Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-01-16 19:15:20

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

biblioteki

Witam, przepraszam, ze zakladam nowy temat, ale problem jest dosc obszerny i nie bardzo wiem gdzie mam go podpiac. Poza tym uwazam, ze poczatkujacym uzytkownikom linuxa cos takiego bardzo pomoze. Jesli oczywiscie nie jest to glupie pytanie, co tez jest mozliwe, bo dopiero ucze sie linuxa...

No wiec problem polega na tym, ze jak probuje wlaczyc nowo zainstalowane rzeczy, to wyskakuje mi informacja ze nie ma takiej czy takiej biblioteki (libcostam). No wiec chcialam sie dowiedziec skad te biblioteki mozna wziac. Wiem juz ze do sourcelist w apt dopisuje sie linki, i ze potem jak sie wpisze apt-get install costam to to sobie posciaga co mu potrzeba. Ale niektorych plikow nie ma skad sciagnac, np.  w moim wypadku chodzi o libXrandr.so.2 potrzebne do uruchomienia kadu i libgtk-x11-2.0.so.0 do uruchomienia firefoxa 2.0 Prawdopodobnie chodzi tylko o adres, ktory mozna dopisac do sourcelist, ale nie mam pojecia gdzie mam takich adresow szukac.

Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Z gory dziekuje.

Offline

 

#2  2007-01-16 19:30:34

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: biblioteki

nawet nie musisz chyba niczego dopisywac libXrandr.so.2 jest w pakiecie libxrandr2 a libgtk-x11-2.0.so.0 w libgtk2.0-0 ... zachecam do kozystania z wyszukiwarki pakietow po ich zawartosci - http://www.debian.org/distrib/packages

od razu taka uwaga ze jak numerbiblioteki ma jakis szczegolowy numer i nie mozna znalezc to szukaj z pominieciem tego numeru i opcja "packages that contain files or directories whose names contain the keyword" ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2007-01-16 19:32:56

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: biblioteki

jesli chodzi o pierwsze to

apt-get install libxrandr2
w drugim prawdopodobnie  libgtk2.0-0
Jesli chodzi Ci o kompilacje to musza byc pelne biblioteki wiec pakiety musza byc np.libxrandr2-dev
Podaj jakiego debiana uzywasz to wkleje ci sources.list
Zreszta tu na forum latwo znajdziesz gdyz juz wiele list jest podanych

Pozdrawiam

Edit: Pisalismy z Bercikiem równoczesnie


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#4  2007-01-16 19:52:57

  liare - Użytkownik

liare
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-06

Re: biblioteki

~> apt-file search libXrandr.so.2                                                                                                                   

libxrandr2: usr/lib/libXrandr.so.2
libxrandr2: usr/lib/libXrandr.so.2.0.0
libxrandr2-dbg: usr/lib/debug/usr/lib/libXrandr.so.2.0.0


liare
JID: liare@jabberpl.org
      liare@jabber.dug.net.pl

Offline

 

#5  2007-01-16 22:29:06

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

Dzieki za tak szybka odpowiedz :)
Oto raport: No wiec, gdy probowalam zainstalowac libxrandr2 to wszystko szlo dobrze, az do momentu, gdy wyskoczyl mi blad. Napisalo mi, ze nie moze zastapic pliku libXrandr.so.2 , bo taki plik juz istnieje i program nie ma do niego dostepu (przynajmniej tak to zrozumialam). Jednak kadu tego pliku nie widzi i dalej nie chce sie otworzyc. Postanowilam wiec zabrac sie za ta druga biblioteke i znowu poinstalowalo sie przy okazji pelno innych rzeczy, przy czym baza perla nie mogla sie zastapic, bo nie mogla skasowac swojej poprzedniej wersji (bo foldery nie byly puste), no i na koniec wyskoczyl mi blad, ze nie ma biblioteki libXranrd.so.2 i przerywa instalacje libgtk2.0-bin.

A jesli chodzi o moj system, to mam DSL, ktory jest na jadrze debiana oparty. Akurat nic innego nie chcialo sie na moim kompie zainstalowac (nie mam pojecia czemu) no i tak juz zostalo, skoro komp chce DSL, to niech ma :) (mi i tak bylo wszystko jedno, bo sie kompletnie nie orientowalam w roznicach...) Nie zebym narzekala, bardzo fajny system, ale dosc ubogi, wiec wszystko sama musze sobie instalowac ^^

Offline

 

#6  2007-01-16 23:11:27

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: biblioteki

hm... moze bedzie to rozwiazanie malo odkrywcze, a wrecz prymitywne ;] ale ja bym sprobowala usunac najpierw z palca to, czego sie nie da zastapic...


pzdr

Offline

 

#7  2007-01-16 23:22:50

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

Problem w tym, ze teraz jak patrze do tego katalogu (docelowego, gdzie chce to zainstalowac), to tego pliku libxrandr.so.2.0 tam wcale nie ma, jest tylko libxrender.costam, a mimo to apt-get dalej pisze mi error processing .../libxrandr2-4.3.0 ...: trying to overwrite .../libxrandr2.so.2.0 no i nie mam pojecia co z tym zrobic... Nie umie zastapic czegos czego nie ma... Moze mu to stworzyc, zeby mial se co zastepowac?

