Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-02-16 16:01:55

  madziulek - Nowy użytkownik

madziulek
Nowy użytkownik
Skąd: Ciemnogród :P
Zarejestrowany: 2005-02-16

samba problem

Witam wszytkich ;-)

mam malutka siec lokalna(a moze nie?:) na jednym kompie mam Debiana na 2 windows xp ..zainstalowalam sambe skonfigurowalam..wydaje mi sie ze dobrze ale windows nie widzi mnie w otoczeniu sieciowym ,wyskakuje komunikat ...brak dostepu do tego serwera ..cos w tym stylu.Nie mam pojecia co jest nie tak....dodam moze jeszcze,ze sprawdzalam polaczenia pomiedzy kompami, pingowalam z windy mojego linuxa wszytko gra..komp odpowiada jednak jak pinguje z linuxa winde nie odpowiada...moze nie sa faktycznie polaczone?

Jesli ktos ma jakis pomysl czekam na jakies porady:)

thx:)


taka tam sobie grzeczna dziewczynka..:) zupelnie nie szkodliwa dla otoczenia za to dla komputerow TAK :)

Offline

 

#2  2005-02-16 16:29:25

  Rumi - prawiczek erotoman

Rumi
prawiczek erotoman
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-09-23
Serwis

Re: samba problem

Madziulek "Witam..." to za mało może ile masz lat napisz zdięcie jakieś stan cywilny i takie tam a potem z gróbej rury ;)

Co do win i tego co widzi w otoczeniu to jest zależne (u mnei przynajmniej) od strony w jaką wieje wietr raz coś widzi innym razem nie, kopanie blaszaka odziwo nei pomaga (format win jak niektórzy radzą na tym forum też nie) u nas jest tak (ja być user nie admin) z sąsiedem po lanie dawniej było ok a teraz sie zmieniło (zachodni wiatr) nie da sie wejść na kompa rzez ip(brak zezwolenia mimo że wszystkie  zakazy łączenia zniesione) w otoczeniu nie widzi i nei ma siły zeby coś przepchnąć moja rada darować sobie i iść na piwo :) mój nr: 607 5.... ;D

Offline

 

#3  2005-02-16 19:25:50

  zieciu - Członek DUG

zieciu
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-01-14

Re: samba problem

jezeli nie odpowiadaja Ci pingi z linukasa na winde to problem chyba bedzie z siecia. posprawdzaj czy nie masz jakichs zapor na windzie i czy kabelki w porzadku.


VUDU - Very Unprofessional Debian User:)

Offline

 

#4  2005-02-16 22:30:51

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: samba problem

1. madziulek, pokaz nam swojego konfiga do samby... najprrawdopodbniej ,masz cos zle utawione.... np u Bodzia w sanepidzie zrobilam tak ze wszystkie kompy sie widza w otoczeniu i wszystko gra....
Dodatkowo mozesz sprawdzic w inny spoob czy wejdziesz z poziomu windowsa do otoczenia sieciowego piszac w IE file://ip_kompa_na_linuxie/ jesli wejdziesz w ten sposob to wszystko gra.... a jak ne to trzeba bedzie popracowac nad konfiguracja samby :]

2. Rumi - jesli chodzi o "zaniki" otoczenia sieciowego to wiesz w duzych sieciach tak powyzej 70 userow moga sie one pojawiac, aczkolwiek mozna temu zaradzic dopowiednio konfigurujac kilka uslug na serwerze i wszyscy beda widziec otoczenie sieciowe..... weim bo w FlyNetwork stosuje tam jest prawie 200 userow i dziala....

3. zieciu a moze madziulek ma zalaczona obcje "chron moj komputer" wtedy pakiety ICMP (pingi) nie przechodza....

Offline

 

#5  2005-02-17 00:47:36

  Rumi - prawiczek erotoman

Rumi
prawiczek erotoman
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-09-23
Serwis

Re: samba problem

2. Rumi - jesli chodzi o "zaniki" otoczenia sieciowego to wiesz w duzych sieciach tak powyzej 70 userow moga sie one pojawiac, aczkolwiek mozna temu zaradzic dopowiednio konfigurujac kilka uslug na serwerze i wszyscy beda widziec otoczenie sieciowe..... weim bo w FlyNetwork stosuje tam jest prawie 200 userow i dziala....

Coś w tym jest co mówisz bo na początku jak miałem neta to widział po 2, 3 kompy jak pytałem Elepa czy da sie to poprawić to po chwili namysłu i przysłowiowym "simsalabim" moim oczom ukazywała sie lista kilkunastu urzytkowników. Pytanei tylko czy zwykły user może to sobie sam zrobić (jeszcze troche i zaczne sie pytać jak sam sobie moge kolejki ściagać ;)  )

Offline

 

#6  2005-02-17 07:21:35

  zieciu - Członek DUG

zieciu
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-01-14

Re: samba problem


3. zieciu a moze madziulek ma zalaczona obcje "chron moj komputer" wtedy pakiety ICMP (pingi) nie przechodza....

To wlasnie mialem na mysli piszac o zaporach na windzie.


VUDU - Very Unprofessional Debian User:)

Offline

 

#7  2005-02-17 09:20:04

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: samba problem

Rumi niestety nie, to sie robi po stronie server'a i mozna zrobc tak zeby na stale to bylo widoczne :]

Offline

 

#8  2005-02-17 10:15:32

  Rumi - prawiczek erotoman

Rumi
prawiczek erotoman
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-09-23
Serwis

Re: samba problem

Nie żebym chłopaków nei doceniał ale na stałe to u mnie chyba nei potrafią(a nawet gdyby to strasznie leniwi są) :] dzięki bogu jest gg przez niego wszystko z przesyłamy :]

Offline

 

#9  2005-02-23 12:24:01

  oress - Użytkownik

oress
Użytkownik
Skąd: Opole
Zarejestrowany: 2004-09-06

Re: samba problem

...brak dostepu do tego serwera ..cos w tym stylu.

to spróbuj założyć odpowiedniego usera ( dac mu konto na debianie) a potem:

Kod:

smbpasswd -a nazwa_tego_usera

po tym wpisujesz hasło (najlepiej to samo co do shella) dla niego, tak aby mógł się logowac do samby (przy starcie windy w logowaniu windows wpisujesz właśnie ten login i hasło) no i spróbuj jeszcze dopisac IP-ki windowsów do hosts allow w configu samby,

a w smb.conf jeszcze coś w stylu (aby przetestować):

w sekcji [global]

Kod:

security = user
encrypt passwords = yes
unix password sync = false
client code page = 852
server code page = 852

a dalej:

Kod:

[Dane]
    path = /sciezka_do/dane
    comment = Dysk z danymi
    volume = Stacja-Sieciowa
    writeable = yes
    guest ok = no

i jeszcze dla pewności:

Kod:

chmod 777 /sciezka_do/dane

Ja jeszcze borykałem się z takim problemem że jak już widziałem z windowsa katalkgi udostępniane przez sambe i nie moglem do nich wejść, bo też wyskakiwał jakiś błąd w stylu ze brak dostępu to sprawe poprawł odpowiedni wpis w fstab - chodzi o ustawienia ISO i codepage, np.:

Kod:

/dev/hdX      /mnt/XXX        ext3     codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=002,uid=0,gid=666 0    0

wiem - namieszałem, ale moze się połapiesz, najlepiej wrzuć tu konfiga samby i przedstaw specyfikację sieci


Linux register user: #369347
http://img.uptime-project.net/img/12/95717.png http://img.uptime-project.net/img/2/53561.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)