Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam! Jako, ze to jest moj pierwszy post na tym forum i jest mozliwosc iz watek, ktory otwarlem byl juz poruszany (niestety sie nie doszukalem podobnego tematu) przez co prosze o wyrozumialosc moderatorow forum. Pytanie brzmi: "Czy ktos uruchomil XGL (lub podobny) na karcie RIVA TNT2 M64 +32MB?". Ogolnie rzecz biorac spotkalem sie z opinia, ze da sie sensownie pracowac na konfigu, ktory posiadam (Celeron667/256MB/TNT2) pod Xami wspomaganymi przez 3D. Cala zabawa na tej karcie w moim wykonaniu sprowadzila sie do odpalenia aiglx, ale z niezadowalajacym skutkiem. Ma sie to tak do rzeczywistosc, ze rezultat, ktory otrzymalem objawil sie czarnym ekranem (podczas logowania z GDM, a po wylaczenu wsparcia dla GDMa rowniez pod GNOMEm). Dodatkowo moge stwierdzic, ze wsparcie sprzetowe dzialalo, poniewaz obraz byl rysowana "trojkatnie" co jest charakterystyczne do rysowanej grafiki przez wspomaganie 3D. Co o tym myslicie? Prosze o ewentualne dodatkowe matrialy (linki?) odnosnie powyzszego temetu jezeli sie takowe znajda :) ... pozdrawiam.
Offline
http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_Video_Card_Support_ … #nVidia_Cards
jesli nie ma tam karty.. to nie mozna :)
Offline
http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_Video_Card_Support_Under_XGL#nVidia_Cards
Ten spisik wpadl juz kiedys mi "w rece" :).
jesli nie ma tam karty.. to nie mozna :)
Ale jest... :D
Offline
wiec pewnie mozna.. tyle ze to bardzo slaba karta i wydajnosc xgl'a bedzie marna..
Offline
wiec pewnie mozna.. tyle ze to bardzo slaba karta i wydajnosc xgl'a bedzie marna..
czytaj: żadna!
Ja bym kompa nie żyłował. Ale słyszałem, że kumpel odpalił na tej karcie kompilowany XGL i Beryl (Slackware) z minimalnymi opcjami. Niestety on ma sporo mocniejszy procek i płyte ze sporą ilością RAMu.
Nie chce Cię martwić ale Celerony (jak masz Coppermine to nawet nie próbuj, z Tualatin'em możnaby coś zakombinować) to nie są demony prędkości więc radziłbym rozsądnie zrezygnować z tegoż pomysłu.
http://xorg.aleks.vigio.pl/files/izlinux_xorg.conf.txt <- konfig xorga
Offline
pierwsze co to potrzebujesz odpowiednio skonfigurowana mese miec zeby miec wsparcie dla robienia textur z mitmap (z tego co pamietam) ktorege to wsparcie jest w seri driverow 9000. Ale te nie obsluguja starszych urzadzen. Dodatkowo z tego co wiem to TNT2 ma wsparcie sprzetowe chyba tylko OpenGL'a 1.1 albo 1.3. Kolejna sprawa to taka że na M64 nie udalo mi sie nigdy odpalic XGl'a. No i odam iz wydajnosc m64 jest tragiczna, sam mam TNT2 PRO i nie jestem zadowolony z osiagow 3D (no i mam PIII, a nie celka). Sa poradniki jak instalowac mese i co jest potrzebne, ale pamietaj ze albo Ci sie nie uda tego odpalic, albo wydajnosc bedzie kiepska. A nawet jak ograniczysz sie do paru efektow (w malej rozdzielczosci) to i tak juz mozesz sie pozegnac z filmam i, gdyz musisz np. w Mplayerze uzywac vo GL lub GL2 ( tak na pewno jest pod XGL'em, nie jestem pewny co do Aixgl, ale prawdopodobnie tez jedynym sensownym bedzie gl lub gl2). Co prawda jest jeszcze Vidix, ale ten na GUI ma spore problemy z dzialeniem.
Powstaja tez otwarte steroniki dla nvidii ktore ponoc nawet maja juz jakotaki wsparcie dla 3D (poszukaj tematu o nich na forum - nie pamietam jak sie nazywa) i sa prace nad rodzibna nv6 czyli tnt2.
