Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-06-13 16:46:12

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Rozmowa o prace - administrator sieci

Witam

Mam za tydzien rozmowe w sprawie pracy jako admin sieci.
Jedno z wymagan jest nastepujace:
Bardzo dobra znajomość zagadnień związanych z administracją sieciami i systemami komputerowymi (systemy operacyjne, protokoły sieciowe, rozwiązania sprzętowe i programowe).

I tu moje pytanie jakich pytan moge sie spodziewac, tzn chodzi mi o poziom pytan, typ itp. Doczynienie z sieciami komputerowymi troche mialem ale okreslic siebie jako admina to raczej nie moge :)
Administracja nie koniecznie tylko z poziomu linuxa.
Moze cos doradzicie do poczytania?
Za wszelka pomoc wielkie dzieki.

Offline

 

#2  2006-06-13 18:25:24

  adam05 - Adamin

adam05
Adamin
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-12-15
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja na swojej rozmowie o prace mialem tylko takie pytanie:
"Poradzi pan sobie ?" :D

Prawdopodobnie oni sie tam na tym szczegolnie nie znaja, wiec mozesz troche sciemniac. Na mojej rozmowie to ja glownie zadawalem pytania, a oni nie wiedzieli co odpowiedziec ;)

Powiedz, czym zajmuje sie ta firma, to moze sie wpadnie na jakis pomysl. Bo tak ogolnie to mozesz sie wszystkich pytan spodziewac. :/ a tego jest w pip i jeszcze troche. Ale wydaje mi sie ze glownie, powinienes znac sie na firewallach, poczcie (POP3, SMTP, IMAP), FTP. Wydaje mi sie ze szczegolnie SAMBA !!! Przedluzanie hasel, logowanie do domeny,dodawanie userow itd...

ale wiesz...to jest poprostu takie gdybanie :/


Pozdrawiam


Wszedzie dobrze, ale w 127.0.0.1 najlepiej...

Offline

 

#3  2006-06-14 11:57:07

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja jak bylma na rozmowie kwalifikacyjnej co do sieci to jak mnie zobaczyli to zadali pytanie

Czy pani ma wiedze teoretyczna? czy raczej parktyczonom?
no i popytalam sie ich jaka maja topologie sieci jakie lacza itp...

zapytalam sie jakie maja najczestrze prblemy z sieciom i luzno im odpowiedzialam jak ja bym moga rozwiqazac problemy.....

tylko plusem tego bylo to ze goscie sie nie do konca znali na sieci i tak ogulnie tylko rozmawialam......

Ale jak goscie sie beda znac bardziej to podejzewamz e posadzom Cie przed kompem i kaza cos pokazac.....

Offline

 

#4  2006-06-14 18:39:59

  xanax - Członek DUG

xanax
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2005-12-27

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja ostatni miesiąc szukam pracy nie koniecznie jako administrator :) na wakacje. I ogólnie byłem na paru rozmowach w sprawie administratorki i jest kilka modeli. Albo nic niewiedzą i pytają o papierki, albo się znają i żadają zbyt dużo za zbyt mało, albo poprostu bez rozmowy o niczym szybkie proste pytanie : "Jak dowiedzieć się na jakim porcie jest najwiękrzy ruch i zblokować go dla dowolnych hostów". Ogólnie czeka mnie jeszcze pare mam nadzieje, że będe mieć z czego wybierać ;)

Offline

 

#5  2006-06-14 23:15:16

  Victor - Użytkownik

Victor
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-26

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja ostatni miesiąc szukam pracy nie koniecznie jako administrator :) na wakacje. I ogólnie byłem na paru rozmowach w sprawie administratorki i jest kilka modeli. Albo nic niewiedzą i pytają o papierki, albo się znają i żadają zbyt dużo za zbyt mało, albo poprostu bez rozmowy o niczym szybkie proste pytanie : "Jak dowiedzieć się na jakim porcie jest najwiękrzy ruch i zblokować go dla dowolnych hostów". Ogólnie czeka mnie jeszcze pare mam nadzieje, że będe mieć z czego wybierać ;)

A gdzie to aż tyle pracy jest?

Offline

 

#6  2006-06-14 23:47:21

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja ostatni miesiąc szukam pracy nie koniecznie jako administrator :) na wakacje. I ogólnie byłem na paru rozmowach w sprawie administratorki i jest kilka modeli. Albo nic niewiedzą i pytają o papierki, albo się znają i żadają zbyt dużo za zbyt mało, albo poprostu bez rozmowy o niczym szybkie proste pytanie : "Jak dowiedzieć się na jakim porcie jest najwiękrzy ruch i zblokować go dla dowolnych hostów". Ogólnie czeka mnie jeszcze pare mam nadzieje, że będe mieć z czego wybierać ;)

A gdzie to aż tyle pracy jest?

tez chciałbym wiedzieć.

