Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-03-31 16:56:52

  Siekier - Użytkownik

Siekier
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-19

Problemy z X-ami

Witam niedawno zainstalowalkem sobie debiana sarge i mma bardzo duze klopoty z konfiguracja X-ow:
1 nie moge zainstalowac sterow NVidii. wogle nie moge sie wylogowac z x-ow, telinit 3 nie dziala u mine wogle. jakim sposobem to zrobic?
2 mam rozdzielczosc 800x600 i odswirzanie najpierw bylo 75 a po "modyfikacjach" 57!!!!!!!!! ustawianie rozdeilczosci i odswierzania tu to jakas masakra
3 nie mam polskich liter w KDE. czytalem tu juz FAQ na tej stronce ale tam nic nie jest wytlumaczone jak to ustawic pozatym ten pakiet x-fonts-biznet* wogle nie istanieje.

Wczesniej mialem Fedore 3 i tam wszystko to o co pytam zrobilem bez problemow, czy debian az tak sie rozni? Jak to ustawic bo w tej chwili korzystac sie nie da :(
POzatym w czasie odpalania systemu wywala mi jakis komunikat o bledach blokow i cos ta trzeba recznie naprawiac lub wcisnac ctrl+D, czy wiecie o co chodzi?

Offline

 

#2  2005-03-31 19:56:57

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Problemy z X-ami

Oj przepraszam blad merytoryczny oto poprawiona wersja
http://dug.net.pl/faq/index.php?kat=7&id=51

jaka masz dokladne ta Nvidie?

Offline

 

#3  2005-03-31 23:14:25

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: Problemy z X-ami


wogle nie moge sie wylogowac z x-ow

ctrl+alt+backspace


mam rozdzielczosc 800x600 i odswirzanie najpierw bylo 75 a po "modyfikacjach" 57!!!!!!!!

odpal na xterm

Kod:

xvidtune

i ustaw parametry, potem wcisnij show i na xterm wyswietli linijke ktora trzeba wpisac do XF86onfig w sekcji Monitor


nie mam polskich liter w KDE. czytalem tu juz FAQ na tej stronce ale tam nic nie jest wytlumaczone jak to ustawic pozatym ten pakiet x-fonts-biznet* wogle nie istanieje.

Kod:

xfonts-biznet*


POzatym w czasie odpalania systemu wywala mi jakis komunikat o bledach blokow i cos ta trzeba recznie naprawiac lub wcisnac ctrl+D, czy wiecie o co chodzi?

pokaż co się pojawia za błąd, może to coś z ustawieniami fsck (albo żle zamykany system)

edit:
co do przejścia do konsoli w KDM jest też opcja ConsoleLogin, a możesz też na chwile ctrl+alt+F1...F6 i powrót alt+F7


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#4  2005-04-01 01:13:58

  Siekier - Użytkownik

Siekier
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-19

Re: Problemy z X-ami

dzieki za wszystkie odpowiedzi

mam karte geeforce 2 mx/mx 400 (moze jakis FAQ dotyczacy instalacji strownikow Nvidii na debianie by sie przydal bo mysle ze nie tylko ja mma z tym problemy)

tak to cos z tym fsck, dokladnie nie pamietam co potem sprwadze jeszcze. system napewno zamykam dobrze (wybieram opcje tam w ekranie logowania lub poleceniaim reboot).

ale to ctrl+alt+backspace to jest tylko restart xow mnie chodzi zeby xy byly wylaczone. jak wcisne ctrl+alt+f1 (2,3,4,5,6) to tylko wejde do konsoli wirtualnej ale xy wciaz pracuja (w fedorze do wyjscia z xow wpisywalo sie telinit 3 ale tu chyba to nie dziala)

xvidtune to jakis program? mam to zainstalowac apt-getem?

