Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-30 11:09:27

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

syslogchown: 'root:adm': invalid user

Witam :-)
Mam Debiana Etcha, nawet nieźle działa, ale wczoraj coś go zabolało...

Najpierw KDE stopniowo przestało działać. ostatnia działała konsola - nawet mogłam obsłużyć zdalnie Pine. Po wylaczeniu komputera, i później włączeniu komputer zatrzymał się na komunikacie:

Kod:

starting system log daemon: syslogchown: 'root:adm': invalid user

i tak juz zostalo - dalej pudelko juz nic nowego nie wyświetlało...

Gdzieś tam,  w powodzi komunikatow startowych jeszcze widzialam tekst:

Kod:

sulogin: cannot open password database

Czy coś z tym można zrobić, czy zostało tylko zgrać dane na płyty i przeinstalować system?
Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

#2  2006-06-30 20:55:49

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Ja bym zassał płytkę ratunkowa Bodzia (już raz mnie uratowała) i chroot-nął się na systema na hdd. Potem zrobił fsck - możliwe, że coś z systemem plików.

Tutaj: http://www.bodzio.dug.net.pl/


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#3  2006-07-01 13:11:39

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Nie wiem czy w Etchu jest ale w Sarge'u jest cos takiego jak base-config po dostaniu sie chrootem do systemu można by dac dpkg-reconfigure base-config i od nowa wklepac konfiguracje systemu (to ta która sie robi podczas instalacji systemu).

Jak zauważył poprzednik bedzie to może mialo zwiazek z systemem plików i fsck jest wskazany :)

P.S. Jak miło :) kolejna niewiasta na forum :)

Offline

 

#4  2006-07-03 12:33:15

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Dziękuję za dobre rady i pociechę :-).

Na razie widzę, że eksperyment z płytką Knoppiksa i e2fcsk na jednej z partycji zaowocował masą katalogów z numerkami zamiast nazw i trochę luźnych plików też o nazwach numerycznych. Ogółem dane niby odzyskane, ale... Ano, zaczyna być edukacyjnie ciekawie :-).

Chyba jednak zgram sobie najpierw dane z partycji /home przez dd_rescue, i napiszę o wynikach kolejnych eksperymentów edukacyjnych... Ano, życie.

Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

#5  2006-07-03 12:41:09

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Nie wiem czy w Etchu jest ale w Sarge'u jest cos takiego jak base-config po dostaniu sie chrootem do systemu można by dac dpkg-reconfigure base-config i od nowa wklepac konfiguracje systemu (to ta która sie robi podczas instalacji systemu).

Problemem jest, że on hasła roota nie przyjmuje do wiadomości - w końcu po 10 minutach wyswietlania koncowego komunikatu zostaję z loginem z nieprzyjmowanymi hasłami.

Ponieważ zaczyna być edukacyjnie ciekawie, będę zawalać to forum informacjami, czy mi się uda wymyśleć / zrobić rozsądnego. Propozycje eksperymentów będą przyjęte z wdzięcznością. Właśnie sciągam polecaną płytkę.

Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

#6  2006-07-03 15:17:46

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Istnieje sposób aby zalogować sie do systemu omijając hasło root. Mogło wciąć pliki /etc/shadow oraz /etc/passwd, ale powinny leżeć w /etc ich kopie.
Spróbuj zalogować się na konto przy pomocy "tajnych" wybiegów, wykonać:

Kod:

ls -l /etc/{shadow*,passwd*}

. Jeśli te pliki tam są to zobacz co w nich jest (cat plik). Mogą być uszkodzone, więc spróbuj przywrócić je z kopii jeśli są kopie.

