Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-07-19 21:20:22

  adeka92 - Użytkownik

adeka92
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-10-09

Ubuntu 22.04 - Osierocone pakiety po instalacji systemu.

W instalatorze Ubuntu dostępna jest opcja "Zainstaluj oprogramowanie autorów trzecich dla karty graficznej i Wi-Fi, oraz do obsługi dodatkowych formatów multimediów, która w przypadku:

1. Ubuntu 18.04 - Instaluje metapakiet "ubuntu-restricted-addons".
2. Ubuntu 20.04 / 22.04 - Instaluje zależności tego pakietu, ale nie instaluje samego metapakietu, a następne traktuje częśc tych zależności jako paczki osierocone.

https://thumbs4.imagebam.com/92/42/e9/MEBRRFP_t.png
https://thumbs4.imagebam.com/94/6f/5d/MEBRRFO_t.png

Kod:

chromium-codecs-ffmpeg-extra gstreamer1.0-vaapi libgstreamer-plugins-bad1.0-0 libva-wayland2

Czy mogę spokojnie odinstalować te pakiety. Wiem, że niestanowią zależności dla innych, ale czy to znaczy, że nie są używane przez jakiś program ? chromium-codecs-ffmpeg-extra - można odinstalować bo chromium dostępny jest jako snap, ale co z gstreamer1.0-vaapi oraz libgstreamer-plugins-bad1.0-0 - Czy to, że nie są zależnościami żadnego pakietu oznacza, że nie korzysta z nich żaden np.: Totem ? No i co z tym ostatnim libva-wayland2. Nie stanowi dla mnie problemu odznaczyć je jako pakiety do automatycznego usunięcia, ale chcę wiedzieć czy pakiety osierocone = pakiety przez nic nieużywane. Czy np.: Totem z nich nie korzysta mimo, że nie są jego zależnościami i czy ogólnie wymienione pakiety faktycznie nie są do niczego potrzebne, w synapticu jest ich opis.

Ostatnio edytowany przez adeka92 (2022-07-19 21:21:30)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)