Offline

 

#5  2005-04-01 01:32:27

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Problemy z X-ami

co do zabicia iksów to musisz zamknąć tzw. display manager: kdw, gdm, xdm, wdm... nie wiem jakiego używasz, ale jeden z tych. robisz to poleceniem w stylu:

Kod:

/etc/init.d/kdm stop

xvidtune powinieneś mieć, to jest jakiś podstawowy programik związany z iksami. spróbuj odpalić z konsoli

a z fsck trzeba uważać, lepiej mu nie przerywaj. najlepiej uczyń dla wszystkich linux-partycji (oprócz swap, hehe):

Kod:

tune2fs -j -c0 -i0 /dev/hdXX

linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2005-04-01 01:35:18

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: Problemy z X-ami



mam karte geeforce 2 mx/mx 400 (moze jakis FAQ dotyczacy instalacji strownikow Nvidii na debianie by sie przydal bo mysle ze nie tylko ja mma z tym problemy)

no akurat na ten temat znajdziesz w mnóstwo materiałów w sieci:


ale to ctrl+alt+backspace to jest tylko restart xow

wg mnie to zabicie x-ów, ale jak używasz kdm to sie zrestartuje (jest w kdm opcja ConsoleLogin)


xvidtune to jakis program? mam to zainstalowac apt-getem?

jak masz x-y to masz xvidtune

edit:
telinit powinien działać. to polecenie niezależne od distro (chyba:))


Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#7  2005-04-01 07:50:10

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Problemy z X-ami

No i jeszcze co do karty - GF2 MX400 będzie ci chodziła na sterowniku nv, oczywiście jeżeli ci to wystarczy do normalnej pracy, bo do gier to trochę za mało. Sterowniki do karty ustawisz poleceniem:
dpkg-reconfigure xserver-xfree86


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#8  2005-04-01 21:42:42

  Siekier - Użytkownik

Siekier
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-19

Re: Problemy z X-ami

no wiec jednak u mnie polecenie telinit 3 nie skutkuje, Xy udalo mi sie zabis sposobem rycha /etc/init.d/xdm stop

nadal jednak nie moge zainstalowac sterownika gdzyz pisze ze nie mam kernel-source tree i jakiejs sciezki co trzbeba z tym dalej zorbic

to polecenie xvidtune to nie na wiele mi sie przydalo gdyz tam jedynie mozna przesuwac ekran

naprawde dla mnie ustawienie tego ekranu to jest cos nie do zrobienia myslalem ze juz troche sie w tym linuxie orientuje ale jednak tylko myslalem...

a co do tych bledow z dyskiem to nie wiem co to jest ale komunikat jest taki:
fsck.ext3: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/hdb3
wiecie co to znaczy i jak to naprawic?

Offline

 

#9  2005-04-01 23:18:33

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Problemy z X-ami

a co do tych bledow z dyskiem to nie wiem co to jest ale komunikat jest taki:
fsck.ext3: Bad magic number in super-block while trying to open /dev/hdb3
wiecie co to znaczy i jak to naprawic?

oj coś masz kopnięty system plików - lepiej napraw!

najlepiej zrób tak:
1. przechodzisz do singla --> init 1
(powyłącza wszystko, na koniec zapyta o hasło roota i jesteś w singlu)
2. odmontuj wszystko --> umount -a
3. przemontuj / do trybu ro --> mount -o remount,ro /
4. zapuść fsck dla wszystkich partycji i cierpliwie czekaj, np: --> fsck -fyC /dev/hda6
5. zrestartuj komp --> reboot


linux regd. user #248790

Offline

 

#10  2005-04-02 00:19:36

  Siekier - Użytkownik

Siekier
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-03-19

Re: Problemy z X-ami

teraz to juz sie zaczynam zastanawiac czy nie sformatowac partycji i raz jeszcze zainstalowac gdzyz po pierwsze cos jest z tym systemem plikow nie tak a po drugie to juz tak nakrecilem z tymi X-ami ze juz mi wogle nie odpalaja.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)