Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam!
Mam płytkę Debian-testing-i386-netinst.iso i próbuję zainstalować Debiana przez sieć.
BARDZO PROSZĘ Was specjalistów i doświadczonych użytkowników systemu Debian o pomoc w następującej sprawie:
Moje podłączenie do netu jest przez router Asmax, a provider to neostrada.
Nie zarządzam bezpośrednio routerem Asmax z mojego komputera - sterowniki działają z komputera mojego brata, a mój komputer jest dołączony do sieci.
Mój adres ip: 10.0.0.5
Moja maska: 255.0.0.0
Brama: 10.0.0.2
Nazwa użytkownika (podawane m.in. podczas konf.routera): adminjerry
Hasło: mojehaslo
Podczas konfiguracji sieci przez DHCP pojawia się komunikat, że protokół DHCP nie został wykryty, a następnie możliwość ręcznej konfiguracji sieci.
Tak się składa że wiem akurat tyle co to adres ip, maska, brama i te rzeczy prawidłowo podaje podczas instalacji (sieć jest prawidłowo skonfigurowana jeśli chodzi o router).
Mój problem pojawia się później tzn. po wybraniu serwera lustrzanego ( zawsze wybieram jakiś polski serwer) - wtedy trzeba podać dane serwera pośredniczącego. No i właśnie... :( Tutaj robię coś nie tak - albo podaję nie taką składnię polecenia jak trzeba, albo to może coś z serwerem do którego się łącze coś nie tak - nie wiem...
BARDZO MOCNO proszę Was o pomoc! Proszę podajcie mi na podstawie moich danych przykładową składnię polecenia! Dla Was to pestka - jedna linijka napisu, a dla mnie krok milowy.
P.S. Czytałem już topik o tym jak to przez nano konfigurować serwer, ale tamten topik (jeśli dobrze zrozumiałem) tłumaczy całą sprawę od momentu gdy system plików już funkcjonuje, a ja -w momencie wyboru serwera pośredniczącego- jeszcze systemu plików nie mam.
Offline
jesli po wyborze serwera lustrzanego poprosi o dane serwera posredniczacego to klepnij enter... ja zawsze tak robie, nic nie trzeba wpisywac, a dziala...
Offline
jesli po wyborze serwera lustrzanego poprosi o dane serwera posredniczacego to klepnij enter... ja zawsze tak robie, nic nie trzeba wpisywac, a dziala...
Ja też tak robiłem z początku, ale to nie działa u mnie. Przypuszczam, że chodzi właśnie o podanie nazwy użytkownika i hasła + host i numer portu jaki e ma być użyte w tym połączeniu - w końcu sieć jest konfigurowana ręcznie. Proszę o podanie przykładu - tego żeby składnia była poprawna to już dalej dojdę sam.
Offline
jak masz podlaczoną neostrade? pzez usb do innego komputera ktory udostepnia polączenie internetowe, czy moze ten asmax to modem+router?
jesli masz modem+router to czy jest na nim wlaczone przydzielanie ip przez dhcp czy moze podajesz wszedzie ip na sztywno?
Offline
jak masz podlaczoną neostrade? pzez usb do innego komputera ktory udostepnia polączenie internetowe, czy moze ten asmax to modem+router?
Asmax to router + modem jednocześnie (nie wykorzystuje modemu neostrady dostarczonego wraz z podpisaniem umowy).
Ten router jest podłączony do komputera mojego brata (tylko tam są zainstalowane sterowniki) i jest podłączony przez USB (tylko jedno jest takie w tym routerze), a mój komputer podłączony jest do jednego z 4-ech łącz ethernet.
W systemie nazwa sterownika dla tego routera/modemu to: Connexant.
jesli masz modem+router to czy jest na nim wlaczone przydzielanie ip przez dhcp czy moze podajesz wszedzie ip na sztywno?
Wszędzie jest na sztywno - sam tak ustawiłem, bo inaczej nie chciał w ogóle się z netem łączyć... :/
Offline
tak dla wyjasnienia... jaki sens jest podlaczania komputera brata przez usb do modemu?
mam modem linksysa i do niego podlaczam "telefon" a reszta komputerow jest podlaczona kablem sieciowym (rj45)
na podstawie moich doswiadczen...
IP modemu fabrycznie to 192.168.1.1 Jesli polaczenie z neostrada jest na modemie skonfigurowane poprawnie (modem laczy sie z internetem) i wylaczone jest dhcp, to wowczas w komputerze na ktorym instaluje linuxa:
konfiguracja reczna
- ip komputera -> pierwszy wolny z zakresu maski 255.255.255.0 czyli np 192.168.1.2
- maska 255.255.255.0
- brama 192.168.1.1
-dns 194.204.159.1 19.204.152.34
potem...
