Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-09-16 22:45:10

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Nie mogę zainstalować gruba

Hej, do tej pory używałem system*buntu.Ze wzgledu utraty wsparcia postanowiłem jednak zainstalować system od nowa. Niestety mimo prawidłowej instalacji nie mogę uruchomić systemu bo nie wykrywa mi programu rozruchowego. Wkurzyłem się, myśląc ze moze to wina ubuntu i pobralem iso debiana 11. Instalujemi znowu to samo, brak gruba. Hdzie bym go nie umieścil, na nakiej partycji to, taki sam komunikat. Juz nawet wywalilem.z tego dysku win 10, bo mialrm zawsze 2 systemy. Zrobilem na nowo partycje /boot, home i / i dalej to samo, ciagle ten sam problem. Dodam ze poza tym mam jeszxze 3 dyski sda, sdb i sdd a systemy sa na sdc, ale zawsze tak bylo i nigdy nie bylo problemow.
Co moze byc nie tak?
Pokazuje screen z botowania systemu

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b552664e5201.jpg

Offline

 

#2  2022-09-17 03:34:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Olej gruba2 sikiem prostym, do UEFI lepszy będzie Refind, używam, nie ma z nim problemu.
Tylko, że mam własne klucze UEFI na płycie a nie fabryczne.

Klucze robiłem wg tutka Morfika:
https://morfikov.github.io/post/jak-dodac-wlasne-kl … fi-pod-linux/


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2022-09-17 06:29:59

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Ja chciałbym to zrobić najprościej i najszybciej po najmniejszej lini oporu bo przy dzieciach to mam na to czas dopiero po 21wszej i o tej porze to juz tak troche ciężko sue myśli;)
Ale wracajac, ja mam kompa który ma jakies 14 lat i jest tam klasyczny bios. Od zawsze było tam kilka systemow równolegle, najpierw chyba mandriva i xp, potem buntu i vista, albo 7. Ale zawsze wszystko sie ladnie instalowao i startowalo. Jakies 2 lata temu poszla tam win 10 i on spbie porobil na swojej partycji jakies swoje partycje rozrychowe np  efi bodajze. Myślałem ze to robi teraz problem, ale teraz wywalilem wszystko z tego dysku i nie wiem co sie stalo, skoro ani ubuntu ani debian nie moze zainstalowac gruba. Nie mam pojecia co tam sie skaszanilo. Probowalem przywrocic gruba wedlug poradnika, ale po poleceniu insmod normal wywala błąd ze nie znajduje pliku.Myslalem ze moze wybieram zle miejsce instalacji gruba,ale to chyba nie ma znaczenia?

Offline

 

#4  2022-09-17 10:02:40

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Nie mogę zainstalować gruba

No to albo BIOS albo partycja EFI. Wrzuć może wynik jakiegoś programu konsolowego do partycjonowania typu

Kod:

fdisk -l

i jeśli to składak to model płyty głównej, żeby można było zobaczyć w specyfikacji co to dokładnie obsługuje.

Ostatnio edytowany przez skullman (2022-09-17 10:03:14)

Offline

 

#5  2022-09-17 10:07:41

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Z poziomu tego instalatora debiana jedenascie jest jekas opcja zeby odoalic fdisk w konsoli? Parrycje efi skarowalem.Tak czy inaczej bede i tak pitrzebowal zainstslowac tam win 10 tez

Offline

 

#6  2022-09-17 10:44:02

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Rozumiem, że na systemy masz przeznaczony dysk sdc i nie masz tam danych i innych systemów. Po mojemu, potrzebujesz czysty dysk, możesz użyć GParted z livecd i wywalić wszystkie partycje również tablicę partycji ( wyczyścić sektor rozruchowy dysku ) , sam używam naprzemiennie narzędzi windows i linux do serwisowania komputerów. Win 10 to twór, który do działania tworzy wiele partycji. Na czystym dysku utwórz tablicę partycji MSDOS ( standardowy MBR ) potem partycje, początek dysku utwórz partycje ntfs na windows według Twoich potrzeb, potem z nieprzydzielonego miejsca wystarczy 30 GB na linux, tworzysz za pomocą GParted partycję rozszerzoną a w jej wnętrzu partycje logiczne i tak np: z 15 GB na system linux partycja "/" format ext4 , partycja "home" 10 GB format ext4 i pozostałość miejsca na partycję "swap" , to stara szkoła przygotowania dysku pod system linux pomijając partycję /boot , instalując system gruba instalujesz w mbr czyli /sdc w Twoim przypadku . Windows możesz zainstalować najpierw lub póżniej, ale wtedy będzie potrzeba przeinstalowania gruba, używam do tego Rescatux z livecd. Przykładowo tak wygląda podział mojego dysku na komputerze serwisowym gdzie jest win vista i debian 10.

https://i.postimg.cc/Hrpzp3NJ/Przechwycenie-obrazu-ekranu-2022-09-17-10-29-43.png

Jeżeli będziesz chciał zainstalować win 10 na początku dysku to nie formatuj tego miejsca jako ntfs, tylko pozostaw nie przydzielone i wybierz to miejsce podczas instalacji windows , wybierając nie przydzielone miejsce, instalator windows 10 utworzy partycje boot systemową i recovery, będą to 3 partycje ntfs.

