Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-03-14 19:41:42

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

Witam

Jako ze "padłem łupem" policji i sprawdzania legalności oprogramowania
chce sie podzielić tym co przeżyłem:)

Moja sprawa wygląda troszkę inaczej, tzn policja dotarła do mnie poprzez mojego lokalnego providera internetu (udostępnianie nielegalnie stuffu na dc).
"biegły" informatyk policyjny sprawdzil zawartosc mojego dysku (na którym był nie tylko linux ale i winxp sp2 + filmy muzyka itp) i wycenil zawartosc dysku na 101tys zl (z czego do zaplacenia mam 1500zl.. nie wiem jaki oni przelicznik mieli..) sprawa trafila do sadu grodzkiego.. we wtorek bylem na rozprawie gdzie dostalem wyrok..
grzywna zostala taka jaka byla + 200zl oplat sadowych itp. i do tego za ok miesiac bedzie jeszcze jedna rozprawa.. (9 z 10firm poszkodowanych tylko bylo.. tzn poszkodowanych.. firmy ktorych programy mielismy na dysku.. w tym przedstawiciel MS Polska:|) podczas ktorej uprawomocni sie wyrok.. (w papierach tylko na 3 miechy) jednak najwiekszym problemem bedzie to.. iz mam przyniesc na rozprawe dysk ktory skonfiskowala mi policja podczas "nalotow".. sprawa ma sie tak: biegly informatyk policyjny stwierdzi, czy da rade skasowac dane do tego stopnia ze nie da sie ich odzyskac (czyli prawdopodobnie sprowadzi sie to do nadpisania ok 8 razy sektorow..) - wtedy zrobia tak.. i oddadza dysk.. jesli jednak nie.. dysk zostanie fizycznie zniszczony.. no i teraz pytanie.. jesli zmienialem kilkakrotnie filesystem na dysku (windows linux freebsd) to czy mozna dysk zaklasyfikowac jako ta pierwsza opcje? jesli na tym dysku znajduja sie TYLKO legalne rzeczy?
czy musze pozegnac sie z dyskiem?

Dzieki za uwage i pozdrawiam

Kodzik _


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#2  2007-03-14 20:31:44

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

sorry za OT ale ja mam takie praktyczne pytanie, "beknąłeś" za soft tylko - tak?? czy muzyka i filmy też były liczone...??

pytam bo są wiesz różne sprzeczne opinie na świecie krążace a jak powie ktoś kto to na swoim przypadku przerabiał to zawsze trochę więcej wiadomo ;)

a co do pytania... to po mojemu to musiałbys ten dysk formatować jakims pełnym formatem to dopiero wówczas zamazujesz dane :)
ale nie wiem czy zawsze każde formatowanie kazdy klaster dotyka...

Offline

 

#3  2007-03-14 20:46:46

  AlexZar - Użytkownik

AlexZar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-03-07

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

Zerknij do FAQ:


wmazywanie dysków

bardzo długie linki proszę wstawiać w znacznik:

ze względu na to, że się forum rozłazi


AMD64 3000+
Abit A8N-E
GeForce 7600GT

Offline

 

#4  2007-03-14 22:43:15

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

@graffi:

beknalem za to ze udostepnialem filmy muzyke itp innym osobom na hubie dc i przez to lamalem prawa autorskie (wiadomo ze nie udostepnialem filmu np z komunii:P) a przy okazji sprawdzili legalnosc oprogramowania i zawartosc dysku (czy wszystko legalne)

co do zamazywania danych..

ja teraz juz nic nie zrobie.. chodzi o to czy mam zegnac sie z dyskiem czy nie..


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#5  2007-03-14 23:16:45

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

Czy dysk jest dowodem w sprawie?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2007-03-15 07:30:49

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

okazalo sie ze tak.. chyba zle zrozumialem:| dostalem go na przechowanie do czasu wyjasnienia sprawy.. to zrozumialem tyle ze nie wiedzialem ze chodzilo o prokurature.. myslalem ze sprawe prowadzona przez policje (ktora zakonczyla sie w styczniu)


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#7  2007-03-15 20:01:48

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

ktoś mógłby skrócić ten link? strona jest nieczytelna.


kodzik, czyli to znaczy że masz ten dysk przy sobie i >>oni<<
go potem wezmą i ustalą czy wolą go wyczyścić do zera,
czy lepiej będzie go jednak przewiercić?


