Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-11-04 11:37:38

  dar3k - Użytkownik

dar3k
Użytkownik
Skąd: Szamotuły
Zarejestrowany: 2005-10-25

Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

Witam
Mam takie pytanko jak najlepiej przeniesc system na inna partycje i zamontowac katalog /boot jako nowa partycje?
Obecnie mam bajzel z partycjami bo usunalem windowsa z 2 poczatkowych partycji i teraz mam troche bajzel z tymi partycjami:
/dev/hda7 /
/dev/hda8 /home
/dev/hda5 /home/user
/dev/hda9 /home/user/winda1
i zostaje jeszcze jedna partycja nie zamontowana...
chcialbym miec tak ze jedna 1 partycja jako partycja z grubem (zeby jak zachce mi sie windowsa po instalacji go nie tracic gruba czyli grub nie w MBR a na osobnej partycji)
pozniej partycja z linem (czyli /) potem /home i pozniej partycja z ntfsem (na ktorem moglbym zainstalowac sobie windowsa)

czym to najlepiej zrobic bo ja mam w planie cos takiego ze spakuje sobie partycje / do pliku tar i potem podepne dysk do 2 kompa wywale wszystkie partycje i zrobie je na nowo tak jak pisalem dysk mam 80GB czyli cos takiego:
partycja 1 na boot ok 100MB jako partycja podstawowa
potem partycja 2 jako swap 1GB
partycja 3 partycja z LINUKSEM ok 10GB
partycja 4 to home ok 50GB
partycja 5 ta z ntfsem na winde to co zostanie...

I mam teraz kolejne pytanie czy jak spakuje sobie system do pliku z pracujacego systemu to czy wszystko bedzie spakowane czy musze to zrobic z systemu live? i kolejne jak pozniej jak juz spakuje ten system wszystko usune i zrobie na nowo partycje to przywrocic? napewno z plytki live odpalic system zamontowac sobie partycje jedna na system 2 na home i tam wrzucic plik tar i rozpakowac z niego wszystko na partycje systemowa potem przejsc chrootem na ten system i zmienic wpisy z fstab tylko co tam wpisac? jak rozwiazac bootowanie z /boot i czy czasem nie skonczy sie to reinstalka systemu?  Prosilbym o przykladowy plik fstab zebym wiedzial jak to powpisywac pozniej 

Szukalem na forum czegos podobnego ale nikt az tak nie chcial kombinowac

Moj system to kubuntu ale to jest prawie to samo co Debian a na forum.ubuntu chyba nikt nie umie mi pomoc :D

Offline

 

#2  2006-11-04 15:26:34

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

chcialbym miec tak ze jedna 1 partycja jako partycja z grubem (zeby jak zachce mi sie windowsa po instalacji go nie tracic gruba czyli grub nie w MBR a na osobnej partycji)

jezeli tylko po to to raczej nie warto lepiej dac gruba na prtycji z linuxem (/) i jej dac flage bootowalnosci ... (lepiej chyba zeby byla przed win)

czym to najlepiej zrobic bo ja mam w planie cos takiego ze spakuje sobie partycje / do pliku tar i potem podepne dysk do 2 kompa wywale wszystkie partycje i zrobie je na nowo

nie pakuj katalogow /sys /proc, mozesz nie pakowac takze /tmp i /dev (jezeli kozystaz z udev) ... katalogi te pozniej wystarczy utworzyc

lepiej najpierw podlaczyc i pakowac na ten drugi dysk - oszczednosc czasu :-)

I mam teraz kolejne pytanie czy jak spakuje sobie system do pliku z pracujacego systemu to czy wszystko bedzie spakowane czy musze to zrobic z systemu live?

mozna zrobic na dzialajacym systemie ... jak masz jakis soft piszacy namietnie po /var (np. serwer pocztowy z poczta w /var/...) to lepiej go zatrzymac ...

i kolejne jak pozniej jak juz spakuje ten system wszystko usune i zrobie na nowo partycje to przywrocic? napewno z plytki live odpalic system zamontowac sobie partycje jedna na system 2 na home i tam wrzucic plik tar i rozpakowac z niego wszystko na partycje systemowa potem przejsc chrootem na ten system i zmienic wpisy z fstab tylko co tam wpisac? jak rozwiazac bootowanie z /boot i czy czasem nie skonczy sie to reinstalka systemu?  Prosilbym o przykladowy plik fstab zebym wiedzial jak to powpisywac pozniej

fstab to przykladowy masz u siebie ... zmieniasz tylko oznaczenia dysku ... jezeli chszesz zrobic osobna partycje na boot (uwazam ze nie ma takiej potrzeby) to tez ja podmontowywujesz, dajesz jej wpis w fstab i kopiujesz na nia zawartosc katalogu /boot

do edycji tego pliku nie ma potrzeby uzywania chroot ... moze to byc potrzebne do zainstalowania gruba ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2006-11-04 16:08:16

  dar3k - Użytkownik

dar3k
Użytkownik
Skąd: Szamotuły
Zarejestrowany: 2005-10-25

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.


