Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-11-22 03:27:08

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Problem z partycją roota w gentoo

Jako, że znowu stałem się posiadaczem komputera stacjonarnego to naszło mnie. po wieloletniej przerwie, żeby sobie postawić na nim Gentoo. No i niby się udało ale jak zawsze w takich sytuacjach coś musi pójść nie tak. System startuje normalnie ale w pewnym momencie zatrzymuje się i dostaję takiego oto kwiatka:

Kod:

>> Determining root device...
!! Block device is not a valid root device
!! Could not find the root block device in .

Plus coś tam mało ważnego pod spodem. Mogę normalnie wpisać jakie to ma być urządzenie:

Kod:

/dev/nvme0n1p2

i system wstaje dalej normalnie z patycją roota w trybie rw ale z fstaba nie chce jej za nic w świecie wczytać, próbowałem już wszystkich formatów w fstabie; LABEL=ROOT, UUID, PARTUUID i oczywiście /dev/nvme0n1p2. Znalazłem jakiś wątek na forum gentoo, że tak się dzieje jeśli / jest na btrfs ale to był 2008. Teraz jest 2022, UEFI, dyski NVME i inne wodotryski.

Kilka detali o systemie: bootloader refind, jądro przez genkernel, init openrc, jak już wspomniałem system plików btrfs.

Offline

 

#2  2022-12-05 04:12:26

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Problem z partycją roota w gentoo

Poddałem się w końcu, reinstalacja na ext4 i gruba załatwiła sprawę. Temat nieaktualny, wątek do zamknięcia.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)