Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-04-05 20:13:17

  wiarus - Użytkownik

wiarus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-07-28

DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Hej.

Kilka tygodni temu wpadł mi w ręce laptop z zainstalowanym Ubuntu 20.04 LTS/amd64.
Chciałem dokonać kilku zmian i jedną z nich była instalacja pakietu DNSCrypt-Proxy, ale pojawił się problem z jednym pakietem.

Chodzi o libc6. Wersja dostępna w systemie to: 2.31 a do poprawnej instalacji DNSCrypt wymagana jest >= 2.32.
Spróbowałem zaisntalować wersję 2.35 dla biblioteki libc6, ale spowodowało to dodatkowe komplikacje.
Niestety, nie pamiętam już co dokładnie się stało - a nie zapisałem tego. Generalnie chryja, np. podczas próby instalacji pakietów, coś w tym stylu:

Kod:

(...)
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
 libc-bin : Wymaga: libc6 (< 2.32) ale 2.33-8 jest zainstalowany
 libc6 : Narusza zależności: locales (< 2.33) ale 2.31-0ubuntu9.9 jest zainstalowany

Czy istnieje jakiś sposób, żeby zainstalować/zaktualizować tę bibliotekę, żeby nie spowodować problemów?
A może jedynym wyjściem jest instalacja starszej wersji DNSCrypt-Proxy np. 2.0.31? (Tego rozwiązania chciałbym jednak uniknąć).

Co o tym myślicie? Czy ktoś z Wam mógłby pomóc mi w rozwiązaniu problemu z aktualizacją/instalacją wymaganej wersji libc6?

Dzięki.

Offline

 

#2  2023-04-08 15:46:12

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Skąd instalujesz ten pakiet? Pobrany z repo debiana?


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#3  2023-05-12 15:25:46

  wiarus - Użytkownik

wiarus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-07-28

Re: DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Cześć mati75. Przepraszam za tak długi czas bez odpowiedzi, ale w końcu chciałbym wrócić to tej kwestii i
zaktualizować/zainstalować potrzebny pakiet - libc6.

Tak, zarówno libc6 oraz DNSCrypt-Proxy pobierane były z repozytorium Debiana (sprawdzałem także
Ubuntu - sumy kontrolne się zgadzały itd.)

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez wiarus (2023-05-12 15:27:19)

Offline

 

#4  2023-05-12 22:23:03

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Nie miesza się pakietów debiana z ubuntu, mimo tego że systemy są ze sobą zgodne. Tym bardziej jeśli o korowy element jakim jest libc6.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#5  2023-05-22 16:53:21

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Ubuntu ma dnscrypt w repo:
https://packages.ubuntu.com/search?keywords=dnscrypt-proxy

Zainstaluj sobie przez apta czy synaptica.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2023-05-22 16:54:32)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2023-05-27 22:05:56

  wiarus - Użytkownik

wiarus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-07-28

Re: DNSCrypt-Proxy i niespełnione zależności (libc6).

Cześć.

Tak, wiem JackuAleksie, że ten pakiet jest dostępny w repo i właśnie w czasie instalacji
pojawił się problem z wersją libc6. Chodziło o to, że w systemie zainstalowanan jest wersja
2.31 a DNSCrypt wymaga wersji 2.32. Próba instalacji wymaganej wersji, po pobraniu
z repo Ubuntu - nie pamiętam już dokładnie - pomogła i DNSCrypt działał i chyba do czasu ponownego
włączenia systemu, nie było(?) problemów.

Okazało się jednak, że np. próba aktualizacji pakietów, kończyło się:

,----[ sudo apt-get upgrade ]
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Należy uruchomić "apt --fix-broken install", aby je naprawić.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
libc-bin : Wymaga: libc6 (< 2.32) ale 2.33-8 jest zainstalowany
libc6 : Narusza zależności: locales (< 2.33) ale 2.31-0ubuntu9.9 jest zainstalowany
libc6-dbg : Wymaga: libc6 (= 2.31-0ubuntu9.9) ale 2.33-8 jest zainstalowany
E: Niespełnione zależności. Proszę spróbować wykonać "apt --fix-broken install" bez pakietów (lub podać rozwiązanie).
`----


Poza tym, na górnym panelu pojawiała się ikona apletu aktualizacji z (!); po kliknięciu
można było przeczytać, że "Wystąpił błąd, Aby zidentyfikować problem, uruchom Menadżera pakietów...
Identyfikator błędu: "Błąd: BrokenCount > 0". (...)
" Dalej było coś o tym, że przyczyną mogą być niespełnione
zależności. Tyle pamiętam.

Znalazłem jeszcze taką informację dotyczącą, chyba,  libc6:

Kod:

 | There are services installed on your system which need to be restarted when certain libraries, such as libpam, libc, and libssl, are upgraded.  │ 
 │ Since these restarts may cause interruptions of service for the system, you will normally be prompted on each upgrade for the list of services  │ 
 │ you wish to restart.  You can choose this option to avoid being prompted; instead, all necessary restarts will be done for you automatically    │ 
 │ so you can avoid being asked questions on each library upgrade.                                                                                 │ 
 │                                                                                                                                                 │ 
 │ Restart services during package upgrades without asking?   
     <yes>        <no>

Koledzy, jest jakiś sposób na zaktualizowanie pakietu libc6 (np. z wykorzystaniem repo nowszej wersji?)
tak, aby instalacja DNSCrypt (i w sumie ArpON - ten sam problem; za stara wersja libc6) prosto z Repo
udała się bez żadnych problemów?

Wiem mati75 o tym, że nie powinno się mieszać pakietów, ale szczerze mówiąc, w kilku przypadkach
nie było problemów. Ale będę o tym pamiętał.

Dobrze, że jest to testowa instalacja do sprawdzania różnych konfiguracji, pakietów itd.

Pozdrawiam.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)