Offline
Hmmm, dzieki za wszystkie odpowiedzi. Jak narazie sobie podaruje... . A nawiazujac do watku, czy komus udalo sie uruchomic na debie Metisse (docelowo zostal stworzony na Mandrive). Troszeczke ostatnio grzebalem po necie i wyszukalem pare filmikow na YouTube.com (i do tego przypadkowo). Czy moze ktos z was wie cos wiecej na temat tego "wynalazku".
Offline
@qluk
Różnica między kartami i prockami jest znaczna!
TNT2 M64:
Memory Speed: 150 MHz
Pixels Per Second: 230 Million
Memory Bandwidth: 1,2GB/s
TNT2 Pro:
Memory Speed: 166 MHz
Pixels Per Second: 284 Million
Memory Bandwidth: 2.65GB/s
Celeron:
Coppermine 2000-03 - 2001-08 533-1133MHz 66-100MHz 128KB
Tualatin 2001-10 - 2002-05 1000-1400MHz 100MHz 256KB 1,475-1,5V
Pentium:
Coppermine-T (0,18 µm) [edytuj]
* data wydania (pierwszego modelu): czerwiec 2001
* rozmiar pamięci cache drugiego poziomu (L2) dla kodu i danych: 256 kB (taktowana z pełną prędkością rdzenia)
* gniazdo: Socket 370 (FC-PGA)
* taktowanie magistrali (FSB): 133 MHz
* VCore: 1,75 V
* taktowanie rdzenia: 866 (6,5x), 933 (7x), 1000 (7,5x), 1133 (8,5x) MHz
Tualatin (0,13 µm) [edytuj]
* data wprowadzenia (pierwszego modelu): 2001
* rozmiar pamięci cache drugiego poziomu (L2) dla kodu i danych: 256 kB lub 512 kB (taktowana z pełną prędkością rdzenia)
* gniazdo: Socket 370 (FC-PGA2)
* taktowanie magistrali (FSB): 133 MHz
* VCore: 1,45; 1,475 V
* taktowanie rdzenia: 1000 - 1533 MHz
o Pentium III (256 KB L2-Cache): 1000 (7,5x), 1133 (8,5x), 1200 (9.0x), 1333 (10x) MHz
o Pentium III-S (512 KB L2-Cache): 1133 (8.5x), 1266 (9.5x), 1400 (10.5x), 1533 (11.5x) MHz
Offline
Zbooj, a zacytuj mi fragment mojej wypowiedzi gdzie mowie iz nie ma roznicy? Dodam jeszcze ze procz tych "bzdurnych" danych ktore podales ( zaraz wytlumacze czemu) o tnt2 m64 a reszta rodziny jest zupelnie inna przepasc wydajnosciowa. NV ladnie opisala tylko "z palca wyssane" dane o przepustowosci i predkosci PPS, ale zapomnieli podac tez iz jest znaczaca roznica pomiedzy w ich konstrukcji i pomijam fakt waskiej szyny pamieci (m64 wlasnie jest z tego ze ma 64bitowa rozpietosc), ale jest inna konstrukcja wewnetrzna jednostek renderujacych oraz o wiele mniej tranzystorow. Widac to dobrze jak sie popatrzy na chipy tnt2 pro/ultra a tnt2 m64. Malo ze roznia sie wielkoscia to na dodatek maja zupelnie inne oznakowania. Coz widac ze wtedy chcialo sie im robic rozne procki do roznych odmian kart, a nie tak jak bylo np potem z ATI i jedynie blokowaniem czesci potokow i ich nietestowaniem w procesie fabrykacji. A co do procka to juz nie chcialem dopisywa zeby chlopak sie nie zniechecil z eksperymentowania, ze u mnie siedzi PIII Xeon x4 ;).
Offline
A co do procka to juz nie chcialem dopisywa zeby chlopak sie nie zniechecil z eksperymentowania, ze u mnie siedzi PIII Xeon x4 ;).
Zniechęci się jeśli odpali XGL + Beryl i mu komp zamuli.
Offline
Zacznijmy od tego, że prwdopodobnie nie uda się odpalić tego. Zazwyczaj sypie sie Menadżer okien. Bo choć xgl'a da się dość łatwo zmusić do działania to jest już gorzej z compizem, z berylem nie sprawdzałem choc pewnie ten sam efekt będzie. Najdłuższa uzyskana "stabilność" na podobnej karcie (TNT2 M64 32MB) to około 2min.
Można poeksperymentować sobie lub sprawdzić własne umiejętności, ale do pracy się to nie będzie nadawać, co już podkreslil zbooj mowiac o tym jakie to da obciazenie.
Temat uważam za zamknięty.
Offline