanych przez FreeBSD, do mojego laptopa:
Dell Latitude C640
Mousaka20 <mousaka20@gmail.com>, 01.04.2006 22:32h
Tested FreeBSD versions: 6.0
XFree86:     1400x1050
APM:     Unknown
ACPI:     Partially working
PC-Card:     Unknown
Cardbus:     Unknown                              "i wszystko jasne"


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#4  2007-02-19 21:55:08

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

DEsktoBsd jest daremny mało jest opisów na niego system jak Mandriva badziewie Pc-bsd nie wiem nie miałem FREEBSD jest POwered w pyte polecam opińie czy nadaje śie na desktop są nijakie jaedan mówi tak a jeszcze jeden inaczej dlamnie jest GUT i enter Freebsd wersja 6.2 zabija i jest Ok tak ma być


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#5  2007-06-07 01:35:07

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko


Rozumiem, że w najbliższym czasie nie mam co liczyć na polskie forum tematyczne o tych wersjach BSD z prawdziwego zdarzenia..

Jest forum:
http://www.bsdguru.org/dyskusja/
PC-BSD różni się w zasadzie tylko dodatkiem w postaci nowego sposobu instalacji programów z plików .pbi (ala windowsowe .exe). Poza tym to normalny FreeBSD z graficznym instalatorem i domyślnym KDE.

Pozdrawiam

P.S. Jeśli uda Ci się zarejestrować na tym forum to powiedz mi jak tego dokonałeś, bo ja za nic nie mogę przejść przez formularz rejestracyjny - dokładnie przez pytanie antyspamowe. Pisałem do admina, ale nie raczył odpowiedzieć.

Offline

 

#6  2007-06-07 06:48:35

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

wpisz malymi bsdguru.org i pojdzie ;)

Rzeczywiście poszło - co za zwalony formularz... :|

Offline

 

#7  2007-06-07 07:14:20

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

a co do adminów to faktycznie, nie raczą odpowiadać, ale jak nie trzeba to Cię opierdolą porządnie


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2007-06-07 07:22:01

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Zgadza się - atmosferka jest tam nie ciekawa.

Już sama nazwa forum wiele mówi o podejściu do spraw.
"guru w BSD".... śmiech na sali....

Offline

 

#9  2007-06-07 12:53:28

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Jest też chyba jakis LiveCD dragonFly czy jakoś tak, ale nie pamiętam czy na FreeBSD, czy OpenBSD działa.

Jeśli chodzi o wsparcie sprzętu to możesz się zawieść gdyż nieraz trzeba samemu portować drivery z linux'a (głownie do dźwięku). Ale zyskujesz bardziej dojrzały system niż Linux (mniej burdelu w nim i bardziej przemyślany). Jak więc widać coś za coś.

BTW: Są jakieś próby stworzenia Debian/BSD, podobnie jak Debian/Solaris :]

<==edit===>

FreeBSD liveCD - http://www.freesbie.org/

Offline

 

#10  2007-06-07 13:54:08

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

JJeśli chodzi o wsparcie sprzętu to możesz się zawieść gdyż nieraz trzeba samemu portować drivery z linux'a (głownie do dźwięku). /

No właśnie z tego powodu na razie odłożyłem instalację BSD, okazało się, że nie wspiera chipsetu mojej karty tv (Conexant CX23880). Ale może się jeszcze skuszę na instalację równolegle z Debianem (tylko eksperymentalnie).

Pozdrawiam

Offline

 

#11  2007-06-07 13:54:49

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Moje zdanie na temat BSD na workstacje jest takie, owszem na workstcje sie nadaje dla udzi juz dosc dobrze znajacych sie na linuxach/unbixach i dal tych co maja duzo czasu i lubia dlubac w systemie.....
Poniewaz system tak srednio wspiera multimedia to trzeba sie nameczyc bo je ruszyc...  pozatym hardcorowa kompilacja kernela nie dla poczatkujacych :]

Jesli chesz sie naczyc jakiegos systemu to moje zdanie jest takie debian jest dobry pod tym wzgledem bo wyrabia pozytywne nawyki... :]
Ja osobiscie przesiadlam sie na gentoo (prawie na wszystkich juz moich kompach) :]
bo lubie sie bawic systemem a jakos na BSD mi ciezko przejsc szczegolnie ze nie posiada on wsparcia dla interesujachych mnie technologii

Offline

 

#12  2007-06-07 14:02:51

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

na BSD mi ciezko przejsc szczegolnie ze nie posiada on wsparcia dla interesujachych mnie technologii

Jakich?

Offline

 

#13  2007-06-07 14:35:01

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Nie będe zakładał nowego tematu no ale Bsd tak mnie zdenerwowało ze
przejscie na nowego xorga 7.2 i instalacja oraz beryl wydupała mi całe iksy i ni huhu by to naprawić a skoro mowa o multimediach brak mi słow
Debian dałem ci komputer Debian dałem ci wszystko Debian instalacje sam se wybrałeś


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#14  2007-06-07 16:34:07

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

BiExi, Gentoo ma zapożyczony z BSD system portów, więc jakby nie patrzeć jesteś teraz bliżej BSD niż na Debianie :].

Offline

 

#15  2007-06-07 16:42:09

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

tak ma zapozyczony ale w gentoo dziala to jakos lepiej pozatym mozna sobie zrobic plik /etc/portage/package.use gdzie sie dopisuje odrazu falgi dla poszczegulnych pakietow o ile pamietam to w bsd mozna je bylo only globalnie ustawiac....
pozatym aktualizacja na fBSD nie zawsze byla taka jak powinna.....

Offline

 

#16  2007-06-07 17:10:02

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

http://wiki.bsd-crew.de/index.php/Make.conf_Optimal_nutzen
na tym kiedys miałem wykładke w kosmos blee
Jednak gentoo ma to do perfekcji opanowane no a flagi na gentoo to świetna sprawa szkoda ze w debianie takich nie ma


http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg

Offline

 

#17  2007-06-09 01:37:56

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: DesktopBSD vs. PC-BSD na biurko

Początkowo portage było niemal tożsame z portami BSD, ale wraz z rozwojem dystrybucji portage uległo wielu zmianom.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)