Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-10-02 22:17:51

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Sterowanie obrotami wentylatora

Witam.
Chciałem sprawdzić wydajność chłodzenia cpu. Uruchamiałem w tym celu w terminalu 8 razy (w 8 zakładkach)

Kod:

cat /dev/zero >>/dev/null

Procesor się mocno nagrzał, jednakże zastanawia mnie co innego. W monecie zamknięcia terminala oczywiście obciążenie spadło, ale jednoczenie mocno spadły obroty wentylatora. Wygląda to tak, jakby obroty były zależne od obciążenia a nie od temperatury.
Czy można ustawić wentylator tak, aby kręcił mocniej przy wysokiej temperaturze a niskim wykorzystaniu cpu?

Offline

 

#2  2022-10-03 08:26:49

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Sterowanie obrotami wentylatora

Niema takiej potrzeby, obciążenie idzie w parze z temp. spadnie obciążenie CPU, temp, zacznie spadać. To jest PC? Wentylator CPU jest podłączony do portu cpu fan, prędkościami steruje płyta główna, zbiera informacje z sensorów temp.  obciążenia cpu i wartości napięcia na linii zasilania cpu.
Można podłączyć wentylator cpu pod port system fan i manualnie sterować obrotami wentylatora, wiąże się to z kosztami zakupu regulatora obrotów, trzeba przeprowadzić testy temp. pod obciążeniem, podpiąć sondę temp. multimetru do radiatora i monitorować temp. w zależności do obrotów.
Podstawa to dbanie o układ chłodzenia, jeżeli zestaw jest katowany, chłodzenie odpowiednio powinno być wydajniejsze, pasty również . Jeżeli procesor będzie się przegrzewał , będzie występowało zjawisko obcinania taktowań ( throttling ).

Ostatnio edytowany przez Rafcio6179 (2022-10-03 08:39:52)


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)