Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-08-02 11:54:41

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

users - nie pokazuje wszystkich

Wydaje mi się (jestem prawie pewien), że kiedyś polecenie ``users'' wypisywało mi na konsoli wszystkich zalogowanch użytkowników łącznie z root(ami). Teraz gdy mam uruchominych pare terminali, i z terminala gdzie jestem zalogowany jako root widze np cos takiego:
rafal rafal rafal rafal rafal
Krótko mówiąc users nie pokazuje mi zalogowanych rootów, niezlaeznie od tego ilu ich jest zalogowanych, i niezaleznie od tego kto wydaje to polecenie (rafal czy root).
Czy Wy tez tak macie? Jeśli to normalne to jak sprawdzić ilu jest zalogowanych rootów ?
Debian testing.

Offline

 

#2  2006-08-02 12:05:37

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: users - nie pokazuje wszystkich

ja jak wpisze users mam i root-ów i userów

Offline

 

#3  2006-08-02 12:38:52

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: users - nie pokazuje wszystkich

Kod:

who

lub samo

Kod:

w

"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#4  2006-08-02 13:14:59

  FF - Członek DUG

FF
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2004-12-23

Re: users - nie pokazuje wszystkich

Troche podrązylem, i oto moje wnioski:
users/w/who daje taki sam rezultat. Jesli otworze emulator terminala (np aterm) to te polecenia pokazuja mi dodatkowego usera (czyli prawidłowo), gdy z tego terminala zaloguje sie na konto roota ``su'' to users/w/who nadal pokazuje zwyklego usera, chociaz jestem tam juz rootem. Tak samo jest gdy spod konsoli zaloguje sie najpierw na usera a potem przez su na roota - widac tylko usera.
Wniosek -> users/w/who nie pokazują rootow zalogowanych tylko "bezposrednio", a nie przez su.
Wydaje mi się że powinno tak być iż root zalogowany przez su powininnien byc pokazywany, ale moze tylko mi sie tak wydaje.

Offline

 

#5  2006-08-02 13:29:45

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: users - nie pokazuje wszystkich

Kod:

su służy do stawania się innym użytkownikiem w trakcie własnej sesji pracy

Tu pewnie tkwi przyczyna ;)
Czyli wszystko jest prawidłowo :) Dlatego jesli robi sie zmiany wymagajace roota korzysta sie z su, gdyz w razie "przejęcia" naszego systemu przez złego pana X gdy jestesmy zalogowani na zwykłym userze pan zly X ma prawa tylko urzytkownika  którego przejął, czyli zwykłego. Dlatego tez odradza sie logowanie na roota w celu dokonania zmian w sytemie, a zaleca przez su, by pan zły X mógł zrobic jak najmniej szkód w sytemie. :)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)