jezeli tylko po to to raczej nie warto lepiej dac gruba na prtycji z linuxem (/) i jej dac flage bootowalnosci ... (lepiej chyba zeby byla przed win)

A jak bede mial samego lina i potem zainstaluje windowsa nie na podstawowej partycji to nie wywali mi gruba?


nie pakuj katalogow /sys /proc, mozesz nie pakowac takze /tmp i /dev (jezeli kozystaz z udev) ... katalogi te pozniej wystarczy utworzyc

lepiej najpierw podlaczyc i pakowac na ten drugi dysk - oszczednosc czasu :-)

Na tym 2 dysku mam windowsa a nie chce zapisywac na partycje ntfs bo to jeszcze nie jest w 100% dzialajace a tam sa wazne dane! A co do katalogow /sys /proc /tem /dev to az tak duzo to nie zajmuje wiec spakuje bo tak wygodniej a potem jak bede przywracac to nie wrzuce tego!


mozna zrobic na dzialajacym systemie ... jak masz jakis soft piszacy namietnie po /var (np. serwer pocztowy z poczta w /var/...) to lepiej go zatrzymac ...

Tutaj akurat nic nie ma bo to system na stacji domowej czyli serwerow nie mam :)


fstab to przykladowy masz u siebie ... zmieniasz tylko oznaczenia dysku ... jezeli chszesz zrobic osobna partycje na boot (uwazam ze nie ma takiej potrzeby) to tez ja podmontowywujesz, dajesz jej wpis w fstab i kopiujesz na nia zawartosc katalogu /boot

do edycji tego pliku nie ma potrzeby uzywania chroot ... moze to byc potrzebne do zainstalowania gruba ..

Tak tylko mi chodzilo tutaj w jakiej kolejnosci montowac najpierw /boot a potem / czy najpierw moze byc / a potem dopiero /boot i jeszcze czy moge zmienic rozmiar partycji swap? bo dorzucilem troche ramu i chcialbym mu zrobic partycje 1,5 x ilosc ram bo aktualnie mam 0,5 x ram?

Offline

 

#4  2006-11-04 16:25:05

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.


jezeli tylko po to to raczej nie warto lepiej dac gruba na prtycji z linuxem (/) i jej dac flage bootowalnosci ... (lepiej chyba zeby byla przed win)

A jak bede mial samego lina i potem zainstaluje windowsa nie na podstawowej partycji to nie wywali mi gruba?

windows nadpisuje MBR (i wrzuca tam loadera ktory odnajduje partycje z flaga boot (jezeli jest >1 chyba pierwsza ale glowy nie dam) i zaczyna wykonywac kod na poczatku tej partycji) ... jezeli grub bedzie na partycji gdzie jest linux (/) to nic mu sie nie stanie)

nie polecam instalowania win na partycji rozszerzonej (wiele windowsow mialo z tym problemy)


nie pakuj katalogow /sys /proc, mozesz nie pakowac takze /tmp i /dev (jezeli kozystaz z udev) ... katalogi te pozniej wystarczy utworzyc

lepiej najpierw podlaczyc i pakowac na ten drugi dysk - oszczednosc czasu :-)

Na tym 2 dysku mam windowsa a nie chce zapisywac na partycje ntfs bo to jeszcze nie jest w 100% dzialajace a tam sa wazne dane! A co do katalogow /sys /proc /tem /dev to az tak duzo to nie zajmuje wiec spakuje bo tak wygodniej a potem jak bede przywracac to nie wrzuce tego!

z kopiowaniem /proc i /sys moga byc problemy (sa to wirtualne fs ktore potrafia wygenerowac bardzo duzo tresci) ... /tmp mozesz skopiowac bez obac ... /dev musisz kopiowac jako pliki urzadzen ...

co do ntfs to ok ... ale i tak musisz tego tara umiesic na tej partycji ...


Tak tylko mi chodzilo tutaj w jakiej kolejnosci montowac najpierw /boot a potem / czy najpierw moze byc / a potem dopiero /boot i jeszcze czy moge zmienic rozmiar partycji swap? bo dorzucilem troche ramu i chcialbym mu zrobic partycje 1,5 x ilosc ram bo aktualnie mam 0,5 x ram?

dzialanie jest takie:
* grub odczytuje dane z /boot
* jadro montuje system plikow okreslony w parametrze root
* system plikow / jest przemontowywany do rw (opcjonalne)
* montowane sa dodatkowe systemy plikow

/boot nie musi znajdowac sie na uruchomionym systemie (potrzebny bedzie do aktualizacji jadra czy konfiguracji gruba ...)

mozesz zwiekszyc swap ... jezeli nie robisz tego on-line to nie musisz nic dodatkowo czynic (jezeli chcesz dolozyc swap bez restartu to sa stosowne komendy)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#5  2006-11-04 16:33:51

  dar3k - Użytkownik

dar3k
Użytkownik
Skąd: Szamotuły
Zarejestrowany: 2005-10-25

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.


windows nadpisuje MBR (i wrzuca tam loadera ktory odnajduje partycje z flaga boot (jezeli jest >1 chyba pierwsza ale glowy nie dam) i zaczyna wykonywac kod na poczatku tej partycji) ... jezeli grub bedzie na partycji gdzie jest linux (/) to nic mu sie nie stanie)

nie polecam instalowania win na partycji rozszerzonej (wiele windowsow mialo z tym problemy)

ale XP radzil sobie na partycji rozszezonej kiedys mialem 98 i XP wszystko dzialalo 98 partycja podstawowa XP rozszezona i bylo ok wiec zaryzykuje (zostawie ja jako ostatnia partycje wiec bede mogl ja zmienic na podstawowa)


co do ntfs to ok ... ale i tak musisz tego tara umiesic na tej partycji ...