Offline

 

#7  2006-06-15 01:11:42

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Pierwsze podstawowe pytanie: Czym się różni HUB od Switcha ? (to nie jest śmieszne - 90% ludzi albo nie wie, albo nie umie wytłumaczyć)

Drugie pytanie: Które z w/w urządzeń jest szybsze ? (to jest trochę dziwne, ale tego nie wie 99% pytanych)

Trzecie pytanie: Jak wygląda proces komunikacji pomiędzy dwoma hostami w sieci? Od czego się zaczyna? Jak wędruje pakiet?

Czwarte pytanie: Przeważnie dotyczy rzeczy zwiazanych z firewallem,proxy itp - iptables,tc, manglowanie, (jesli chodzi o linuksa/uniksa), ktore porty sa do czego itp.

A później zabawa przy komputerze.

Wiem, bo sam z ciekawości chodziłem na rozmowy, mimo iż mam taką pracę - lubię wiedzieć, czego się właśnie po takim stanowisku spodziewać i czego może oczekiwać mój obecny/ewentualny pracodawca.

Poza tym ogólne pytania o OSI, Data-Centre, komputery, patchcordy blablabla...

Mam nadzieję, że pomogłem (i nie odstraszyłem ;) )


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#8  2006-06-15 12:25:00

  xanax - Członek DUG

xanax
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2005-12-27

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Victor i Ulter praca.onet.pl pracuj.pl www.linuxpraca.pl ale ja nie mówie tylko o pracy dla administratora. Szukają ludzi do php C/C++ javy do obsługi firm helpdesk, wszystko zależy od tego co robiliscie do tej pory i jak bardzo jesteście w tym dobrzy. Prace dla administratorów też są ale akurat w tym sektorze jest duża konkurencja ludzi którzy dużo umieją i mają nma to dodatkowo papierki :) ogólnie wedłuk mnie trzeba podjąć taką strategie:
1. Zastanowić się co chciałbym robić
2. Zająć się tym na 6 do 12 miesięcy (żeby czuć się w tym dobrze). Tutaj chodzi mi głównie o wgłębienie się w temat
3. Poszukać pracy :)
Przykład mój qumpel postanowił, że zostanie programistą przez rok uczył się javy na te wakacje ma prace za 2000 na miesiąc. Ja zostałem przyjęty :)) na wakacje narazie na help deska (+administracja +ogólnie informatyk). Zobaczymy. Apropo ja o Krakowie pisałem cały czas jeśli chodzi o prace.

Offline

 

#9  2006-06-16 06:56:35

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Mnie się zapytali - czy naprawdę znam się na tym , co napisałem w CV .... , powiedziałem , że "tak" , a oni "zobaczymy" ... i do dziś u nich pracuję (a ile się przy robocie nauczyłem nowych rzeczy , to nie policzę).

Innym razem w innej firmie, zapytali mnie co umiem , potem posadzili przed kompem i mowią , wiesz mamy taki problem ze squidem , openvpn , tu by trza firewall poprawić , zrobić logi z firewalla .. w 1h im to porobiłem  - byli w szoku :P

Offline

 

#10  2006-06-16 08:13:27

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Wielkie dzieki za odzew :-)

Najbardziej zaskakujace jest to, ze ja w swoim CV nie chwalilem sie zadnymi osiagnieciami w dziedzinie administracji. W zasadzie to tylko napisalem, ze znam sie bardzo dobrze na komputerach (budowa, konfiguracja), znajomosc systemow operacyjnych, programowanie (C++) no i znajomosc sieci. Jako ze studiuje inzynierie komputerowe to fakt faktem kompa moge skladac w ciemno ;-). A co do mojej znajomosci sieci to z racji, ze jestem wpiety w siec akademicka to bawilem sie tym troche ale niestety glownie pod Win 2003 (nie krzyczcie!) i w zasadzie tyle mojej wiedzy.
Wiec mam troche obawy przed ta rozmowa by z siebie durnia nie zrobic.
Troche malo wyraznie napisali czego oczekuja no ale zobaczymy :-)
P.S. Firma jest panstwowa.

