Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-07-20 11:33:20

  adeka92 - Użytkownik

adeka92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-10-09

Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Często wygodniej mi zarządzać pakietami za pomocą graficznych narzędzi, ale większość z nich (snap-store, gnome-software-center, update-notifier) używają opcji "remove" i "autoremove" zamiast "purge" i "autopurge" przez co zostawiają pliki konfiguracyjne pakietów. Znalazłem polecenia na ich usunięcie, ale nie uruchamiam poleceń, których nie do końca rozumiem oraz gdy jest ich kilka dla jednej czynności.
1. Według strony #1

Kod:

dpkg -l | grep "^rc" | awk '{print $2}' | sudo xargs dpkg -P

2. Według strony #2

Kod:

sudo dpkg --purge $(COLUMNS=200 dpkg -l | grep "^rc" | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f 2)

3. Według strony #3

Kod:

dpkg --purge $(dpkg --get-selections | grep deinstall | cut -f1)

Gdy wpiszę w wyszukiwarce "dpkg remove obsolete configs", ile stron tyle różnych wariantów polecenia". Wiem, że synaptic oferuje taką opcję co jest widoczne na tym zrzucie ekranu oraz na tym zrzucie ekranu. Problem tylko, że ja nie mam dostępnej takiej opcji. Specjalnie zachowałem pliki konfiguracyjne usuniętych paczek i po prostu taka opcja w synapticu u mnie nie istnieje.
https://thumbs4.imagebam.com/fd/4f/5e/MEBS1SV_t.png
Próbowałem dodać taką opcję, ale też nie mogę, po prostu nie wyświetla opcji usunięcia plików konfiguracyjnych. Jak skonfigurować Synaptica do tej czynności.

Ostatnio edytowany przez adeka92 (2022-07-20 22:39:11)

Offline

 

#2  2022-07-20 19:01:13

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Z tego co pamiętam to "aptitude" usuwa pliki zależności i configi


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2022-07-20 21:02:18

  adeka92 - Użytkownik

adeka92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-10-09

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Jest polecenie dla aptitude do usunięcia plików konfiguracyjnych, ale aptitude nie mam w systemie i nie chcę mieszać z aptem. Wszystkie GUI używają APTa i Ubuntu aktualizując system do nowego wydania też używa APTa. Mogę doinstalować Ubuntu-Cleaner, ale po prostu wolę nie wrzucać niczego z PPA.

Ostatnio edytowany przez adeka92 (2022-07-20 21:03:07)

Offline

 

#4  2022-07-20 21:14:01

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Od początku mojej "przygody" z debianopochodnymi korzystam z aptitude, wyjątkiem jest aktualizacja systemu z wydania na wydanie - wyjątkowo siedzę na ubuntu lts. Początkowo była to instalacja 18.04, potem 20.04, teraz 22.04.

Ale!

Z ciekawości zajrzałem do manuala apt'a i widnieje tam coś takiego:

...
       autoremove (apt-get(8))
           autoremove is used to remove packages that were automatically installed to satisfy dependencies for other packages and are now no longer needed as dependencies changed or the package(s) needing them were removed in the meantime.

           You should check that the list does not include applications you have grown to like even though they were once installed just as a dependency of another package. You can mark such a package as manually installed by using apt-mark(8). Packages which you have installed explicitly via install are also
           never proposed for automatic removal.
...

Przy czym istnieje jeszcze narzędzie deborphan. To po pierwsze. Po drugie:

...
       purge
           purge is identical to remove except that packages are removed and purged (any configuration files are deleted too).
...

Offline

 

#5  2022-07-20 21:31:08

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Pierwsza komenda jest najlepsza. W synaptic w menu które masz otwarte powinna być opcja pozostałe pliki konfiguracyjne, jak jej nie ma to nie ma takich pakietów.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#6  2022-07-20 21:46:09

  adeka92 - Użytkownik

adeka92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-10-09

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

Pavlo950 napisał(-a):

Przy czym istnieje jeszcze narzędzie deborphan. To po pierwsze. Po drugie:

...
       purge
           purge is identical to remove except that packages are removed and purged (any configuration files are deleted too).
...

Poczytam o deborphan bo nigdy tego nie używałem. Wiem jak usunąć pakiet wraz z configiem, ale nie o to mi chodzi. Używam z wygody narzędzi graficznych (snap-store, update-notifier), które usuwając pakiety zostawiają configi i chodzi mi tylko o usuwanie tych configów - pakietów już nie ma.

mati75 napisał(-a):

W synaptic w menu które masz otwarte powinna być opcja pozostałe pliki konfiguracyjne, jak jej nie ma to nie ma takich pakietów.

Postawiłem maszynkę wirtualną dla testów. Zainstalowałem pakiet "playonlinux" bo ma wiele zależności, a potem go odinstalowałem ('remove" oraz "autoremove"). W synapticu nie ma opcji usunięcia configów, a pierwsze podane przeze mnie polecenie je usuwa oraz Ubuntu-Cleaner też je znajduje.
https://thumbs4.imagebam.com/9f/66/a0/MEBSBXJ_t.png
Ubuntu-Cleaner jest idealny, ale nie lubię mieć w systemie niczego z poza oficjalnego repo.
---
Może synaptic będzie widział głównie takie pliki jak configi pozostałe po starych usuniętych jądrach. Zrobię sobie po prostu krótki alias do poniższego polecenia i tyle:

Kod:

dpkg -l | grep "^rc" | awk '{print $2}' | sudo xargs dpkg -P

Tylko czy ktoś mógł by mi napisać czym różnią się dwa poniższe polecenia, bo jestem pewien, że na jakiejś stronie widziałem drugi wariant jeszcze:

Kod:

dpkg -l | grep "^rc" | awk '{print $2}' | sudo xargs dpkg -P
dpkg -l | grep "^rcu" | awk '{print $2}' | sudo xargs dpkg -P

Ostatnio edytowany przez adeka92 (2022-07-20 22:48:07)

Offline

 

#7  2022-07-20 22:53:07

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Synaptic - Brak opcji do usunięcia configów usuniętych pakietów.

adeka92 napisał(-a):

Jest polecenie dla aptitude do usunięcia plików konfiguracyjnych, ale aptitude nie mam w systemie i nie chcę mieszać z aptem. Wszystkie GUI używają APTa i Ubuntu aktualizując system do nowego wydania też używa APTa. Mogę doinstalować Ubuntu-Cleaner, ale po prostu wolę nie wrzucać niczego z PPA.

Masz już w systemie synaptic, apt i dpkg. Aptitude Ci nie zaszkodzi - też tak mam.
Deborphan należy używać ostrożnie.
Ale ja się nie znam na Ubuntu ;)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)