Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
witam - mam mały problem
wpiąłem do lapciaka emiter bluetooth, poinstalowałem paczki bluez-utils, bluez-gnome. Komputer widzi komórkę, sczytuje MAC adres z modemu komórki. Pingi na komórkę lecą swobodnie.
Niestety nie mogę sparować urządzeń - bluetooth z komórką.
Każda próba połączenia woła o PIN, wpisanie pinu powoduje rozłączenie, z komunikatem że PIN nieprawidłowy.
Typowe parowanie urządzeń powinno polegać na wyświetleniu okna w komputerze i wpisaniu PIN-kodu, oraz zatwierdzeniu. dopiero potem wpisujemy identyczny PIN w komórce - wtedy urządzenia są sparowane i więcej już nie wołają o pina.
Problem w tym że na kompie nic nie woła o PIN. Podobno paczka bluez-gnome ma to robić, ale jest jakby nieaktywna - nie ma pliku wykoonywalnego w /bin lub /sbin
Czy jest możliwość wpisania PIN-kodu w komputerze z palca ?? - jeśli tak to gdzie ?
Czy ktoś z Was to rozgryzł ?
Offline
Miałem podobny problem, dokładnie kumpel, ma nokię 63 czy 66cośtam. Na debianie niby wszystko działa, ale może przesyłać pliki tylko do nokii, z telefonu do kompa kicha. Odpaliliśmy ubuntu live i wszystko poszło z jednego kopa. Łączność "full duplex" :)
Co ciekawe po ponownym starcie debiana łączność działała dwukierunkowo, na ustawieniach połączenia (w telefonie) takich jakie się skonfigurowało pod ubuntu.
To jest jakiś problem z ustawieniami w debianie. Niestety z braku czasu nie przyglądałem się temu bliżej.
Offline
Hej. mi bluetooth na Debianie chodzi bez zarzutu. Działało w obie strony na Siemens S65,
SonyEriccson t630, Motorola V3 oraz jakiś tam Samsung D... Troszkę Samsung głupiał (odmawiał przyjęcia niektórych plików-mp3, ale to jest wina jego softu). W innych telefonach wszystko chodziło jak należy. Config znajduję sie w /etc/bluetooth/hcid.conf
A to mój na którym wszystko chodziło
# # HCI daemon configuration file. # # HCId options options { # Automatically initialize new devices autoinit yes; # Security Manager mode # none - Security manager disabled # auto - Use local PIN for incoming connections # user - Always ask user for a PIN # security auto; # Pairing mode # none - Pairing disabled # multi - Allow pairing with already paired devices # once - Pair once and deny successive attempts pairing multi; # Default PIN code for incoming connections passkey "0000"; } # Default settings for HCI devices device { # Local device name # %d - device id # %h - host name name "BlueZ (%d)"; # Local device class class 0x3e0100; # Default packet type #pkt_type DH1,DM1,HV1; # Inquiry and Page scan iscan enable; pscan enable; # Default link mode # none - no specific policy # accept - always accept incoming connections # master - become master on incoming connections, # deny role switch on outgoing connections lm accept; # Default link policy # none - no specific policy # rswitch - allow role switch # hold - allow hold mode # sniff - allow sniff mode # park - allow park mode lp rswitch,hold,sniff,park; }
Offline
kornel dwie rzeczy:
- znaczy że PIN do parowania urządzeń to 0000
- drugia sprawa to czy masz Sarge czy Etcha - w Sarge jest paczka bluez-pin odpowiedzialna za generowanie nowego pin-kodu do parowania. W Etchu tego nie ma. Z dokumentacji wynika że powinna być zawarta w paczce bluez-utils, i bluez-gnome. Niestety w momencie autoryzacji nie pojawia się okno do wprowadzenia pin-kodu.
No i ja mam Etcha na lapciaku. W pracy na Sidzie jest jeszcze gorzej - nie pojawia się usługa rfcomm, która jest zawarta w bluez-utils.
Znalazłem na necie nowy opis który pozwala na wpisanie pin-kodu z "palca".
Zobaczymy :)
Offline
Bodzio to jest ETCH, a pin do parowania urządzeń to jest właśnie 0000. ja to robiłem według jakiegoś opisu z sieci. jak Tobie nie pójdzie to go później poszukam. poza edycją konfigu reszta wszystko idzie z pod KDE. mam zainstalowane:bluez-utils, kdebluetooth, qobex, oraz biblioteki libbluetooth2 oraz libbluetooth2-dev.
Offline