- wybieram dowolny serwer lustrzany (z Polski),
- serwer posredniczący - nic nie wpisujemy i ENTER
i wszystko dziala...
Offline
reczna konfiguracja IP nie wymaga podawania uzytkownika i hasla ... to jest jakis wymug albo ppp albo konfiguracji neostrady na tym routerze ... gdzie normalnie podawales tego uzytkownika i haslo ?
Offline
tak dla wyjasnienia... jaki sens jest podlaczania komputera brata przez usb do modemu?
taki że nie ma karty sieciowej
Całą resztę już opisałem. System sam domyślnie dobiera maskę 255.0.0.0, więc tak zostawiam, a brama jest na sztywno ustalona w specyfikacji routera Asmax na: 10.0.0.2.
Mam prośbę: podajcie mi jakiś przykład (niekoniecznie z moimi danymi) co trzeba wpisać w tamto pole podczas konfiguracji serwera proxy - np. http://[[adminjerry]:[mojehaslo]@[10.0.0.2][:8080]/ - czy tak jest dobrze? Czy może być jakoś inaczej=lepiej? - z góry dzięki.
Offline
reczna konfiguracja IP nie wymaga podawania uzytkownika i hasla ... to jest jakis wymug albo ppp albo konfiguracji neostrady na tym routerze ... gdzie normalnie podawales tego uzytkownika i haslo ?
np. odpalam za pierwszym razem przy użyciu mozilla-firefox na stronę http routera (przez nią odbywa się zarządzanie routerem) i muszę wypełnić okno gdzie trzeba podać nazwę użytkownika i hasło.
Ta nazwa użytkownika domyślnie jest wpisana do pamięci routera jako: admin
a hasło jako: epicrouter.
Ja zmieniłem nazwę użytkownika na: adminjerry
a haslo na: mojehaslo
Net na kompie mojego brata działa. Stronka konfiguracyjna pokazuje że połączenie jest i dla mnie i dla mojego brata.
Potrzebuję jedynie wiedzieć jaka jest poprawna składnia polecenia przy konfiguracji serwera proxy. Przecież ja sobie tego nie wymyśliłem. Zdaje się że ktoś już przede mną tak robił skoro twórcy tej wersji Debiana sami zdecydowali się na podanie takich danych podczas instalacji.
Offline
o ile pamietam to w/w routery raczej proxy w soie nie maja :P
Co do rozwiazania problem to proponuje....
1. spawdz czy router przydzielil Ci poprawnie IP i trase routigu
uzywajac do tego polecenia
ifconfig route -n
jesli nie przyznal t z konsoli wklep
ifconfig eth0 10.0.0.5 netmask 255.0.0.0 route add default gw 10.0.0.2
i jeszcze denesy
echo nameserver 194.204.159.1 > /etc/resolv.conf echo nameserver 194.204.154.32 >> /etc/resolv.conf
2. sprzawdz pinga po wykonaniu w/w operacji
ping 10.0.0.2 ping ww.wp.pl
aby anulowac pingowanie aciskasz ctrl+c
Co do servera posredniczacego przy wyboze pakietow to system prosi cie o podanie server'a proxy, po prostu pozostaw to pole puste....
Offline
nigdy nie instalowalem debiana z plyty "netinst", ale czy nie jest przypadkiem tak, ze do dokonczenia instalacji potrzebny jest dostep do netu :) ?
czy jest mozliwosc wprowadzena konfiguracji interfejsu sieciowego o ktorej mowi BiExi w trakcie instalacji, z wykorzystaniem konsoli? czy to czasem nie jest tak, ze podczas instalacji wprowadzasz wszystkie dane dot. ethX przy uzyciu wlasnie programu instalacyjnego debiana, i po zakonczeniu instalacji masz dopiero dostęp do konsoli?
Ps.
BiExi.. ale okrąglutka ilosc postów -> 2500 :)
Offline
dodatkowo podczas instacji mozesz przeciez ustawic reczna konfiguracje sieci... i powpisywac tam wszelkie ustawienia :]
to oczywiste :) tylko samurai.jerry stwierdzil, ze "konieczne" wedlug niego jest wpisanie jakiejs komendy przy wyborze serwera PROXY, i ze konfiguracja, nawet reczna interfejsu seciowego nie przynosi rezultatu...
interesowal mnie fakt (poniewaz dopiero zaczynam na powaznie przygode z Debanem), w ktorym momencie podczas instalacji zaladowane sa sterowniki do karty sieciowej i kiedy mozna skonfigurowac i podniesc interfejs, zeby sprawdzic, czy jest polaczenie z netem?