Offline

 

#8  2007-01-17 00:21:24

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: biblioteki

Mieszanie dystrybucji.Nie ma dobrej odpowiedzi.
Musisz kombinowac.Jesli apt nie moze usunac folderu bo nie jest pusty to trzeba mu to umozliwic.Skopiowac gdzies ten folder i tamten docelowy oproznic.Ale to wiaze sie z ryzykiem wywalenia systemu.Sprawdz jeszcze czy nie wisza jakies dowiazania.
Wiecej nie potrafie powiedziec.Tak jak proponuje Vilkatla recznie powywalac co przeszkadza ale trzwba liczyc sie z ryzykiem.

Pozdrawiam


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#9  2007-01-17 00:42:47

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: biblioteki

hm... a moze:

Kod:

apt-get remove --purge libxrandr2    # i/lub
apt-get remove --purge libxrandr-dev

i potem dopiero:

Kod:

apt-get install libxrandr2    # lub
apt-get install libxrandr-dev

pzdr

Offline

 

#10  2007-01-17 16:19:29

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

No wiec tak, po sprobowaniu wszystkich podanych komend, zadziala tylko instalacja libxrandr-dev, przy usuwaniu pisalo, ze nie ma czego usuwac, bo to nie jest zainstalowane, a przy instalacji libxrandr2 pisze ze nie moze overwrite libxrandr.so.2.0 (ktorego wcale na kompie nie mam!). Przy czym, podczas instalacji libxrandr-dev bylo ok 5 bledow - za kazdym razem nie moglo overwrite (nie umiem znalezc polskiego odpowiednika z wyjatkiem "zapisz jako"... po angielsku brzmi lepiej...) jakiegos libx (libxv.so.1.0 , libxrandr.so.2.0 , libxi.so.6.0 , libxext.so.6.4 , ximcp.so.2). Z czego tylko ximcp.so.2 mam w systemie, reszta nie istnieje (ale blad tego pliku wywalilo na koncu, wiec to chyba nie przez niego...) !

Co do mieszania dystrybucji... Nie robie tego umyslnie :) Po prostu nie wiem jaka mam... (wiem tylko ze mam DSL) , wiec przyjelam ze mam stable (czyli sarge tak?). Wogole mile widziane sa wszelkie propozycje tego, jak nalezy dbac sobie o system, czyszczenie z niepotrzebnych juz rzeczy, drobne naprawy (np zle dowiazania czy cus...), dotychczas mialam niestety do czynienia z winda (juz po godzinie uzytkowania linuxa dziwilam sie jak moglam nazwac komputerem cos co ma winde...) wiec prosze o wyrozumialosc. I nie krzyczcie jesli ktos juz o to pytal, po prostu nie odpowiadajcie, sama sobie poszukam :)

Offline

 

#11  2007-01-17 16:35:25

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: biblioteki

Wklej zawartość pliku /etc/apt/sources.list


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2007-01-17 16:42:21

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

#deb http://ftp.br.debian.org/debian/ oldstable main contrib non-free
deb http://mirror.aarnet.edu.au/debian oldstable main contrib non-free
#deb http://mirror.linux.org.au/debian oldstable main contrib non-free
#deb http://mirrors.usc.edu/pub/linux/distributions/debian oldstable main contrib non-free
deb http://www.kadu.net/download/binary/debian/repo stable main
deb http://security.debian.org/ stable/updates main contrib
deb ftp://ftp.esat.net/pub/linux/debian/ stable main


Do czego sluzy ximcp.so.2 ? Moze jak to usune to ten jeden plik sie wgra i reszta tez pojdzie?

Offline

 

#13  2007-01-17 16:47:47

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: biblioteki

raczej usuń wszystkie linijki które zawierają w nazwie oldstable.. :-) potem apt-get update


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#14  2007-01-17 16:55:47

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

usunelam je i zupdatowalam apt-geta, ale dalej nie chce zastepowac plikow, ktorych i tak nie ma... Czemu on tak robi...? jak wpisuje w find nazwy tych plikow, albo patrze do katalogow, w ktorych niby sa, to ich tam nie ma, a mimo to apt-get twierdzi, ze sa i w dodatku nie idzie ich zastapic ani po prostu tam ich dac...

Offline

 

#15  2007-01-17 17:01:47

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: biblioteki

Tak jak koledzy pisali, wywal oldstable
potem wyczyść /var/cache/apt/archives przy pomocy
apt-get clean
potem: apt-get update
i dopiero teraz możesz się bawić w usuwanie, aktualizowanie itp


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#16  2007-01-17 17:10:08

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

nic nie pomoglo, dalej te same bledy... moze wkleic tu to wszystko co mi wypisuje? (tylko musicie mi powiedziec jak mam to skopiowac z terminalu, bo nie bardzo wiem... a przepisywania za duzo...)
A tamte stare adresy na liscie to mialam juz od poczatku, te trzy ostatnie sama dodalam, bo ktos tu na forum je podawal :)
No i dzieki wam wszystkim za uwage, super jestescie, jak nieraz patrze na roznych innych forach jak sie ludzie zachowuja, to az mnie ciarki przechodza... A tutaj staracie sie pomoc w takiej glupiej sprawie, naprawde to doceniam.