Offline

 

#11  2006-06-16 18:01:27

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja otzrymałem raz takie pytania na maila:

1)Czym najprosciej sprawdzic na jkim porcie jest najwiekszy ruch.
2)Blokowanie ruchu na porcie
3)Monitorowanie sieci na okolicznosc wirusó
4)Przekierowanie zapytania do stron www z IP1 na IP2 na port 81
5)Wyroutuj podsieć 16 adresową na IP2
6) Zablokowanie wszytskich nowych polaczeń na danym interfejsie


Pozdrawiam

Offline

 

#12  2006-06-16 18:26:11

  Victor - Użytkownik

Victor
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-04-26

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Ja otzrymałem raz takie pytania na maila:

1)Czym najprosciej sprawdzic na jkim porcie jest najwiekszy ruch.
2)Blokowanie ruchu na porcie
3)Monitorowanie sieci na okolicznosc wirusó
4)Przekierowanie zapytania do stron www z IP1 na IP2 na port 81
5)Wyroutuj podsieć 16 adresową na IP2
6) Zablokowanie wszytskich nowych polaczeń na danym interfejsie

To może od razu podaj odpowiedzi.

Offline

 

#13  2006-06-16 18:50:25

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Odpowiedzi sposored by Rogos (było otym na forum):

1. Iptraf -> ip traffic monitor.
2. iptables -A INPUT/OUTPUT/FORWARD --sport/--dport -j DROP.
3. Komercyjny Bitdefender sprawdza sambe i poczte.
4. iptables -t nat -A PREROUTING -p tcp --dport 80 -j DNAt --to-destination 192.168.10.1:81

i sponsored by Biexi:

6)
route add -net xx.xx.xx.0 netmask 255.255.255.240 gw  xx.xx.xx.1


Pozdrawiam

Offline

 

#14  2006-06-16 18:57:57

  Punisher999 - Użytkownik

Punisher999
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2005-07-15
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Kod:

 www.linuxpraca.pl

O kurde w moim województwie (świętokrzyskie) są aż 2 oferty i obie tyczą sie wrocławia (5 godzin jazdy pociągiem). A ogólnie to na rozmowie spodziwaj się wszystkiego i mów z przekonaniem że wiesz o czym mówisz nawet jak tak nie bedzie :)

Offline

 

#15  2006-06-17 01:52:14

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

z tymi wirusami to chyba bardziej chodzi o sassery&blaster itd.

Offline

 

#16  2006-06-17 09:59:00

  zlyZwierz - Moderator

zlyZwierz
Moderator
Zarejestrowany: 2005-02-18
Serwis

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Kod:

3. Komercyjny Bitdefender sprawdza sambe i poczte. 

e tam , komercja , blee :P

iptables + "-m recent" + "-m set" + "-j SET" ... dziala ok :)

(ja tak portskany blokuje)

Kod:

Chain PORTSCANS (3 references)
target     prot opt source               destination
ULOG       all  --  anywhere             anywhere            set PORTSCANS src ULOG copy_range 0 nlgroup 1 prefix `portscan' queue_threshold 1
DROP       all  --  anywhere             anywhere            set PORTSCANS src
SET        all  --  anywhere             anywhere            psd weight-threshold: 21 delay-threshold: 300 lo-ports-weight: 3 hi-ports-weight: 1 add-set PORTSCANS src

albo :

router ~ # !ipset
ipset -L PORTSCANS
Name: PORTSCANS
Type: iphash
References: 3
Default binding:
Header: hashsize: 1024 probes: 8 resize: 50
Members:
80.50.255.90
Bindings:

to samo (spr. poczte & sambe) potrafi ClamAV :)

Offline

 

#17  2006-06-24 22:16:46

  Ulter - Użytkownik

Ulter
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-15

Re: Rozmowa o prace - administrator sieci

Witam

Mam za tydzien rozmowe w sprawie pracy jako admin sieci.
Jedno z wymagan jest nastepujace:
Bardzo dobra znajomość zagadnień związanych z administracją sieciami i systemami komputerowymi (systemy operacyjne, protokoły sieciowe, rozwiązania sprzętowe i programowe).

I tu moje pytanie jakich pytan moge sie spodziewac, tzn chodzi mi o poziom pytan, typ itp. Doczynienie z sieciami komputerowymi troche mialem ale okreslic siebie jako admina to raczej nie moge :)
Administracja nie koniecznie tylko z poziomu linuxa.
Moze cos doradzicie do poczytania?
Za wszelka pomoc wielkie dzieki.

Teraz wypadałoby napisac o co Cie pytali i czy dostales ta robote!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)