Ostatnio edytowany przez Rafcio6179 (2022-09-17 11:08:16)


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

#7  2022-09-17 18:00:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Kod:

iso debiana 11

Kiedy ostatnio widziałem iso Debiana, dawno to było, to tam można było przez Ctrl+Alt+f{1-12}
skakać po konsolach tty, na którejś była konsola roota, gdzie działała normalna powłoka systemowa.

Poza tym jak tam miałeś zainstalowane i działające buntu, to z poziomu tego buntu trzeba było zrobić instalację Debiana przez deboostrap na innej partycji, potem dodać standardowo Debiana do buntowego gruba.
Teraz by powodów do płaczu nie było.

RTFW:
https://wiki.debian.org/Debootstrap

To by było na tyle
:P


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2022-09-18 06:55:09

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

@Jacekalex
No po prostu o tym nie wiedziałem.
@Rafcio6179
Zastosowałem się do twoich wskazówek. Pobralem gparted live cd. usunąłem wszystko z dev/hdc, usunalem.tablice parrcyji, zrobilem nową mbr, zrobilem 3 partcje: 20 gb na /, 1gb na swap i reszta ntfs na windowsa. Jedyne co mnie uderzyło to ze ten dysk fizycznie mial 120gb i tak go np widzial i stalator debiana, a gparted wykryl mi go jako 111 gb, wiec  moze cos sie tsm zepsuło.
No ale wynik taki ze po instalacji wynik taki sam, debian sie nie uruchamia, brak gruba ;(
Ale moze dało by sie tego gruba zainstalowac tym rescatux?No chyba ze na gparted jest jakies narzedzie do tego? Bo brakuje mi pendrivow;)

Offline

 

#9  2022-09-18 08:53:40

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Nie mogę zainstalować gruba

vnu007dl napisał(-a):

@Jacekalex
No po prostu o tym nie wiedziałem.
@Rafcio6179
Zastosowałem się do twoich wskazówek. Pobralem gparted live cd. usunąłem wszystko z dev/hdc, usunalem.tablice parrcyji, zrobilem nową mbr, zrobilem 3 partcje: 20 gb na /, 1gb na swap i reszta ntfs na windowsa. Jedyne co mnie uderzyło to ze ten dysk fizycznie mial 120gb i tak go np widzial i stalator debiana, a gparted wykryl mi go jako 111 gb, wiec  moze cos sie tsm zepsuło.
No ale wynik taki ze po instalacji wynik taki sam, debian sie nie uruchamia, brak gruba ;(
Ale moze dało by sie tego gruba zainstalowac tym rescatux?No chyba ze na gparted jest jakies narzedzie do tego? Bo brakuje mi pendrivow;)

Da się zainstalować gruba przy pomocy rescatux np w sytuacji gdzie trzeba było go przywrócić po instalacji windows, który nadpisał mbr.
Jest jeszcze narzędzie Super Grub2 Disk livecd, z którego poziomu awaryjnie można uruchomić zainstalowane systemy na dysku .

Masz drugi dysk, żeby przetestować instalacje ? Możliwe, że dziwnym zbiegiem okoliczności ukazała się usterka dysku.


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

#10  2022-09-18 10:21:45

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

A to narzędzie super grub ono jest na tym gpadrted livecd czy to samodzielne iso?
Hmm mam jeszcze 3 dyski i sa zajete danymi. Hmm moglbym teoretycznie usunac partycje ntfs ktorą mialem taka na dane do windowsa na dysku sdb. A wtedy gruba umieścic na sdb czy np na sdb1 gdzie będzie/ ?

Offline

 

#11  2022-09-18 10:55:02

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Super grub to samodzielne iso. Ciekawi mnie w jaki sposób i z jakiej płyty instalujesz systemy. Najlepiej wypnij wszystkie dyski z portów na czas instalacji  również urządzenia usb i pozostaw tylko dysk do instalacji systemów,  W momencie instalacji gdzie instalator "pyta się" gdzie zainstalować gruba, wybierasz po prostu swoje urządzenie, w przypadku gdzie masz kilka dysków będą widoczne wszystkie dyski, nie koniecznie w tej kolejności gdzie jako pierwszy jest ten na którym zainstalowałeś system.