Nie bo mam jeszcze serwer i wrzuce na serwer sobie te pliki i potem tylko LANem sciagne ale to juz najmniejszy problem:)


dzialanie jest takie:
* grub odczytuje dane z /boot
* jadro montuje system plikow okreslony w parametrze root
* system plikow / jest przemontowywany do rw (opcjonalne)
* montowane sa dodatkowe systemy plikow

/boot nie musi znajdowac sie na uruchomionym systemie (potrzebny bedzie do aktualizacji jadra czy konfiguracji gruba ...)

mozesz zwiekszyc swap ... jezeli nie robisz tego on-line to nie musisz nic dodatkowo czynic (jezeli chcesz dolozyc swap bez restartu to sa stosowne komendy)

Aha czyli obojetnie jak wpisze w fstab to bedzie dzialac i dobrze :)

To zaraz zabieram sie do pracy dzieki za pomoc jakby cos nie szlo to bede pisac a pewnie bede musial ;-)

Offline

 

#6  2006-11-04 22:51:28

  dar3k - Użytkownik

dar3k
Użytkownik
Skąd: Szamotuły
Zarejestrowany: 2005-10-25

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

wszystko poszlo ok do momentu przywracania gruba....

zrobilem tak
zamontowalem sobie dysk /dev/hda1 na dystro live cd jako /mnt/root
potem zrobilem
chroot /mnt/root
potem zamontowalem proc
mount -t proc proc /proc
no i jak juz sie znalazlem na tym systemie to sie okazalo ze katalog /dev zaiwera tylko plik null gruba nie moge przywrocic bo brakuje mu /dev/hda :/
jak zmusic go zeby ponownie zaladowal wszystko do /dev ?? prosilbym o pomoc!!

Offline

 

#7  2006-11-05 00:38:26

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

jak kozystasz z udev to sproboj po zamontowaniu proca wydac `/etc/init.d/udev start` mozesz tez zamiast tego zrobic cp -a /dev/hda* /mnt/root/dev ... to powinno wystarczyc ...

jezeli grub bedzie dalej stawial opor to polecam skozystac z `grub-floppy` i uruchomic gruba z dyskietki lub cdromu i wtedy wydac mu

Kod:

root (hd0)
setup (hd0,0)

"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#8  2006-11-05 10:38:28

  dar3k - Użytkownik

dar3k
Użytkownik
Skąd: Szamotuły
Zarejestrowany: 2005-10-25

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

Zrobilem meczylem sie probowalem kopiowac /dev/ ale nawet z opcja -a hda zajmowal kilka GB (chyba tle ile mialem na dysku danych...) wiec musialem odpuscic (a nie wiem dlaczego tak sie dzialo :()

Zrobilem to wkoncu tak:
http://adrian15.raulete.net/grub/tiki-index.php
pobralem grub-restore :] napalilem na plytke i odzyskalem go...

BTW
powinno byc root (hd0,0) setup (hd0) bo napisales odwrotnie ale nic sie nei stalo :)

DZIEKI za pomoc! :)

Dla potomnych bardzo przydaja sie:
http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/konfiguracjagruba.html
http://www.szarp.com.pl/howto/howto/html/grub-rescue.html

Offline

 

#9  2006-11-05 14:49:03

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Zmiana partycji z systemem i wydzielenie /boot na inna part.

Zrobilem meczylem sie probowalem kopiowac /dev/ ale nawet z opcja -a hda zajmowal kilka GB (chyba tle ile mialem na dysku danych...) wiec musialem odpuscic (a nie wiem dlaczego tak sie dzialo :()

Zrobilem to wkoncu tak:
http://adrian15.raulete.net/grub/tiki-index.php
pobralem grub-restore :] napalilem na plytke i odzyskalem go...

dziwne z -a powinno kopiowac urzadzenia jak urzadzenia ... ale to z grub-restore czy tez samodzielnycm zrobieniem obrazu przy pomocy grub-floppy jest prostrze i pewniejsze ...


powinno byc root (hd0,0) setup (hd0) bo napisales odwrotnie ale nic sie nei stalo :)

i wten sposob zrobiles to czego niechiales czyli wgrales gruba do MBR ... powinno byc root (hd0,0) setup (hd0,0) ... ale masz plytke z grubem i jak win nadpisze to mozesz przywrocic :-)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)