Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2023-02-19 13:24:44

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Debian sam narzuca kolejnosc plikow w katalogu nadrzednym i podkatalogach - co nie zawsze mi odpowiada.
Jak wymusic kolejnosc ktora mi odpowiada tzn: np w katalogu nadrzednym plik "z" zawsze na pierwszym miejscu na liscie, inny plik w podkatalogu, np "w" znowu na pierwszym lub 3 miejscu na liscie, itd.
Chodzi o ustawienie pewnej hierarchii wyszukiwania plikow w katalogach i podkatalogach - tzn, to co najczesciej uzywam mam zawsze na samym poczatku listy plikow.
Pozdro.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#2  2023-02-25 18:21:27

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Czego używasz do wyszukiwania plików? Polecenia w terminalu? Menedżera plików w środowisku graficznym?

Offline

 

#3  2023-02-25 18:37:34

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Opcja Nr 2.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#4  2023-02-27 21:58:19

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Thunar ma możliwość zapamiętywania widoku dla każdego katalogu, może tego szukasz.

Offline

 

#5  2023-02-28 09:28:46

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Poczytalem tutaj: https://wiki.archlinux.org/title/thunar
Ale to nie to.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#6  2023-02-28 22:00:41

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

a podpowiedz jeszcze o tym

to co najczesciej uzywam mam zawsze na samym poczatku listy plikow.

jak określasz "najczęściej używam": data ostatniego dostępu, ostatniego zapisu?
czy to miałbyś dla każdego katalogu deklarować ręcznie?

Offline

 

#7  2023-03-01 09:10:51

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Zawsze kiedy otwieram katalog to mam pliki i podkatalogi ustawione w mojej indywidualnej kolejnosci ktora ustanowilem.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#8  2023-03-16 13:06:36

  welaciraptor - Zbanowany

welaciraptor
Zbanowany
Zarejestrowany: 2023-02-17

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Możesz to osiągnąć przez ustawienie niestandardowego porządku sortowania plików w systemie plików. Możesz to zrobić przez stworzenie niestandardowego skryptu sortującego, który będzie sortował pliki zgodnie z Twoimi preferencjami. Następnie, możesz zastosować ten skrypt do wyświetlania plików za pomocą polecenia "ls" (lub innego narzędzia wyświetlającego pliki) poprzez użycie opcji sortowania.

Na przykład, możesz stworzyć skrypt sortujący o nazwie "my_sort.sh", który sortuje pliki według Twojej preferencji, np.:

bash
#!/bin/bash

if [ "$1" = "-r" ]; then
  # reverse order
  ls -1 -v -r | grep -v '^\.$' | grep -v '^\.\.$'
else
  # normal order
  ls -1 -v | grep -v '^\.$' | grep -v '^\.\.$'
fi
W tym skrypcie "ls -1 -v" sortuje pliki alfabetycznie, ale "-v" zapewnia, że ​​liczby w nazwach plików są sortowane numerycznie. Opcja "-r" sortuje pliki w odwróconej kolejności. Następnie skrypt usuwa wpisy "." i ".." z wyników, aby uniknąć wyświetlania katalogów bieżącego i nadrzędnego.

Możesz teraz wywołać skrypt, aby wyświetlić pliki w Twoim katalogu nadrzędnym z odpowiednią kolejnością, np.:

bash

./my_sort.sh
lub

bash

./my_sort.sh -r
Aby skrypt działał również w podkatalogach, musisz przesłać go do każdego z tych podkatalogów i wykonać go tam. Można to zautomatyzować za pomocą skryptu powłoki, który będzie rekurencyjnie przechodził przez drzewo katalogów i wykonywał skrypt sortujący w każdym z nich.



________________________
Nie lubimy spamu

Offline

 

#9  2023-03-17 10:45:07

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Wymuszenie kolejnosci wystepowania plikow

Dzieki za podanie tego skryptu, ale prawde mowiac (po glebokim namysle) troche sie obawiam go zastosowac. Myslalem o prostszym rozwiazaniu. Wiemy ze Thunar ustawia kolejnosc plikow/folderow alfabetycznie lub numerycznie. Mozna w nim ustawic w/g : rozmiaru, pliku, daty. Jak dodac dodatkowy parametr filtrowania w Thunar ? Moja idea jest zeby dopisywac przed nazwa pliku dowolny znak lub ich kombinacje np:
- nazwa pliku/katalogu "kalkulacje" dostaje dopisane "1" i mamy w wyniku "1kalkulacje" zawsze wyswietlane na pierwszej pozycji
- podobnie                                                                    '2"                             "2kalkulacje"                                   na drugiej pozycji
Zmiana nazwy pliku lub katalogu jest niewazna bo to tylko dla mnie i usprawnienia pracy.
Moze to byc dowolna cyfra lub litera lub znak.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)