Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-30 00:33:38

  xanax - Członek DUG

xanax
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2005-12-27

Na laptopie mało miejsca

Jakiś rok temu dostalem laptopa słabego ale zawsze no i jakoś niemialem czasu nigdy z nim zrobić a moja dziewczyna go używała więc czuł się użyteczny. Teraz ma przerwe więc postanowiłem mu zaaplikować debianową spiralke i o dziwo wszystko łącznie z kartą pcmcia wykryło super.
No i bazowa instalka + xfree + x windo system i już mi zajmuje 500Mb co moge usunąć aby zmniejszyć objetość ?? Ogólnie na dysku 1 mam 1,3Gb na drugim 1Gb.

Procek: PII 233
Ram:    96Mb

Offline

 

#2  2006-06-30 07:44:00

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Wyszyść cache apta

Kod:

apt-get clean

Zobacz też czy w /var/log nie masz kilkuset MB logów - mój znajomy dorobił się blisko 500 MB i dziwił się czemu nie ma miejsca na dysku. ;)

To są dwa główne zjadacze niepotrzebnego miejsca.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2006-06-30 08:29:06

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Na laptopie mało miejsca

Dobrym rozwiązaniem jest tez deborphan


Aby wyświetlić nazwy wszystkich niewymaganych pakietów wystarczy użyć polecenia

skx@lappy:~$ deborphan --guess-all

http://www.debianusers.pl/article.php?aid=78

oraz localpurge (ten to potrafi miejsca zaoszczędzić :) wiem bo mam dysk 2,3 GB na drugim kompie :)

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-helpers.pl.html

P.S. Do rozrastających się logów używamy logrotate

Offline

 

#4  2006-06-30 12:04:21

  xanax - Członek DUG

xanax
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2005-12-27

Re: Na laptopie mało miejsca

Dzięki demorph.. mam tego drugiego zaraz zassam :)
logi sprawdzone ale świerzy system więc raczej pusto
No i fakt zapomniałem apt clean :) dzięki chłopaki.
Zastanawiam się czy pomocy nie wywalić ?? Co wy na to ??

Offline

 

#5  2006-06-30 12:47:11

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Na laptopie mało miejsca

Napewno dokumentacje wywal. Ale manuale zostaw, niewiele zajmuja a sie przydaja :)

Offline

 

#6  2006-06-30 13:15:20

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

z ciekawosci spytam po co Ci na takim cheblu linux? Przeciez to bedzie chodzic tragicznie. Zainstauj tam lepiej windows 98.

Offline

 

#7  2006-06-30 13:18:17

  kaszak696 - Członek DUG

kaszak696
Członek DUG
Skąd: Kazimierz Dolny
Zarejestrowany: 2006-03-22
Serwis

Re: Na laptopie mało miejsca

z ciekawosci spytam po co Ci na takim cheblu linux? Przeciez to bedzie chodzic tragicznie. Zainstauj tam lepiej windows 98.

Na tym forum to herezja.


http://images3.fotosik.pl/103/116624a3ce1555a7.gif
Linux registered user #423419

Offline

 

#8  2006-06-30 13:21:23

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Bzudry pleciesz - linux z jakimś lajtowym środowiskiem (np. fluxbox, icewm) śmiga jak mały samochodzik.
Jest dużo szybszy, bezpieczniejszy, nowocześniejszy, jest wspierany przez producenta i po prostu lepszy.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2006-06-30 13:28:09

  xanax - Członek DUG

xanax
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2005-12-27

Re: Na laptopie mało miejsca

apropo jakie środowisko graficzne czy xfce nie będzie za wolny ?? Lepiej fluxa ?? Na tym laptopie był ogólnie wcześniej win98 jak skończe z linuxem zobaczymy co szybsze :).
Tak na marginesie macie jakiś art o graficznym środowisku, bo to dopiero pierwszy raz :)
Czemu xfree86, jakiś opis tego pliku konfiguracyjnego do xfree :) tam jeszcze mam temat w środowiskach graficznych o xfce to jakby ktoś był miły pomóc :)

Offline

 

#10  2006-06-30 13:54:17

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

z ciekawosci spytam po co Ci na takim cheblu linux? Przeciez to bedzie chodzic tragicznie. Zainstauj tam lepiej windows 98.

Na tym forum to herezja.