Kod:

cp /etc/shadow~ /etc/shadow
cp /etc/passwd~ /etc/passwd

Jeśli tych plików by tam nie było to możesz utworzyć nowe przez skopiowanie ich do /etc/

Kod:

cp /usr/share/base-passwd/group.master /etc/group
cp /usr/share/base-passwd/passwd.master /etc/passwd

albo

Kod:

dpkg-reconfigure base-passwd

Następnie ustawić hasło dla root:

Kod:

passwd

Gwarancji powodzenia nie daję, nigdy czegoś takiego nie robiłem. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#7  2006-07-03 16:28:13

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Witam,

Akurat /etc jest w nieuszkodzonej partycji, to mogłam sobie popatrzeć na pliki passwd, group, shadow.
Niestety, /usr mi się nie montuje.
Wszystkie zostały wyzerowane z datą 01.01.1970. Przekopiowałam z kopii zapasowej i zaraz zobaczę, co się stanie.
Czy to jest włamanko czy zjawisko naturalne?

Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

#8  2006-07-03 16:44:52

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Takie sytuacje sie zdarzają, np. w sarge jest błąd w kuser, który powoduje zniszczenie pliku /etc/shadow. Zdarzyło sie to mojemu znajomemu jak chciał sobie dodać użytkownika przez kuser. Skończyło się na tym, że nie mógł sie zalogować do systemu. :)
Być może w etch też jest gdzieś błąd, który robi takie bubu.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#9  2006-07-05 14:46:40

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Witam :-)

Po wkopiowaniu plików group, gshadow, shadow i passwd pudełko rozpoznaje hasła.
Jednak, niestety, partycje /home /var i /usr są uszkodzone, więc w zasadzie nic nie mogę zrobić dalej. System plików jest ext3.
Wiem, że mogę zastosowaę e2fsck, ale trochę się boję, by mi wszystkie nazwy nie zamieniło na numerki. Widzę, że i tak będzie przeinstalowanie systemu, ale ciekawi mnie, jak postępować, by narobić najmniej szkód.

Na przykład: zgrałam obraz partycji /home na inny dysk za pomocą dd_rescue, ale niestety, obraz mi się nie montuje.
Po komendzie:

Kod:

mount -o loop /home/jastra/hda/hda9_rescue.img /home/hda9

system mi mówi:

Kod:

wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop0,
       missing codepage or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Po wykonaniu rady, dmesg | tail, system mówi:

Kod:

EXT3-fs: loop(7,0): couldn't mount because of unsupported optional features (20002000)

Czy ktoś ma jakiś pomysł, co z tym zrobić?
Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

#10  2006-07-07 23:24:49

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Spróbowałam potraktować partycję /var  (/dev/hda6) za pomocą e2fsck, bo stwierdziłam, że i tak będzie instalka od nowa, to nie mam czego się bać.
W zasadzie to e2fsck odówił współpracy mówiąc, że: "filesystem revision too high". Zalecił e2fsck -b 8193, ale to tez nie wyszło - konsekwentna odmowa współpracy. Używałam dość świeżego Knoppiksa STD.

Czy ktoś ma jakiś pomysł, co z tym zrobić?

(Ale gorąco... uff... trzeba do wody... jutro sobota :-))))

Pozdrowienia
Basia

Offline

 

#11  2006-07-10 12:54:24

  basia - Użytkownik

basia
Użytkownik
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: syslogchown: 'root:adm': invalid user

Kolejny etap zabawy :-)
Przy starcie z twardego dysku skorzystałam z propozycji systemu "root password for maintenance". Gdzieś w internecie jakieś dobre dusze napisały, aby skorzystać z komendy:

Kod:

 e2fsck -b superblock device

skutecznie, trzeba wypisać:

Kod:

 e2fsck -32768 /dev/hdxx 

Skutek był pozytywny: partycje, na których to testowałam, czyli najpierw /var, a potem /home nie zostały zamienione na numerki.

Wnioski:
1. Knoppix nadaje się do przywrócena haseł do systemu, ale niekoniecznie trzeba nim probować naprawiać system plików, a przynajmniej nie od razu. Być może rzeczywiście wersja fsck z dość aktualnego Etcha jest inna niż Knoppiksa sprzed kilku miesięcy.
2. Jeśli jest duży kłopot to trzeba próbować z wysokimi opcjami -b, jeśli -8193 nie działa.

A teraz wyjazd i instalacja systemu po powrocie :-)))
Dziekuje za wsparcie ideowe.
Pozdrowienia :-)
Basia

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)