Offline

 

#17  2007-01-17 17:54:48

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: biblioteki

oldstable = woody
stable = sarge

Nie wiem czy będzie łatwo przeskoczyć z jednego na drugi.. może być problem możesz sprubować wywalić wszystko prócz systemu bazowego i zainstalowac nowe.. ale najłatwiej byłoby ponownie zainstalować cały system.


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#18  2007-01-17 18:33:24

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

Caly system... No ladnie... A w jakim sensie? Jakas nowsza wersje DSL sciagnac, czy chodzi tylko o te biblioteki? Bo tak nawiasem mowiac, to jest jedyny system, jaki dalo sie zainstalowac na moim kompie... Reszta albo sie wieszala podczas instalacji, albo cd-rom nie chcial mi czytac plytek, albo za duzo miejsca chce, albo wogole mi nie pojdzie, bo moj komp jest strasznie stary... No to co teraz mam zrobic? Jesli chodzi o wyrzucanie wszystkiego oprocz systemu bazowego, to zapewne jest to bardzo skomplikowane, nie? W takim wypadku musialabym miec chyba drugiego kompa i ktos by mi musial mowic krok po kroku co trzeba robic na tym kompie zeby go uruchomic... A ja tylko kadu chcialam miec...

Offline

 

#19  2007-01-17 18:39:46

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: biblioteki

no byłoby trochę zabawy..
btw na DSL masz Gajim ( czy jak tam się to pisze ) to też obsługuje protokuł gg.


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#20  2007-01-17 18:42:59

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: biblioteki

btw na DSL masz Gajim ( czy jak tam się to pisze ) to też obsługuje protokuł gg.

Gaim, gajim obsługuje tylko jabbera.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#21  2007-01-17 18:53:46

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: biblioteki

overwrite = nadpisac

sprobuj jeszcze tak:

Kod:

slocate libxrandr*

i zobacz, co Ci wywali

moze wkleic tu to wszystko co mi wypisuje? (tylko musicie mi powiedziec jak mam to skopiowac z terminalu

zalezy, jaki masz terminal ;]
w aterm, eterm, xfterm4 jest mozliwosc kopiowania tekstu po zaznaczeniu myszka i kliknieciu srodkowego przycisku (albo z menu ppm opcja kopiuj)

A tamte stare adresy na liscie to mialam juz od poczatku, te trzy ostatnie sama dodalam, bo ktos tu na forum je podawal :)

hm, a czy skoro po instalacji byly wpisy oldstable, to nie znaczy, ze masz Woody'ego ?
i apt sie sypie, bo nie potrafi nadpisac plikow oldstable plikami dla stable ?
to bardzo luzne zalozenie, ale ja bym probowala zupdate'owac sources.list repozytoriami dla oldstable (tylko) i wtedy cos zainstalowac.
a potem dopiero ewentualnie apt-get dist-upgrade do Sarge'a
oczywiscie moge sie mylic.

//EDIT:

Gaim, gajim obsługuje tylko jabbera.

jakze to ?
pamietam dobrze, ze po instalacji pierwszego Linuksa mialam starszne problemy z zainstalowaniem jakiegokolwiek sensownego komunikatora (w koncu pomogla instalacja ze zrodel), i pierwsze kilka-kilkanascie godzin meczylam sie z Gaimem, ktory byl w systemie od poczatku.
obsluguje Jabbera, gg i AIM/ICQ
bankowo ;P


pzdr

Offline

 

#22  2007-01-17 19:12:59

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: biblioteki

Gaim, gajim obsługuje tylko jabbera.

jakze to ?
pamietam dobrze, ze po instalacji pierwszego Linuksa mialam starszne problemy z zainstalowaniem jakiegokolwiek sensownego komunikatora (w koncu pomogla instalacja ze zrodel), i pierwsze kilka-kilkanascie godzin meczylam sie z Gaimem, ktory byl w systemie od poczatku.
obsluguje Jabbera, gg i AIM/ICQ
bankowo ;P

Gaim oraz gajim to dwa różne programy. Wyżej poprawiłem zielonego, że chodziło mu o Gaima, a gajim (którego omyłkowo wymienił) gg nie obsługuje.
Faktycznie mogłem nieco jaśniej sformułować myśl.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#23  2007-01-17 19:18:52

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: biblioteki

nie, to ja moglam lepiej doczytac ;]
ledwie przebieglam wzrokiem i zle zrozumialam.


pzdr

Offline

 

#24  2007-01-17 19:30:31

  Shiruya - Użytkownik

Shiruya
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: biblioteki

Niestety nie mam gaima ani gajima a komendy slocate tez nie ma... Jesli chodzi o apt-get dist-upgrade , to na forum dsl pisza ze mi to system zniszczy, bo dsl to nie do konca debian czy jakos tak...

Offline

 

#25  2007-01-17 19:44:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: biblioteki


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)