A ja odnosze wrażenie że na forach linuxowych szerzy sie fanatyzm.

Offline

 

#11  2006-06-30 13:59:46

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Bzudry pleciesz - linux z jakimś lajtowym środowiskiem (np. fluxbox, icewm) śmiga jak mały samochodzik.
Jest dużo szybszy, bezpieczniejszy, nowocześniejszy, jest wspierany przez producenta i po prostu lepszy.

taaa napewno, na takim kompie to potrafi konsola przycinac. Próbowałeś na takim kompie odpalić kiedyś firefoxa? Chyba nie.

Offline

 

#12  2006-06-30 14:05:50

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Na laptopie mało miejsca

Ja odpaliłem :P i nawet Aterma w przezroczystości :P i działał przyzwoicie :) najlepiej przetestowac na sucho, jakims LiveCD np DSL lub Slax'em o ile płyta wspiera ATAPI ;) ale i na to jest sposób (Smart Boot Manager)

Ulter cos taki nerwowy? Spoko ziomek :]

Offline

 

#13  2006-06-30 14:49:50

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Bzudry pleciesz - linux z jakimś lajtowym środowiskiem (np. fluxbox, icewm) śmiga jak mały samochodzik.
Jest dużo szybszy, bezpieczniejszy, nowocześniejszy, jest wspierany przez producenta i po prostu lepszy.

taaa napewno, na takim kompie to potrafi konsola przycinac. Próbowałeś na takim kompie odpalić kiedyś firefoxa? Chyba nie.

Chyba tak.
Tego posta piszę spod celerona 333, 96 RAM. Używam jajka 2.6.15-686, xorg6.9, fluxboksa i opery (czasem też z FX korzystam).
System od gruba startuje 65 sekund, windowsowi 98, którego kiedyś miałem na dysku, zajmowało to jakieś 3 minuty na początku jego istnienia (z czasem wydłuzył się do około 4).

Najsłabszy komp na jakim stawiałem system to 200mhz, 64 ram. Firefoksa akurat na nim nie uruchamiałem, bo preferuję Operę. Owszem - torpeda o nie była, ale idę w zakład, że chodził szybciej niż win98 z IE + antywirusem/firewallem (bo kto rozsądny wpuszcza win98 do sieci bez zabezpieczeń).

Przypominam też, że win98 nie jest wspierany przez Microsoft oraz wielu producentów oprogramowania. Jest to system sprzed 7 lat (SE wbrew nazwie chyba w '99 wyszedł) - a w dziedzinie IT sa to wieki.

Pozdrawiam,
fanatyk.
_______________
Dopisek:
Aterma z przezroczystością tez się odpalało ;P

Dopisek2:
Nie wiem jak korzystasz z konsoli, ze ci się tnie.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#14  2006-06-30 15:21:06

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Bzudry pleciesz - linux z jakimś lajtowym środowiskiem (np. fluxbox, icewm) śmiga jak mały samochodzik.
Jest dużo szybszy, bezpieczniejszy, nowocześniejszy, jest wspierany przez producenta i po prostu lepszy.

taaa napewno, na takim kompie to potrafi konsola przycinac. Próbowałeś na takim kompie odpalić kiedyś firefoxa? Chyba nie.

Chyba tak.
Tego posta piszę spod celerona 333, 96 RAM. Używam jajka 2.6.15-686, xorg6.9, fluxboksa i opery (czasem też z FX korzystam).
System od gruba startuje 65 sekund, windowsowi 98, którego kiedyś miałem na dysku, zajmowało to jakieś 3 minuty na początku jego istnienia (z czasem wydłuzył się do około 4).

Najsłabszy komp na jakim stawiałem system to 200mhz, 64 ram. Firefoksa akurat na nim nie uruchamiałem, bo preferuję Operę. Owszem - torpeda o nie była, ale idę w zakład, że chodził szybciej niż win98 z IE + antywirusem/firewallem (bo kto rozsądny wpuszcza win98 do sieci bez zabezpieczeń).

Przypominam też, że win98 nie jest wspierany przez Microsoft oraz wielu producentów oprogramowania. Jest to system sprzed 7 lat (SE wbrew nazwie chyba w '99 wyszedł) - a w dziedzinie IT sa to wieki.

