Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-01 11:18:28

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

złe prawa dostępu

nie wiem co jest nie tak. gdy uruchamia się gdm to długo cos mieli a potem pisze że nie mam prawa zapisu w swoim katalogu domowym. próbowałem
chown cybek -R /home/cybek
oraz
chmod 755 -R /home/cybek
nawet 644 oraz 777 i cały czas to samo. natomiast jak ze zwykłego usera wpisze su i podam hasło to pisze że setgid - operacja niedozwolona a jak wpisze /bin/bash to coś tam że nie może vczegoś zrobić.
Ktoś wie jak przywrócić standardowe prawa dostępu na całą partycje??

Offline

 

#2  2006-06-01 16:02:19

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: złe prawa dostępu

Lite-ON, a nie kombinowałeś w fstabie?? Zapodaj go.

Sorki, pomyliłem nicki :)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#3  2006-06-02 16:41:24

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

Re: złe prawa dostępu

Sorry że rak długo ale jestem chory i ostatnio ciągle gram w Abe Oddysee...

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system>            <mount point>   <type>     <options>                          <dump>  <pass>
proc                       /proc           proc       defaults                           0       0
/dev/hda6                  /               reiserfs   defaults                           0       1
#,errors=remount-ro
/dev/hda2                  /boot           ext2       defaults                           0       2
/dev/hda7                  /home           reiserfs   defaults                           0       2
/dev/hda1                  /win            vfat       defaults,users                     0       2
/dev/hda3                  /www            ext3       defaults                           0       2
/dev/hda5                  none            swap       sw                                 0       0
/dev/hdc                   /media/cdrom0   iso9660    ro,user,noauto,users               0       0
/dev/hdd                   /media/cdrom1   iso9660    ro,user,noauto,users               0       0
/dev/sda               /mp3               vfat       ro,user,noauto,users               0       0
/dev/sda1               /aparat         vfat       ro,user,noauto,users               0       0
###/media/nfsu2.iso        /media/cdrom0   iso9660    ro,user,noauto,users,loop          0       0

Offline

 

#4  2006-06-02 19:51:49

  whale - Członek DUG

whale
Członek DUG
Skąd: Cambridge
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: złe prawa dostępu

może to trochę pomoże. reiser z tego co pamiętam (coś mi się tam kojarzy
)  może potrzebować innych parametrów niż te w default:

poszukaj tu:
http://www.die.net/doc/linux/man/man8/mount.8.html
http://www.namesys.com/mount-options.html

4 pierwsze kolumny w fstabie to nic innego jak polecenie mount.

Offline

 

#5  2006-06-02 20:06:02

  whale - Członek DUG

whale
Członek DUG
Skąd: Cambridge
Zarejestrowany: 2005-09-01

Re: złe prawa dostępu

tu masz jeszcze:

4. reiserfs

This is a very fast file system and is efficient for both for small and large files. Reiserfs is a good choice for the / filesystem as well as /home and /public for home users. Reiserfs is not as good as ext3 when it comes to protection against loss of data.

In /etc/fstab you can choose between mounting reiserfs with the options noatime and notail.

/etc/fstab example:

 
   /dev/hda3       /       reiserfs       noatime,notail                     0 1
   /dev/hda5       /home   reiserfs       noatime,notail,rw,user,exec,auto   1 1
 

noatime turns off atimes for increased performance (atimes normally aren't needed)
notail increases performance of ReiserFS (at the expense of storage efficiency).
rw read & write...
user any user can mount it, not just root,
auto mounted at bootup

Offline

 

#6  2006-06-02 22:07:59

  Lite-ON - Członek DUG

Lite-ON
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-03-07

Re: złe prawa dostępu

Wielkie dzięki. Powinno pomóc ale dopiero jutro zobacze.
A jkeśli kogoś to interesuje. Chciałem wpisać sobie żeby firewall uruchamiał mi się nieco wczesniej niż init i wpisałem go do /etc/inittab i wtedy przestał mi coś system działać (oczywiście pobawiłem sę czymś jeszcze). chciałem to przywrócić ale gentoo (tego używam do napraw) nie widziało partycji (na próbe zrobiłem jfs) więc przekopiowałem w trybie recovery moje całe / na /home i zmieniłem / na reiserfs i przekopiowałem i od tamtego momentu wszystko wisiało...
Big ThX

Offline

 

#7  2007-02-06 13:04:50

  michadar - Użytkownik

michadar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-02-06

Re: złe prawa dostępu

Co wy tak marudzicie z tym fstabem? Skoro ustawił do wszystkiego uprawnienia 777 to ciężkie życie ale jeśli chodzi o su i problem z przejściem na roota to wystarczy jak odpali sobie mc (no chyba, że tak namieszał że mc też nie działa) Wejdzie pózniej do /bin/ znajdzie *su i zmieni mu na ustaw UID przy wykonaniu i prawa dla grupy i innych na odczyt wykonanie bez zapisu a dla roota (właściciel,grupa) full prawa. I załatwione :) Przy takich prawach nie działa też np. logowanie przez ssh a to trzeba zmienić wyszukując wszystkie pliki ssh sshd itp i zmienić im prawa na :
chmod 600 /var/run/sshd  , chmod 600 /etc/ssh/ -R,chmod 600 /var/run/sshd.pid ,chmod 600 /var/run/ -R

Offline

 

#8  2007-02-06 20:10:08

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: złe prawa dostępu

Co wy tak marudzicie z tym fstabem? Skoro ustawił do wszystkiego uprawnienia 777 to ciężkie życie ale jeśli chodzi o su i problem z przejściem na roota to wystarczy jak odpali sobie mc (no chyba, że tak namieszał że mc też nie działa) Wejdzie pózniej do /bin/ znajdzie *su i zmieni mu na ustaw UID przy wykonaniu i prawa dla grupy i innych na odczyt wykonanie bez zapisu a dla roota (właściciel,grupa) full prawa. I załatwione :) Przy takich prawach nie działa też np. logowanie przez ssh a to trzeba zmienić wyszukując wszystkie pliki ssh sshd itp i zmienić im prawa na :
chmod 600 /var/run/sshd  , chmod 600 /etc/ssh/ -R,chmod 600 /var/run/sshd.pid ,chmod 600 /var/run/ -R

gdzieś TY chłopak tego posta wydarł - ostatni zapis to 8 miesięcy temu, a obydwu na forum to daaaaaawno nie było.
Z drugiej strony Twoje info przyda się młodzikom :)
Pozdro


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2007-02-06 22:28:49

  michadar - Użytkownik

michadar
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-02-06

Re: złe prawa dostępu

Hahahahah co racja to racja.
ps.A jakby ktoś jeszcze np. skopał ustawienia proftp to wtedy należy zmienić uprawnienia do pliczków na: chmod 600 /usr/lib/proftpd -R,  chmod 600 /var/log/proftpd -R, chmod 600 /etc/proftpd/proftpd.conf. To takie info dla wszystkich nieobecnych ale potrzebujących. Hhahahah niech żyje
liczba 600 ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)