Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-12-13 20:21:41

  genek - Nowy użytkownik

genek
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2020-12-13

autozamiana tapety na lxqt

Czołem
siedzie na pochodnej Debiana - Sparky
i chcę zmieniać tło użytkownika z sieci, z wzorca 172.16.1.56

Zrobilem skrypt /bin/tlo

#!/bin/bash
sshpass -p password scp uczen@172.16.1.56:rules/tlo.sh /home/uczen
/home/uczen/tlo.sh

tlo.sh

export DISPLAY=:0.0
pcmanfm-qt --set-wallpaper="/home/uczen/.config/172921.jpg"
touch /home/uczen/t.txt

Wszystko śmiga (mam przygotowane pliki z tłami w katalogu .config tego usera), ale tylko jak odpalę z palca w konsoli polecenie "tlo"
Ale już kicha jesli użyję crona

crontab -l

@reboot sleep 44 && /bin/tlo

albo dopiszę na koniec
/home/uczen/.profile

sleep 44 && /bin/tlo

Plik t.txt powstaje, ale tło się nie zmienia :(

Jakieś sugestie od szacownego grona- dlaczego? Albo jak zrobić, by działało?

Offline

 

#2  2020-12-13 21:39:34

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: autozamiana tapety na lxqt

Przed /bin/tlo, daj DISPLAY=:0

Offline

 

#3  2020-12-13 23:17:15

  genek - Nowy użytkownik

genek
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2020-12-13

Re: autozamiana tapety na lxqt

Nie pomogło.
Nie wiem zresztą, czy to miałoby znaczenie, bo przecież robie export zmiennej DISPLAY przed wywołaniem zmiany tapety już bezpośrednio w tlo.sh. To robiloby roznice?
Dalej dziala, gdy wpisze w console, a nie bangla gdy jest w autostart okienkowym/ .profile/ cronie usera:(

Offline

 

#4  2020-12-14 00:27:11

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: autozamiana tapety na lxqt

Domyślna dla usera zalogowanego jest :0, co innego jak zdalnie uruchamiasz z ssh. Kto i gdzie jest zalogowany w systemie, możesz sprawdzić w konsoli, na przykład tak.

Kod:

w

Czyli ty masz błąd, którego nie zauważyłem, zlikwiduj swoje wpisz moje, lub sprawdź, bo może nie jedna graficzna sesja jest uruchomiona. A reszta jutro po południo, bo dzisiaj jest już późno i padam, a rano trzeba wstać.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-12-14 00:31:15)

Offline

 

#5  2020-12-15 22:13:13

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: autozamiana tapety na lxqt

------------------------------------------------------------------------------------
Nie połączyłem z postem wyżej, dla czytelniejszego widoku, później je połączę. Nigdy nie sprawdziłem, czy sama edycja jest widoczna w powiadomieniach, tak jak nowy wpis.
------------------------------------------------------------------------------------

genek napisał(-a):

...
Dalej dziala, gdy wpisze w console, a nie bangla gdy jest w autostart okienkowym/ .profile/ cronie usera:(

Dobra pobrałem tego Sparkylinux-a, taka lekka ta dystrybucja że na stracie bierze ramu (310MB), prawie tyle co moje Gnome.

Co do crona, to w Sparkylinuksie ma jakieś problem ze znalezieniem zmiennych środowiskowych, gdzie zazwyczaj wystarcza jedna zmienna DISPLAY, to tu musisz dodatkowo dodać XDG_RUNTIME_DIR i XAUTHORITY (to tak jak uruchomiona sesja graficzna prosto z terminala). Co tam trzeba wpisać sprawdzisz w konsoli tak.

Kod:

echo $XDG_RUNTIME_DIR $DISPLAY $XAUTHORITY

Dodać dwie zmienne i twój początek skryptu powinien wyglądać tak.

Kod:

export XAUTHORITY=/home/uczen/.Xauthority
export XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/1000
export DISPLAY=:0

Plik .profile jest uruchamiany, jak logujesz się bezpośrednio de shella, czyli w terminalu (tty), a nie w sesji graficznej.

W autostart (lxqt-config-session) nie wystarczy tylko ścieżka do tego skryptu, albo musisz dopisać bash -c, albo zmodyfikować skrypt. W gui autostartu dopisać, lub bezpośrednio zrobić plik, dla /bin/tlo.

Kod:

nano ~/.config/autostart/tapeta.desktop

z taką zawartością

Kod:

[Desktop Entry]
Exec=bash -c /bin/tlo
Name=tapeta
OnlyShowIn=LXQt;

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-12-15 22:14:34)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)