Pozdrawiam,
fanatyk.
_______________
Dopisek:
Aterma z przezroczystością tez się odpalało ;P

Dopisek2:
Nie wiem jak korzystasz z konsoli, ze ci się tnie.

jak już siedzisz to zapodaj
uptime i wklej screen shota :)

Offline

 

#15  2006-06-30 15:33:44

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#16  2006-06-30 15:39:08

  Asinus - Członek DUG

Asinus
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06
Serwis

Re: Na laptopie mało miejsca

Wspierany czy też nie ciężko nie zgodzić się z Ulterem. Na takim sprzęcie win98 będzie szybszy i to dużo. Raz odpaliłem Damn Smalla na 233 właśnie. Wszystko było dobrze do czasu gdy włączyło się ff. A właściwie do czasu, gdy włączyło się cokolwiek innego niż terminal. Szybkość działania sprawiła, że dałem sobie spokój z linuksem na takim sprzęcie. Bo, że na szybkim komputerze linux jest szybszy to wszyscy wiemy. Ale na wolniejszym wlecze się straszliwie... Jakby nie patrzeć 333 to więcej niż 233 azhag ;)

PS. Widzę, że muszę coś pozmieniać w Operze by mieć spiralkę. Gdzieś coś widziałem... nom nic. Poszukam później.
PS2. Zobaczymy, czy to działa ;)
PS3. 3 sec później... nie działa. Coś nie tak z tą poradą :>

Offline

 

#17  2006-06-30 16:50:40

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Asinus, podejrzewam, że nie zainstalowałeś DSL na dysku tylko działałeś z livecd na cdromie nie grzeszącym szybkością.
Powtarzam, zainstalowałem (i nie tylko ja, ktoś na forum w innym wątku wspominał o podobnych osiągnięciach) Debiana na procku 200 mhz i działał.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#18  2006-06-30 17:19:22

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Wspierany czy też nie ciężko nie zgodzić się z Ulterem. Na takim sprzęcie win98 będzie szybszy i to dużo. Raz odpaliłem Damn Smalla na 233 właśnie. Wszystko było dobrze do czasu gdy włączyło się ff. A właściwie do czasu, gdy włączyło się cokolwiek innego niż terminal. Szybkość działania sprawiła, że dałem sobie spokój z linuksem na takim sprzęcie. Bo, że na szybkim komputerze linux jest szybszy to wszyscy wiemy. Ale na wolniejszym wlecze się straszliwie... Jakby nie patrzeć 333 to więcej niż 233 azhag ;)

PS. Widzę, że muszę coś pozmieniać w Operze by mieć spiralkę. Gdzieś coś widziałem... nom nic. Poszukam później.
PS2. Zobaczymy, czy to działa ;)
PS3. 3 sec później... nie działa. Coś nie tak z tą poradą :>

otóż to to jest takie typowe pierdolenie, działa super szybko ale przy samej konsoli bo wystarczy odpalic FF, Open Offica do tego amroka i już jest zima kompletna i to nawet na procku 500Mhz. Jakby nie patrzec kazde distro z każdym menadżerem okien jest sporo wolniejsze od 98 czy 2000 przy sporo mniejszej funkcjonalności (taki fluxbox ma funkcjonalność windows 3.11). Resumjąc linux nie dorasta do piet windowsowi jezeli chodzi o desktopy :)

Offline

 

#19  2006-06-30 17:26:26

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

http://my.opera.com/azhag/homes/debian/zrzutki/2006-06-30-153018_1024x768_scrot.png
niedowiarek ;)

a to że masz taki load average świadczy o tym że albo specjalnie czekałes te 15 minutek aby spadł ale poprostu nic nie odpalasz na tym kompie prócz kadu i opery :)

Offline

 

#20  2006-06-30 17:35:24

  Asinus - Członek DUG

Asinus
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06
Serwis

Re: Na laptopie mało miejsca

Ulter a weź Ty nie obrażaj fluxa, bo się pogniewamy:> Znam i KDE i Gnome i fluxa i parę innych ładnych nazw też. Fluxbox ma genialne wręcz rozwiązania, których winda nie ma i pewnie mieć nie będzie (i jak widać po ikonce wiem co mówię:P) Mam durona 700 i system działa mi szybciej, przynajmniej w większości zastosowań a windę w tej chwili mam tylko dlatego, że Skype'a potrzebuje a pod Debianem to sobie nie porozmawiam. I niestety muszę znosić jeżdżenie głowicy po dysku, szarpanie przy otwieraniu menu i inne podobne atrakcje.

