Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-10-23 16:19:08

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Instaluje sobie Debiana Sarge (r3) dokładnie wg howta BiExi. Ale przy punkcie 48 nie widze już pytania o drugą płytę. Widzę menu główne, wycelowane na konfigurację apta. Pomimo iż płytka jest zamontowana(włożona) i wszystko niby cacy to cacy nie jest bo on mówi że nie ma płytki. Skonfigurowałem sobie apta teskstowo wyrzucając po prostu komentarz z linijki która już tam jest. On mi na to że nie może odnaleźdź lokacji i prosi o przywrócenie backupa, albo poprawienie się. Buuu
Ja nie wiem już co jest. Jak mam się uczyć linuxa skoro to się nie instaluje. Windowsa też się przecież uczyłem raczej nie od instalacji. Qrcze. Może byłby ktoś łaskaw i wrzucił mi linijki potrzebne do wpisania w konsoli po to by zamontować płytkę.

Moje poprzednie distro to mandriva, ale ostatnio stwierdziłem że przejde na coś poważniejszego, a tu taki zawód, nawet instalator nie działa.

Offline

 

#2  2006-10-23 16:35:52

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

pokaz co masz w /etc/apt/source.list ... montowanie cdromu to `mount /cdrom` (pod warunkiem ze masz odpowiednio skonfigurowane, jakby co to pokaz /etc/fstab)

i taka rada ... instalowanie/adminstrownie linuxem to nie ladowanie awaryjne i nie trzeba zaliczac kazdego punktu check listy :-) tylko czytac co sie dzieje i reagowac na to (Debian jak sa jakies problemy bardzo czesto wypisuje w komunikacie o nicjh jak je rozwiazac)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2006-10-23 16:54:20

  maly - Członek DUG

maly
Członek DUG
Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2006-10-22
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Jak dobrze zrozumiałem Twój problem, to powinieneś wybrac TAK w punkcie 48 i wtedy ta płyta zostanie dodana do listy "źródeł",z których mogą być pobierane pakiety.

Offline

 

#4  2006-10-23 17:17:56

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Maly: źle zrozumiałeś. Punktu 48 to ja nawet nie wiedze. Zaraz po 47 prosi o podanie źródeł dla apta.
Bercik za chwilę ci wrzucę /etc/apt/source.list. A etc/fstab jest raczej dobre. Jest tam standardowa linijka o cdromie
/dev/hdc /media/cdrom0 iso9660 noauto,ro,users 0 0

Po wejściu do /media/cdrom0 widze ciemność. Bercik please poczekaj moment. Zaraz zrobie restart i powiem ci co jest w tym drugim txcie.

Offline

 

#5  2006-10-23 17:28:10

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Pliczek ma standardową zawartość
#deb file:///cdrom/ sarge main

Po usunięciu komentarza (bo mam nadzieje to właśnie znaczy w tym miejscu #, jeśli pomyłka to sory - przyzwyczajenie z c++)

Wpisałem też na próbę file:/media/cdrom0, ale efekt był taki że wyrzucił że nie może znaleźdź paczki w katalogu /media/cdrom0/dists/sarge/main/bin bla bla bla.

Może jakaś magiczna linijka do specjalnego montowania cdromu? A może po włożeniu płytki trzeba wydać jakieś bonusowe polecenie? Mam tylko nadzieję że nie poprosicie mnie o rekompilkę kernela.

Offline

 

#6  2006-10-23 17:29:21

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

tą magiczną linijką może okazać się apt-cdrom :-) wpisz po prostu apt-cdrom w konsole i cię zapyta czy płyta włożona ew. zamontuje


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#7  2006-10-23 17:42:19

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

zielony_83: zrobiłem najpierw #apt-cdrom add (bez add wyświetla tylko helpa)
Wsadziłem płytkę, nawet poczekałem by się rozpędziła, ale rozpędzić się nie chciała. Po wciśnięciu enter (apt czeka i prosi o ten enter) troche się pozastanawiał i stwierdził że nie może zamontować użądzenia. Myśle że problem nie lezy po stronie apt-geta tylko montowania użądzeń właśnie.

Jeszcze jakieś magiczne polecenia?

//dobra jestem gotów nawet na rekompilkę kernela. Ogulnie to widze że wielu ludzi miało ten sam problem z r3. Może to distro jest jakieś sypnięte? A może nie. Czy możliwe jest że to kwestia sprzętu:
AthlonXP 2500+
ASUS A7V8X-X
GeForceFX5200
CD-rom: LG hl-dt-st GSA-4163B

Przy instalacji w trybie experta (zarówno 2.4 jak i 2.6) wypluwa że nie może załadować kilku modułów związanych z obsługą IDE właśnie. Mam nadzieję że nie jest to ślepy trop. Za chwilę pokombinuje z różnymi kombinacjami modułów ładowanych przy instalce. A tak poza tym to wyrzyca mi jakieś błędy przy starcie. Niestety za szybko się przewijają te komunikaty i zawsze nadarzam z przeczytaniem jedynie: Failed to...

