Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-05-18 09:56:49

  EDzior - Nowy użytkownik

EDzior
Nowy użytkownik
Skąd: z Czarnej Chaty
Zarejestrowany: 2007-05-11

apt-get: obejście niechcianych zależności

Witam i pozdrawiam szanownych forumowiczów!
Do rzeczy. Korzystam z Debiana Lenny. Cenię sobie ten system za stabilność i dopracowane paczki. Jednakże zależy mi na tym aby niektóre z nich mieć w najnowszych wersjach. Chodzi dokładnie o: Amarok'a, digiKam, Kaffeine, k3b, ffmpeg i xine-lib. Z pierwszymi czterema poradziłem sobie bez problemów używając źródeł z unstable. Paczki: ffmpeg (cvs20070307) i xine-lib 1.1.6 skompilowałem przy pomocy źródeł z experimental, oczywiście odpowiednio modyfikując zależności w 'control'. Problem pojawia się gdy chcę "uzbroić" k3b we wszystkie programy: transcode ciągnie za sobą zależności ze starego ffmpeg (cvs20060823) które nadpiszą mi biblioteki z ffmpeg ręcznie kompilowanego. A tego nie chcę.
Próbowałem zatrzymać te zależności stosując:

Kod:

dpkg --set-selections < "plik_z_zatrzymanymi_paczkami"

Kod:

apt-get -d install transcode 

-> a potem

Kod:

dpkg -i --ignore-depends transcode*.deb

niestety nie skutkowało. Podejrzewam że problem jest nie do obejścia ale pytam bo może któś zna jakiś sposób o którym ja nie wiem?
Pozdrawiam.


Debian Lenny/Sid
KDE 3.5.7
Linux 2.6.21
HP Compaq nx7300 [RU605ES]

Offline

 

#2  2007-05-18 13:28:38

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: apt-get: obejście niechcianych zależności

najprostrza (chyba) metoda to utworzenie pustej paczki o odpowiedniej nazwie i wersji i zainstalowanie jej ... rzeczy ktore kompilujesz recznie tez mozesz wrzucac w paczki i tak instalowac ... masz tez opcje hold dla pakietu (nie bedzie aktualizowany)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2007-05-18 13:36:32

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: apt-get: obejście niechcianych zależności


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2007-05-18 14:44:21

  EDzior - Nowy użytkownik

EDzior
Nowy użytkownik
Skąd: z Czarnej Chaty
Zarejestrowany: 2007-05-11

Re: apt-get: obejście niechcianych zależności

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-apt-get.pl.html#s-pin

Dzięki. Sprawdziłem. Problem jednak w tym, że ten sposób chyba mi nie pomoże bo paczki minimalnie różnią się nazwami: libavcodec0d (stare ffmpeg-cvs20060823) i libavcodec1d (nowe ffmpeg-cvs20070307). Tak więc jak chcę wrzucić pakiet 'transcode' to ciągnie on za sobą libavcodec0d. A "przyszpilenie" tego pakietu w /etc/apt/preferences chyba nie pomoże bo metoda ta tyczy się chyba tylko zainstalowanych paczek.
Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie pustej paczki z nazwą libavcodec0d i odpowiednią wersją.
Bercik mógłbyś napisać jak stworzyć pustą paczkę .deb ?


Debian Lenny/Sid
KDE 3.5.7
Linux 2.6.21
HP Compaq nx7300 [RU605ES]

Offline

 

#5  2007-05-18 14:46:48

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: apt-get: obejście niechcianych zależności


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)