A co do DSL. dsl=toram. Muszę mówić więcej?

Offline

 

#21  2006-06-30 17:39:34

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Ulter a weź Ty nie obrażaj fluxa, bo się pogniewamy:> Znam i KDE i Gnome i fluxa i parę innych ładnych nazw też. Fluxbox ma genialne wręcz rozwiązania, których winda nie ma i pewnie mieć nie będzie (i jak widać po ikonce wiem co mówię:P) Mam durona 700 i system działa mi szybciej, przynajmniej w większości zastosowań a windę w tej chwili mam tylko dlatego, że Skype'a potrzebuje a pod Debianem to sobie nie porozmawiam. I niestety muszę znosić jeżdżenie głowicy po dysku, szarpanie przy otwieraniu menu i inne podobne atrakcje.

A co do DSL. dsl=toram. Muszę mówić więcej?

n/c
tak trzeba zakończyć rozmowe na temat linux vs windows na forum linuxa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fanatyzm

Offline

 

#22  2006-06-30 17:44:58

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: Na laptopie mało miejsca

Ja tam mam od początku Fluxboxa na debku (czyli ok. 2 tygodni) i jak na razie wg. mnie ma on większą funkcjonalność, niż winda ;P A na pewno nie jest gorszy od KDE czy Gnome, bo i tym sie chwilkę bawiłem. Może jak był goły to był dupny, ale jak go troszke pokonfigowałem - już zaczyna nabierać coraz ciekawszych kształtów.


https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png

Offline

 

#23  2006-06-30 17:46:23

  Asinus - Członek DUG

Asinus
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06
Serwis

Re: Na laptopie mało miejsca

Skoro tak twierdzisz. Dałem argumenty i za jednym systemem i za drugim. Ty podsumowałeś to paroma ogólnikowymi stwierdzeniami. Daj coś więcej to porozmawiamy. Nie jestem fanatykiem, uważam, że do części zastosowań winda jest lepsza (i już mam bana ;)) ale po prostu wiem na czym lepiej mi się pracuje. Chcesz porozmawiać- chętnie powymieniam sie argumentami, nie chcesz- w takim razie masz rację, lepiej zakończyć tę dyskusję.

Offline

 

#24  2006-06-30 17:50:43

  mons - Użytkownik

mons
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-06-01

Re: Na laptopie mało miejsca

n/c
tak trzeba zakończyć rozmowe na temat linux vs windows na forum linuxa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fanatyzm

Szczerze? To chyba się tyczy Ciebie, skoro tak bronisz windy.
Tylko teraz odpal firewall, cos tam do obrony przed wirami... O to chodzi. Pewnie ze goly system bedzie szybciej chodzil. Powiadasz amarok. Wlasnie go zainstalwoalem... cholenie duzy kombajn i wole zostac przy xmms mimo ze siedzie na amd64. Po prostu jesli chce aby cos bylo szybkie uzywam odpowiednie rozwiazania. Dlatego pisza o Fluxie. Sam se odpal na win98 to co na linuxie i porownaj. tylko moze sie okazac ze nikt go nie wspiera... czyli myslac tak jak ty lepiej jechac na windzie i byc narazonym na pad systemu niz na linuxie i byc bezpiecznym! swietne rozumowanie. Gratuluje Twojego fanatyzmu!

Edit:
nie moglem wytrzymac czytajac te teksty.

Offline

 

#25  2006-06-30 17:54:01

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Na laptopie mało miejsca

Ulter: podobają mi się Twoje teorie. Nawet bardzo. Zwłaszcza porównywanie fluksa z win3.11 :D
A w kwestii nieksiego load average - to dzięki win3.11.. tfu, miałem na mysli fluksa, zawsze mi się mylą. :)

Asinus: nom, toram jest mistrzowskie. :) A drążąc temat wolnego DSL - zakładam, ze na tamtym kompie miałeś wymagane do tego 128 MB ramu? :)

Dopisek: o rany, wystarczy wyjść do kibla, przed wciśnięciem "wyślij" i już 5 postów się pojawiaja :D


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)