Offline
Dzięki za pomoc!
Co do tej "konieczności" wpisania komendy (o której mówiłem powyżej) - to przyznaję się - mój błąd. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że też jak yacol zaczynam swoją przygodę z Debianem. Starałem się podać maksymalne szczegółowe informacje o moim systemie, a o możliwościach konfiguracji systemu Debian dowiedziałem się dopiero teraz -od BiExi - DZIĘKI WIELKIE!!! :)))
Pozdrawiam Was tu wszystkich!
(jeżeli nikt inny nie chce tu zabrać głosu to temat można zamknąć).
Offline
tak jak wspomniala BiExi wszystke parametry do. konfiguracj interfejsu sieciowego mozna wprowadzic podczas instalacji (ja tez mowile o tym na poczatku) i nie jest konieczne wlaczanie konsoli... chyba, ze chodzilo Ci o to, ze mozesz sobie w konsoli sprawdzic czyrzeczywiscie konfigurator przypisal odpowiednio parametry...
teraz wszystko juz smiga? napisz moze co robiles żle i jak to rozwiazales, zeby bylo dla innych na przyszlosc...
Offline
teraz wszystko juz smiga? napisz moze co robiles żle i jak to rozwiazales, zeby bylo dla innych na przyszlosc...
Nie śmiga niestety - ale to bardziej wina mojego sprzętu (laptop - Maxdata 1200, procesor: Athlon 2000+, RAM:512, k.graf.: S3 Unichrome Integrated Graphics, k.dźwięk.: AC97', k.sieciowa: Rhine II, net: neostrada łączona przez kabel ethernet poprzez router Asmax Ar-804u).
Po prostu (i w skrócie) do sterowników potrzebuję jądra Debiana w wersji min.: 2.6, a wraz z tą dystrybucją którą posiadam jest jądro 2.4.2. I teraz tak: Debian instaluje się TYLKO wtedy poprawnie (tzn. wykrywa kartę sieciową Rhine II itd.) kiedy instaluję z płytek wersję Debian Sarge 3.1r3, natomiast jest problem kiedy próbuję zainstalować Debiana Etch (Sarge3.1r4-testing) z netu - totalna klapa... Pomimo, że robię wszystko z zaleceniami BiExi i mam 15 letnie doświadczenie przy pracy z komputerami typu PC to i tak mi nie wychodzi... :( Jak mówię: muszę chyba sam napisać sobie stery, albo poczekać na wersję Debian Etch stable...
A! - jeszcze sprawa ze ściąganiem pakietów i instalacją jądra Debiana w wersji 2.6 dla procesorów typu K7 (to m.in. mój Athlone 2000), więc tak:
Wypróbowałem WSZYSTKIE możliwe dostępne konfiguracje jąder systemu Debian (przede wszystkim po kilka razy sprawdzałem te najnowsze) i system odpala i działa TYLKO poprawnie z jądrem 2.4.2.
Prawdopodobnie coś robię nie tak po tym jak ściągną się pakiety i zaczynają się instalować - ale to kwestia tego że jestem po prostu totalny nowicjusz... W każdym razie podczas instalacji i konfiguracji pakietów z nowszymi jądrami system wydaje komunikat mniej/więcej: że katalog "etc/linux-2.4.2" już istnieje i powinno się go zmienić na "linux-2.4.2.-old" i dalej: "czy chcesz zastopować dalsze konfigurowanie pakietów?" - klikam "n" (czyli że nie chcę) i system dalej konfiguruje... Potem restartuję kompa i uruchamiam system na nowym jądrze, np. linux-kernel-2.6.8-2-k7, ale po uruchomieniu Gnome'a (max. rozdzielczość 800x600 :/ ) nie mogę skonfigurować sieci :( Nie wiem jeszcze co robię nie tak i pogrzebię w tym trochę po moim dyplomie (kurcze w Sobotę mam dyplom :) ). Póki co dzięki wszystkim za wszystko - jak znajdę na to rozwiązanie to napiszę w tym poście.
Pozdro!
Offline
przy sprawdzaniu nowszych jader poeksperymentuj z opcjami (zwlaszcza zarzadzaniem energia np. acpi=off) ... napisz co to znaczy ze nie odpala poprawnie - jaki komunikat ...
Offline
przy sprawdzaniu nowszych jader poeksperymentuj z opcjami (zwlaszcza zarzadzaniem energia np. acpi=off) ... napisz co to znaczy ze nie odpala poprawnie - jaki komunikat ...