Przykładowo, Twój dysk jest widoczny jako  sdb czyli ścieżka do rozruchu powinna wyglądać /dev/sdb


Linux Register User #550664
Debian 10 Buster

Offline

 

#12  2022-09-18 11:29:24

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Przy kilku dyskach źle wgrałeś gruba, złe miejsce. Zmień kolejność uruchamiania w biosie, lub uruchom zainstalowany system, przechodzi do grub rescue to z niego możesz to zrobić. A najlepiej dla ciebie zamień kabel sygnałowy sdc z sda, by dysk z systemem był jako pierwszy sda, nie będzie trzeba grzebać w biosie i jest to domyślnie wybieranie miejsce przez instalator. Jak się dalej nie uruchomi, a nie będzie trybu grub rescue, to chroot i wgranie gruba. A jak nie wiesz, jak to zrobić to instalacja systemu od nowa, przy ustawionym dysku systemowym jako sda i taki wybierać przy instalacji gruba.

Offline

 

#13  2022-09-18 12:33:41

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Hmm te dyski od zawsze tak byly podpiete. Dysk ssc to dysk flash, natomiast pozostalem to klasyczne dyski talerzowe po 1 TB. Co do biosu to tam tez bylo zawsze ok, tylko na czas instalacji zmuenialem kolejnosc na naped usb.
Co do grub rescue to po wybraniu partycji i wydania polecenia uruchomienia wywala blad ze nie znaleziono pliku.

Offline

 

#14  2022-09-18 12:44:26

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Tak wyglada proba przywrocenia gruba na podstawie tego poradnika:
https://digi-chip.pl/2189/przywracanie-gruba-bootin … -rescue-mode/

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2d69969b1013.jpg

Offline

 

#15  2022-09-18 14:04:35

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

No, ale zamieniłeś te kable sygnałowe dla dysków sda z sdc, bo dalej szukasz na sda, a twój sdc z systemem to (hd2,msdos1), to teraz nie zmieniaj, tylko czytaj dalej. Chyba msdos1, bo może na innej partycji wgrałeś. No i czy tam na hd0,msdos1 był grub, bo normal.mod powinien być. No i nie musisz mieć prawidłowego pliku konfiguracji grub.cfg, to wtedy musisz uruchomić inaczej. Jak dalej dyski są niezmienione, a i nie znajduje pliku konfiguracji i przyjmiemy, że system jest dalej na sdc1, to możesz uruchomić system tak.

Kod:

set root=(hd2,1)
linux /boot/vmlinuz-(naciskaj tab to dostaniesz  podpowiedź) root=/dev/sdc1
initrd /boot/initrd.img-(naciskaj tab to dostaniesz  podpowiedź)
boot

Offline

 

#16  2022-09-18 14:40:25

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Nie, nie przepinalem dyskow, bo tam jest taki sajgon w srodku, ze wole tego nie ruszać.
Co do tej komendy to nie bardzo wiem jak to wpisać, probowalem w rozny sposób i nie działa
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/eb0ba900155b.jpg
Nie dokonca rozumiem tez o vo chodzi z tym tab? Wciskam i nic sie nie dzieje.

Offline

 

#17  2022-09-18 16:45:33

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Tam jest źle, każda linia osobno i po każdej z tych linii ma być oddzielnie dodana do wykonania przez klawisz enter. Jeżeli Tab nic nie podpowiada, to znaczy, że jesteś w niewłaściwym miejscu. Sprawdź.

Kod:

ls (hd2,msdos1)/boot/

Szukaj na innych dyskach, jak tu nie będzie. Może się pomyliłeś i zainstalowałeś na innym dysku, dlatego przy wielu dyskach, lepiej mieć systemowy jako pierwszy.

Teoretycznie jak symlinki są prawidłowe, i to jest ten dysk i ta partycja, to w Debianie wystarczy, tak. Po każdej linii Enter.

Kod:

set root=(hd2,1)
linux /boot/vmlinuz root=/dev/sdc1
initrd /boot/initrd
boot

Offline

 

#18  2022-09-18 17:50:33

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Znalazłem te wpisy na hd3,msdos1
No ale czemu te komendy nie działaja? Raz faktycznie zrobiłem literowke, ale potem i tak nie znajduje tyvh poleceń.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0c933000a160.jpg

Offline

 

#19  2022-09-18 19:32:10

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Tam nie masz symlinków, które by skracały nazwę kernela, musisz wpisać całą. No i nie sdc, a jak się okazało sdd. Spróbuj tak.

Kod:

set root=(hd3,1)
set prefix=(hd3,1)/boot/grub
insmod normal
normal
## jeżeli to nie uruchamia menu gruba, to dalej tak
linux /boot/vmlinuz-5.10.0-18-amd64 root=/dev/sdd1
initrd /boot/initrd.img-5.10.0-18-amd64
boot

Jak się nie uruchamia, to pokaż.

