Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-02-06 16:15:47

  yacol - Użytkownik

yacol
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-12-05

programowanie lpt i cron

mam taki o to programik...

Kod:

#include <sys/io.h>

int main ( void )
{
    iopl(3);
    outb(0xFF, 0x378);
    usleep(100000);
    outb(0, 0x378);
    return 0;
}

Z tego co wyczytałem niestety program, w którym operujemy poleceniami iopl oraz outb musi zostać odpalony przez roota...
1. Czy jest jakaś możliwość, aby to obejść wykorzystując np. sudo?
2. Chciałbym aby ten programik byl odpalany np. co 10 min przez cron. Czy program odpalony w cronie startuje z jakoby odpalony przez roota?


No Risk, No Fun...

Offline

 

#2  2007-02-06 17:33:35

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: programowanie lpt i cron

Z tego co wyczytałem niestety program, w którym operujemy poleceniami iopl oraz outb musi zostać odpalony przez roota...

root'a wymaga iopl ... samo outb juz nie ...

1. Czy jest jakaś możliwość, aby to obejść wykorzystując np. sudo?

mozna uzyc sudo, mozna ustawic SUID

2. Chciałbym aby ten programik byl odpalany np. co 10 min przez cron. Czy program odpalony w kronie startuje z jakoby odpalony przez roota?

jezeli to cron ogolno systemowy to standardowo jako root, jezeli cron jakiegos uzytkownika to jako ten uzytkownik ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2007-02-06 18:22:04

  yacol - Użytkownik

yacol
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2005-12-05

Re: programowanie lpt i cron


mozna uzyc sudo, mozna ustawic SUID

czy któreś z tych dwóch rozwiązań jest "bardziej zalecane"... np. ze wzgledu na bezpieczeństwo systemu? Co polecasz?

Ps.
Przepraszam, za tego typu, może oczywiste pytania, ale ciągle jestem początkujący... niestety znalazłem na forum porównań tych dwóch rozwiązań :/


No Risk, No Fun...

Offline

 

#4  2007-02-08 21:16:10

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: programowanie lpt i cron

SUID jak i sudo sa tak samo niebezpieczne gdy jest blad w programie umozliwiajacy wykonanie zewnetrznego kodu ... sudo umozliwia ograniczenie uprawnien do danego uzytkownika grupy uzytkownikow

SUID umozliwia normalne odpalanie takiego programu kazdemu ... przy SUID mozna zrobic tak ze program zaraz po uzyskaniu dostepu do poru pozbywa sie praw root'a ... (przy sudo tez sie tak da ale jest to wtedy dziwniejsze)

dla bezpieczenstaw to lepiej uzyskiwac dostep do wybranego zakresu portow niz do wszystkich - zamiast iopl ioperm ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)