Offline

 

#8  2006-10-23 17:54:25

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

może jednak się zamontowała mi czasem wywalał że nic z tego a montował . Wejdź na /media/cdrom lub cd /cdrom


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#9  2006-10-23 17:57:46

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Pliczek ma standardową zawartość
#deb file:///cdrom/ sarge main

Po usunięciu komentarza (bo mam nadzieje to właśnie znaczy w tym miejscu #, jeśli pomyłka to sory - przyzwyczajenie z c++)

Wpisałem też na próbę file:/media/cdrom0, ale efekt był taki że wyrzucił że nie może znaleźdź paczki w katalogu /media/cdrom0/dists/sarge/main/bin bla bla bla.

Może jakaś magiczna linijka do specjalnego montowania cdromu? A może po włożeniu płytki trzeba wydać jakieś bonusowe polecenie? Mam tylko nadzieję że nie poprosicie mnie o rekompilkę kernela.

wez po wpisaniu file:///media/cdrom0 , wlozeniu plyyty, daj mount /media/cdrom0 i wtedy sproboj ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#10  2006-10-23 18:00:41

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

u mnie /cdrom to symlink do /media/cdrom0 więc to nie to chyba


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#11  2006-10-23 18:20:16

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Jak mówiliście tak zrobiłem. Wejście do katalogu /cdrom, lub /media/cdrom0 czy /media/cdrom, a nawet utworzonego przeze mnie /mnt/cedek daje jeden i ten sam efekt.
Dir wypluwa brak jakich kolwiek katalogów czy plików. Mount wypluwa iż /dev/cdrom nie jest uż. blokowym, a /dev/hdc (czyli cdrom) nie jest POPRAWNYM użądzeniem blokowym (co by wskazywało że uż. blokowym jednak jest).
Mam też możliwość wejścia do katalogu /dev/cdrom (oczywiście w środku pusto)

Offline

 

#12  2006-10-23 18:23:19

  zielkam - były zielony_83 :)

zielkam
były zielony_83 :)
Skąd: Zawiercie
Zarejestrowany: 2006-05-06
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

a jak montujesz tą płytę pokaż co pokaże ci polecenie mount wydane w konsoli przy montowaniu cdromu możesz wykonać po prostu mount /media/cdrom0 jeśli w fstabie masz wszystko ok powinien bez problemów zainstalować


Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
##
FluxboxPL | Mój Lepszy Świat | UnixyPL | Telenia VOIP dla ISP
JID: zielony@jabster.pl

Offline

 

#13  2006-10-23 18:26:38

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

Kod:

#mount /media/cdrom0
mount: /dev/hdv is not a valid block device

Czuje że powyższa linijka będzie mi się po nocach śniła. Nim coś wykminicie zainstaluje jeszcze raz system bazowy bez kilku modułów od IDE w trybie eksperta i wypisze wam te które niechcą się ładować.


//apdejt

Nie działające moduły:
via-ircc, via-rhine, ide-mod, ide-probe-mod, ide-detect, ide-floppy

Dziwne to i niepokojące zarazem bo wydaje mi się (po nazwach) że wszystko to to podstawa. Instalacja z wyłączonymi owymi modułami nic nie daje.

Acha podczas uruchamiania - zdążyłem kątem oka zobaczyć przelatujące:
Modprobe fatal error.
Co równiez nie jest wesołą nowiną, bo pewnie właśnie to jest niezbędne do poprawnego działania cd-romka

Offline

 

#14  2006-10-23 18:53:54

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

skoro mozesz wejsc do /dev/cdrom jak do katalogu to znaczy ze w twoim wypadku nie jest on dowiazaniem do /dev/hdc ...

czy cdrom to na pewno hdc ?

jezeli istotnie problemem jest jakis driver (aczkolwiek dziwne ze tak pozno) sproboj moze instalacji z nowszym jadrem ...

pokaz dmesg


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#15  2006-10-23 18:57:55

  kaktus - Użytkownik

kaktus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-23

Re: Instalacja(bolesna)- nie znajduje cd romu

/dev/cdrom sobie dowiązałem. Jąderko to 2.6.coś tam(dokładnie nie wiem - to jest to które jest dołączone do sarge r3).

Nadal kicha. Acha - instalacja bez felernych modułów nie wyrzuca już błędów o ich niedziałaniu. Ładnie to wygląda, ale efekt ten sam - cdrom nie działa. Szukałem w necie czy ktoś miał może problem z moim napędem pod Linuxem(jakimkolwiek). Niestety nikt nie miał.
Myślę że to może być coś z płytą g(ł)ówną. Nie pierwszy raz robi mi numery.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)