Nie odpala poprawnie tzn. nie wykrywa mi karty sieciowej, co widzę po komunikatach podczas ładowania komponentów systemu.
Tak się dzieje za każdym razem jak uruchamiam system Z INNYM jądrem niż 2.4.2, natomiast podczas ładowania się Debian z kernel 2.4.2 wykrywa mi kartę sieciową, potem -zdaje się- sprawdza szybkość łącza, potem ładowanie Exim4 itd., na końcu Gnome, a potem (już w serwerze Xwindow -btw. ja mam XFree86) można ustawić i aktywować połączenia sieciowe, a także ściągać nowe pakiety przez Synaptic Manager.
Na koniec jeszcze zadam pytania:
1.Czy po ściągnięciu pakietów kernel'a , rozpakowaniu ich, zainstalowaniu i skonfigurowaniu trzeba coś dodatkowo zrobić z kartą sieciową, np. zainstalować nowe pakiety dla karty sieciowej? (sorry jeśli nie używam dobrego słownictwa, ale nawet nie wiem jak to jest z instalacją sterowników w Debianie, jak na razie wiem co to są pakiety i jak się z nimi obchodzić, czyli apt-* i dpkg)
2. Jak i czy w ogóle instaluje się sterowniki w Debianie?
(uwaga - jeśli to za dużo do pisania to BARDZO proszę o jakieś konkretne linki).
3. Czy jest gdzieś napisane, opisane jak samemu pisać komponenty składowe do systemu Debian? -znam się na programowaniu w C, C++, Assembler x86 i 8051, więc nie chodzi mi tyle o tłumaczenie dokladnie co i jak - ale bardziej o to jak to się "je" i "z czym" pod Debianem.
Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim topikiem! :)
Offline
witam.
mam podobny problem. komputer również na procku amb;/
nie działa mi internet. gdy ponguje 127.0.0.1 dostaje dopowiedź. gdy pinguje brame 192.168.0.1 nie dostaje odpowiedzi.
wklepałem
ifconfig route -n ifconfig eth0 192.168.0.20 netmask 255.255.255.0 route add default gw 192.168.0.1 echo nameserver 194.204.159.1 > /etc/resolv.conf echo nameserver 194.204.154.32 >> /etc/resolv.conf
po restarcie kompa i wpisaniu ifconfig ip mam 192.168.0.40 takie jak podałem podczas instalacji.
co powinienem teraz zrobić?
Offline
podepnę się pod ten wątek,z dwoma pytaniami
1)żeby router z włączonym dhcp przydzielał adres tylko 3 kompom muszę ustawić maskę 255.255.255.253 ?
2) rozglądam się za routerem i mam pytanie ,jak nazywa się w routerze sprzętowym usługa ,która wyśle mi sygnał z bramki na komputery z kartą sieciową radiową?
Offline
witam.
mam podobny problem. komputer również na procku amb;/
nie działa mi internet. gdy ponguje 127.0.0.1 dostaje dopowiedź. gdy pinguje brame 192.168.0.1 nie dostaje odpowiedzi.
wklepałemKod:
ifconfig route -n ifconfig eth0 192.168.0.20 netmask 255.255.255.0 route add default gw 192.168.0.1 echo nameserver 194.204.159.1 > /etc/resolv.conf echo nameserver 194.204.154.32 >> /etc/resolv.confpo restarcie kompa i wpisaniu ifconfig ip mam 192.168.0.40 takie jak podałem podczas instalacji.
co powinienem teraz zrobić?
a masz ip przydzielane statycznie czy po dhcp?
Offline
witam.
mam podobny problem. komputer również na procku amb;/
nie działa mi internet. gdy ponguje 127.0.0.1 dostaje dopowiedź. gdy pinguje brame 192.168.0.1 nie dostaje odpowiedzi.
wklepałemKod:
ifconfig route -n ifconfig eth0 192.168.0.20 netmask 255.255.255.0 route add default gw 192.168.0.1 echo nameserver 194.204.159.1 > /etc/resolv.conf echo nameserver 194.204.154.32 >> /etc/resolv.confpo restarcie kompa i wpisaniu ifconfig ip mam 192.168.0.40 takie jak podałem podczas instalacji.
co powinienem teraz zrobić?
sprawdź co masz wpisane w /etc/network/interfaces
Offline
/etc/network/interfaces
auto eth0
iface eth0 inet static
adress 192.168.0.40
netmask 255.255.255.0
network 192.168.0.0
broadcast 192.168.0.255
gatway 192.168.0.1
ip są przydzielone statycznie.
Offline