Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-07-17 09:29:53

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

konfiguracja routera jako modem

hej
Wreszcie sprawiłem.sobie router Mikrotika i chcę żeby on był moim głownym routetem. Natomiast moj dotychczasowy router huawei b818 chce zeby był tylko modem ufostępniającym internet. Mimo ze juz wstępnie skonfigurowałem mikrotika i jeden komp już na nim działa  a w wan mikrotika wpiąłem po prostu kabe sieciowy, to jednak chciałem zapytac jak to zrobic profesjonalnie

1 jak skonfigurować router huawei aby działał jako modem ? tzn aby tylko udostępniał internet a wszystkie ustawienia sieciowe przejął mikrotik. Czy na roterze huawei wystarczy tylko ustawić tryb bridge? czy trzeba ustawić cos jeszcze

2 jaka adresacje zastosowac?
obecnie w sieci LAN mam 192.168.1.1 i chcialbym ja zachowac bo mam kilka urzadzen na stale drukarki ,punkty AP i qnapy i nie chxe od nowa kazdego z nich konfigurować od nowa. Dlatego tak samo skonfigurowalem mikrotika zeby zmiana była nieodczuwalna dla sieci. Moje pytanie brzmi jak ustawić w takim razie adresacje na huawei? bo mimo ze ma pracowac jako modem to tez chce miec do niego dostep po adresie IP. Czy to jest w ogole możliwe?

Offline

 

#2  2021-07-17 13:10:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: konfiguracja routera jako modem

Zobacz w instrukcji tego huaweia, jak go przestawić w tryb bridge.
Wtedy adres otrzymany z sieci LTE powinien wylądować na interfejsie WAN Microtika.
Oczywiście pod warunkiem, że ten huawei ma jeden adres i jeden modem,
bo z kilkoma mogą być kwadratowe jaja.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2021-07-18 10:34:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2021-07-17 14:27:39

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: konfiguracja routera jako modem

O ile kojarze to router ma po prostu opcje tryb bridge.
To chyba to:
https://files.fm/u/9yehnag4d
Czy ten adres do Wan mikrotik sam sobie.pobierze czy musze go wpisać? bo ten ip sie zmienia, play lte nie ma stałego ip.
A jesli chodzi o dostep do tego routera przez interfejs sieciowy to jak?

Offline

 

#4  2021-07-18 10:24:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: konfiguracja routera jako modem

W przypadku adresacji IPv4 po prostu ustaw WAN Microtika na DHCP.

Adresacja Ipv6 może używać Ipv6 SLAAC albo DHCPv6, ale Play przez następne 10 lat nie dorośnie umysłowo do IPv6.
Będą ćwiczyć NAT operatorski tak długo, póki Google i FB nie wyłączą dostępu Ipv4,bo w takim przypadku Play, Vectra i parę setek mniejszych  operatorów po prostu zbankrutuje.
:P

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2023-11-22 06:00:19)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2021-07-18 14:34:36

  vnu007dl - Użytkownik

vnu007dl
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-01

Re: konfiguracja routera jako modem

kurde a mała podpowiedź gdzie w ustawueniach można ustawic dhcp na wanie mikrotika bo nie moge sie w tym połapać.
Niepokoi mnie jeszcze ten opis opcji mostka w huawei:
[qoute]Tryb mostka
W trybie mostu tylko jedno urządzenie może być jednocześnie połączone z Internetem.
Uwaga:
1. W trybie mostka dostęp do Internetu można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem komórkowej transmisji danych.
2. Jeżeli tryb mostka zostanie włączony, gdy urządzenie nie jest połączone z Internetem lub jeżeli połączenie zostanie rozłączone ręcznie w trybie mostka, nastąpi wylogowanie ze strony. W celu ponownego zalogowania do komputera niezbędne będzie przypisanie statycznego IP.
Włącz tryb mostka
Funkcje aktualizowania, serwer wirtualny oraz zapora sieciowa nie są dostępne w trybie mostka
[\qoute]
jedno urządzenie rozumiem ze wpinam do niego tylko router a dalej leci cała sieć, a komórkowa transmisja danych to nue jest jakis gprs zamiasr lte?;)

Offline

 

#6  2023-11-21 22:34:04

  Arturrr - Nowy użytkownik

Arturrr
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2023-11-21

Re: konfiguracja routera jako modem

Mam podobną sytuację jak Ty czyli modem Huawei b818 i router Mikrotik  i chciałbym ustawić bridge. Wiesz już jak to zrobić i podzieliłbyś się tą wiedzą?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)