Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-02-10 21:11:54

  Sokrates - Użytkownik

Sokrates
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-29

Problem z nazwa Hosta...

Witam
Z przyczyny zepsucia sie mojego starego routera, musialem w kompie ktory robil za serwer ustawic iptables (firewalla) na serwerze gdyz podlaczylem kabel do netu bezposrednio do niego. Niedawno dostalem nowy router tej samej firmy nowszy model, problem w tym ze jak wpisuje nazwe kompa (ktory jest serwerem) np w przegladarce to wypisuje mi ze nie znalaz takiego hosta choc predzej, jak mialem stary router to dzialalo. Podobna sytuacja jest z Samba. Komputer podlaczony do serwera ma sciezki dokatalogow (zmapowane dyski) w taki sposob:

Kod:

\<NAZWA HOSTA><SCIEZKA DO UDOSTEPNIONEGO KATALOGU>

Tak samo jest za pomoca SSH.

Co ciekawe wszystkie te uslugi dzialaja poprawnie jak zamiast <NAZWY HOSTA> wpisze adres IP (adres IP serwera jest taki sam jak na starym routerze) serwera.

Sprawdzalem plik /etc/hostname ,
nazwa kompa jest caly czas ta sama, nic sie nie zmienilo.

W czym moze byc tu problem i gdzie?
- w kompie?
- w routerze?
- moze ustawienia firewalla (ale przy wylaczonym tez nie dzialalo)

aaa, jak nie mialem routera i podlaczalem neta bezposrednio pod kompa musialem zmienic adres MAC na serwerze, a jak dostalem nowy router to zahaszowalem ten wpis w pliku:

Kod:

/etc/network/interfaces

ale to chyba nie powino miec wplywu na to ze nie znajduje mi uslug po nazwie hosta a po adresie IP ladnie znajduje.


Pozdrawiam
            Sokrates

Offline

 

#2  2007-02-13 11:52:19

  djinn - Członek DUG

djinn
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-12

Re: Problem z nazwa Hosta...

hmm, moze chodzi w wpis dns w /etc/resolv.conf ?


Peace

Offline

 

#3  2007-02-13 14:05:51

  Usnar - Członek DUG

Usnar
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-02-14

Re: Problem z nazwa Hosta...

Pewnie na starym kompie miałeś ustawiony dns i dlatego wcześniej rozpoznawał u ciebie nazwy kompów. Postaw na nowo binda i powinno wszystko działać spowrotem.

Offline

 

#4  2007-02-13 23:20:27

  Sokrates - Użytkownik

Sokrates
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-29

Re: Problem z nazwa Hosta...

Pewnie na starym kompie miałeś ustawiony dns i dlatego wcześniej rozpoznawał u ciebie nazwy kompów. Postaw na nowo binda i powinno wszystko działać spowrotem.

To moze byc to , co prawda nie zmienialem nic w kompie ale zauwazylem ze pakiety przychodzace z serwerow DNS zewnetrznej sieci sa wycinane (pewnie to blad w konfiguracji firewalla na kompie - bede musial to naprawic).

Co ciekawe w przegladarce nazwe hosta juz rozpoznaje i wyswietla normalnie strone pod adresem. Ale jak sprawdzalem na Total Comanderze polaczyc sie z serwerem FTP po wpisaniu nazwy hosta domowego serwera rozwija jegonazwe ale na IP zewn sieci (jaki dostalem od uslugodawcy i obecnie otrzymuje go router), a powinnien rozwinac jego nazwe na IP mojej sieci lokalnej (jaki mu nadalem).

Pewnie dlatego tak sie dzieje ze przezjakis czas komp byl podlaczony bezposrednio do netu uslugodawcy i taki wlasnie adres IP (zewn. sieci) otrzymywal. Nie wiem czy to mozliwe ale moze Debian sam sobie zmienil jakis wpis w konfigach i dlatego teraz nazwe hosta serwera rozpoznaje jako IP zewn sieci.
Dlatego szukalem rozwiazania w tym pliku:

Kod:

/etc/networks

ktory wyglada obecnie tak:

Kod:

default         0.0.0.0
loopback        127.0.0.0
link-local      169.254.0.0

i chcialem tam wpisac adres IP jaki ma obecnie moj serwer, czy ktos moze wie co oznacza "link-local" i dlaczego tak dziwnie wyglada?
Rozumiem ze "default         0.0.0.0"  oznacza ze komp przyjmuje wszystkie przydzielone mu adresy IP i taki zapis jest poprawny.

Teraz jeszcze tak mysle nad tymi DNSami, moze rzeczywiscie wycinalem komunikacje miedzy moim a innymi serwerami DNS i inne DNSy nie mogly pobrac nowego adresu IP mojego domowego hosta i pokazuja ostatni wpis jaki maja u siebie w cachu...
Dlatego po wpisaniu hosta pokazuja mi adres IPzewn. sieci (bo przez jakis czas taki adres posiadal), a nie jak jest obecnie adres lokalnego kompa w sieci lokalnej.

Moze tak byc?


hmm, moze chodzi w wpis dns w /etc/resolv.conf ?

Moj plik "resolv.conf" wyglada miej wiecej tak:

Kod:

search <nazwa domeny na routerze widzianej z NETU>
nameserver <adres rotera z IP widziany od sieci LAN>

Moze tu tez trzeba cos zmienic, moze dodac nazwe hosta mojego komputera co robi za serwer?


Narazie odblokowalem blokowane polaczenia przychodzace od serwerow DNS na moim Firewallu komputerowym i zobacze co to pomoze...


Pozdrawiam
            Sokrates

Offline

 

#5  2007-02-14 00:29:19

  djinn - Członek DUG

djinn
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-11-12

Re: Problem z nazwa Hosta...

Moze wpis do /etc/hosts cos pomoze, wpisz tam mniej wiecej cos takiego:

Kod:

twoje_ip    domena.pl          domena

Peace

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)