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#8  2007-03-16 00:26:05

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

harry.. dokladnie tak.. nie wiem czemu to ma sluzyc gdyz przez ten czas z dyskiem moze sie doslownie WSZYSTKO stac.. :|


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#9  2007-03-16 20:52:52

  harry666t - Członek DUG

harry666t
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-01-28

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

więc tak, jeżeli oni zamierzają ustalać <czy jest sens niszczyć ten dysk> na podstawie tego, <co też na tym dysku znaleźliśmy...>, to spróbuj ułatwić im decyzję robiąc najpierw kilka razy cat /dev/urandom > /dev/hdx.

jeżeli zaś panowie policjanci będą mieli wątpliwości czy można nieodwracalnie zniszczyć dane jednocześnie nie niszcząc nośnika, to zaprezentuj im właśnie tą metodę.

jest w dziedzinie liczb losowych takie pojęcie... entropia czy jakoś tak. generalnie im więcej entropii, tym dziwniejszy output z urandom. a im więcej rzeczy dzieje się z komputerem, tym więcej entropii. nie wiem na jakiej to działa zasadzie, ale podczas schredowania dysku pograj sobie po prostu w quake'a.


[ /\/\/\ o_0 ----->>>       Ascii Art Userbar User ]

"steal and steal and steal some more and give it to all your friends and keep on stealin'"
- Reznor

Offline

 

#10  2007-03-18 15:18:59

  maxior - Członek DUG

maxior
Członek DUG
Skąd: Szprotawa
Zarejestrowany: 2005-10-20

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

coś ty tu za bardzo koloryzujesz miałem do czynienia z taka sprawa i na pewno dysku ci nie oddają  !

po 1  dysk może ci sie zgubić zniszczyć itd ... czyli dowodu niema 
po 2  dysk możesz przecież programami np. active kill dysk lub innymi uszkodzić wymazać mapę partycji itd  nawet czytałem ze są programy co  potrafią wymazać pamięć układów 

po 3 nie wiem jak to u was jest ale w naszym mieście zapewne z 90% lubi ma na dysku jakieś mp3 lub filmy i większość korzysta z jakiś zamulaczy neta co oczywiście dla mnie jest niedoprzyjecia i staram sie walczyć z ludźmi którzy pompują co sie da z neta ! ?

i np wpadając na blokowisko byle jakie gdzie sa 4 bloki i lokalna siec osiedlowa to na 100% będzie wymiana plikami oraz nielegalne oprogramowanie  ?!


Linux user number 432954

http://members.lycos.co.uk/schlayer/gfx/debian_ub.gif
http://serveruserbars.ovh.org/amd.gif

Offline

 

#11  2007-03-18 15:34:52

  Kudzu - 1NF:rM@7iON1SP0vvErr

Kudzu
1NF:rM@7iON1SP0vvErr
Skąd: Universe
Zarejestrowany: 2007-01-06

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

maxior twierdzisz ze klamie ? to przyjedz do sieradza i pojdz za mnie na rozprawe, hm? co Ty na to? nienawidze jak ktos twierdzi ze klamie.. dysk oddali..(pozniej sie okazalo ze tylko do przechowania)


...software is like sex
it's better when it's free..

Offline

 

#12  2007-03-27 16:17:27

  szczypior88 - Członek DUG

szczypior88
Członek DUG
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-02-06
Serwis

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)


http://www.szczypior88.republika.pl/cwp.gif
pozdrawiam
szczypior

Offline

 

#13  2007-04-24 10:17:38

  ddzwon - Użytkownik

ddzwon
Użytkownik
Skąd: 3miasto
Zarejestrowany: 2007-04-20

Re: policja a legalnosc oprogramowania (sprawa zakonczona)

Tak apropo... jak by ktos jeszcze mial problem w przyszlosci tego typu to polecam wpierw sobie poczytac materialy dostepne na stronach....
http://forum.poradniaprawna.forall.pl/viewtopic.php?t=61
http://forum.poradniaprawna.forall.pl/viewforum.php?f=3
http://partiapiratow.org.pl/
A teraz o co chodzi...
Na forum poradni prawnej Callidus wspolpracujacej z Partia Piratow sa informacje o tym jak sie bronic, co mowic, na co zwracac uwage itp.
Poza tym sa posty od ludzi ktorzy maja sprawy i mozna soebie poczytac jak takie cos przebiega...
Ogolem ponad 90% spraw jest do wygrania i jeszcze beda was przepraszac za oskarzenia, jesli oczywiscie wpierw bedziecie wiedziec co mowic i jak sie bronic.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)