Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-03-17 12:43:34

  Thom75 - Nowy użytkownik

Thom75
Nowy użytkownik
Skąd: Banbury/UK
Zarejestrowany: 2022-03-10

Instalacja Bookworm na BTRFS z Timeshift

Witam,

Chciałem się z Wami przywitać jako jeszcze tutaj nie pisałem.

Jako że Bookworm jest już blisko chciałem spróbować skonfigurować Debiana tak żeby zastąpił obecnie używanego Manjaro KDE i jednocześnie wrócić do korzeni.

Korzystając z tutoriali na YT próbuje zainstalować Bookworm na BTRFS, przystosowanym do działania z Timeshift. Jednak z jakiegoś powodu system plików montuje się tylko do odczytu. Próby instalacji w QEMU/VirtManager z dysku jako plik oraz SSD podpiętym bezpośrednio do VM. Instalacja zaawansowana przebiega normalnie aż do momentu zakładania partycji, przed instalacją systemu.

Tak przygotowuje dysk - lista komend dla dysku fizycznego pod VM:

Kod:

df -h
umnount /target/boot/efi
umnount /target
mount /dev/sda2 /mnt
cd /mnt/
ls
mv @rootfs @
btrfs subvolume create @home
btrfs subvolume create @cache
btrfs subvolume create @log
btrfs subvolume create @timeshift-btrfs
btrfs subvolume list .
ls
mount -o noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@ /dev/sda2 /target
mkdir -p /target/boot/efi
mkdir /target/home
mkdir -p /target/var/cache
mkdir -p /target/var/log
mount -o noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@home /dev/sda2 /target/home
mount -o noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@cache /dev/sda2 /target/var/cache
mount -o noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@log /dev/sda2 /target/var/log
mount /dev/sda1 /target/boot/efi/
nano /target/etc/fstab

fstab - pominięte efi i swap:

Kod:

...
UUID=uuid dysku    /   btrfs noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@     0   0
UUID=uuid dysku    /home   btrfs noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@home    0   0
UUID=uuid dysku    /var/cache   btrfs noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@cache    0   0
UUID=uuid dysku    /var/log   btrfs noatime,space_cache,compress=zstd,ssd,discard=async,subvol=@log     0   0
...

Próbowałem także użyć subvolid zamiast subvol ale to nie zmienia nic. Pomijałem również subvolumeny cache i log.
Po tak przygotowanym dysku i poprawionym odpowiednio fstab, instalację kontynuuje normalnie, minimalna bez DE.

Z góry dziękuje za wskazówki.

Pozdrawiam
Tomasz

Ostatnio edytowany przez Thom75 (2023-03-17 12:53:25)

Offline

 

#2  2023-03-17 20:18:56

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: Instalacja Bookworm na BTRFS z Timeshift

Jeśli masz możliwość postawienia systemu na virtualboksie to zainstaluj https://spirallinux.github.io/ . Jest to skonfigurowany debian stable na brtfs. Możesz wtedy podejrzeć jego ustawienia.

Offline

 

#3  2023-03-18 20:47:00

  Thom75 - Nowy użytkownik

Thom75
Nowy użytkownik
Skąd: Banbury/UK
Zarejestrowany: 2022-03-10

Re: Instalacja Bookworm na BTRFS z Timeshift

zbig napisał(-a):

Jeśli masz możliwość postawienia systemu na virtualboksie to zainstaluj https://spirallinux.github.io/ . Jest to skonfigurowany debian stable na brtfs. Możesz wtedy podejrzeć jego ustawienia.

Już pobrany, jutro będę patrzył. Dam znać czy coś znalazłem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)