Kod:

ls (hd3,msdos1)

Offline

 

#20  2022-09-18 20:14:29

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Co do lokalizacji, to nigdy alw to nigdy nie ustawialwm gruba na sdd! Zawsze bylo to sdc, odkad mam ten dysk, od jakis 7 lat, to tam laduja systemy i zawsze tam ustawialwm gruba.
Czy to mozliwe ze cos sie przesunelo o 1?
Co do komend, to znów sie nie uruchamia nic, ponizej zrzut ekranu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6744828ececc.jpg

Komenda ls pokazuje ze system plikow to ext2
Ale yo dxiwne bo wszystkoe sa ext4.

Offline

 

#21  2022-09-18 22:52:10

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Wygląda na sdd, może się pomyliłeś przy instalacji, sprawdź z live, czy coś już nie skasowałeś. Sprawdź w biosie, może bateria CMOS się wyczerpała i przywróciło kolejność domyślną, a nie jako pierwszy sdc.

vnu007dl napisał(-a):

Czy to mozliwe ze cos sie przesunelo o 1?

Tak, czasami może się przesunąć jak podłączyłeś pamięć USB, przed bootowaniem (a jak ma być inaczej jak instalator jest na USB). A to info grub_disk_native_sectors not find wynika ze złego wgrania gruba (błędnego systemu plików lub może błędami dysku) i nie da się użyć tego grub rescue z dysku do uruchomienia systemu, nie załaduje modułów, musisz użyć zewnętrznego gruba. Albo robić chroot-a, jak chcesz ocalić tę instalacje, i wgrać gruba prawidłowo i w prawidłowe miejsce, ewentualnie prosto wyłączyć (wystarczy kable sygnałowe) pozostałe dyski na czas instalacji. Jeżeli chcesz, możemy próbować uruchomić ten system z jakiegoś zewnętrznego gruba.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2022-09-18 22:53:42)

Offline

 

#22  2022-09-19 08:03:58

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Hmm
Wczoraj wieczorem zainstalowałem bez problemu win 10 na sdc3. Dziala i uruchamia sie bez problemu. To dzis bym zainstalowal jeszxze raz tego debiana na sdc1 ( na sdc2 jest swdp) Tylko ze no domyślam sie ze pewnie znow bedxie problem z uruchomieniem. Wiec ktora opcja bedzie lepsza?
Czy a, na czas instalacji wypiąć wszystkie dyski i zostawuc tylko sdc i wtedy bede mial pewnosc ze grub dobrze sie zainstaluje? Ale potem czy jak poflacze te dyski to czy beda widoczne i sie nie posypie?
Czy opcja b, instaluje normalnie system a potem jakies livecd i instslacja gruba recznie?
Czy jeszxze jakas opcja c?

Offline

 

#23  2022-09-19 15:42:53

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Z tego wygląda, że masz ustawioną kolejność dysków prawidłowo i powinno być wszystko w porządku, jak wszystko zainstalujesz prawidłowo.

Ale jak miałeś problemy wcześniej, to dla ułatwienia wybierz wariant a (wystarczy wypiąć kabel sygnałowy, co jest łatwe i wygodne przy SATA), wszystkie podłączone dyski później będą wykryte i nie będzie problemu, jeżeli wszytko zrobisz prawidłowo.

Pierwsze uruchomienie po instalacji zrób tylko z jednym dyskiem, tym na którym masz systemy.

No i nie koniecznie, ale lepiej dla Ciebie, zamienić kabel sygnałowy (port SATA) dysku sdc z sda, tak by dysk systemowy był w pierwszym porcje SATA i w biosie zamień kolejność buntowania, po podłączeniu pozostałych dysków. A najlepiej zrób to przed odłączeniem dysków i instalacją, to będziesz miał gotowe.

Offline

 

#24  2022-09-19 16:54:59

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: Nie mogę zainstalować gruba

No xobacze jak z tymi dyskami. A jeszcze mam pytanie. W czasie instalacji debiana, jest pytanie o gruba cos w stylu czy zainstalowac go na puerwszym sektorze dysku? Nie pamiętam dokladnie i niezaleznoe czy wynierzemy tak czy nie to pizniej i tak to sie recznie wybiera. To vo tam zaznaczyć?

Offline

 

#25  2022-09-19 18:11:07

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Nie mogę zainstalować gruba

Ja czegoś tu nie rozumiem. Piszesz, że masz komputer z tradycyjnym BIOS-em po czym Rafcio6179 poleca Ci zaoranie wszystkiego i założenie partycji GPT. Zainstalowałeś windowsa i on działa więc skoro nie chcesz udostępnić informacji o sprzęcie to choć pokaż partycje jakie utworzył instalator kiedy zainstalował windows. Jeśli masz EFI w kompie to tak jak napisał Jacekalex refind jest chyba najbardziej bezproblemowy.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)