Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witajcie,
Przymierzam się do zakupu systemu monitoringu zewnętrznego, aby miec podglad na posesje i dom. W temacie nie ukrywam - jestem zielony. Wiem, ze sa firmy specjalizujace sie w zakladaniu tego typu urzadzen, ale chcialbym sam ogarnac temat, a w dzisiejszych czasach gdy sa kamery IP nie jest to skomplikowane. Jedynie trzeba miec dobry sprzet. I tutaj chcialbym sie Was poradzic, moze ktos na codzien zajmuje sie tego typu sprzetem, moze ktos instaluje, albo stal wczesniej przed tym samym problemem co ja teraz i ma juz za soba wybor sprzetu etc.
WYMAGANIA:
- 4x kamery
- jakosc obrazu [ min. 720p ale wyzsza bylaby lepsza ]
- cena ~2000zl
Na necie znalazlem taki zestaw
https://ivel.pl/p11986,monitoring-zestaw-bezprzewod … dium=referral
I niby wszystko jest opisane, instalacja jest latwa, mamy instrukcje w jezyku polskim itp.
Z tego co wiem, to taki typ urzadzenia zapisuje na hdd i gdy miejsce sie konczy, nadpisuje po raz kolejny dane - logiczne.
Posiadam gdzies w szufladzie plyte ASUS J1800I-A + 8GB RAM i rozwazalbym opcje, aby 'zbudowac' taki serwer monitoringu bo mam tez kilka dyskow i miejsca na dane byloby ok 6TB
Jak uwazacie, czy lepiej zainwestowac w gotowca [ ww zestaw ], czy jest jakies dobre oprogramowanie Open Source i taniej ( glownie chodzi o zapotrzebowanie na prad ) byloby to wszystko skonfigurowac pod takim mini serwerem?
Czekam na opinie ;)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez BlackEvo (2020-09-26 23:37:45)
Offline
Kamery bywają są dosyć zawodne.
Moim zdaniem lepiej dołożyć kilka groszy do kamer IP zasilanym z kabla sieciowego przez PoE.
Wifi teoretycznie wygląda na wygodniejsze, ale w praktyce wifi jest zbyt niestabilne jak na monitoring, o ile 5Ghz jeszcze jakoś chodzi, to 2.4 Ghz wifi to nieporozumienie na całej linii.
Rejestrator lepiej sobie zrobić ze starego kompa albo RPI niż płacić za chińską tandetę, do której i tak nie ma aktualizacji softu.
Na dysk też nie licz, dyski są w kilku klasach jakościowych, do rejestratorów zazwyczaj wsadzają 1TB za 160 zeta, który ledwo przetrwa gwarancję.
Jak chcesz jakiś chiński rejestrator, to sprawdź, ile kosztuje na Amazon i AlliExpress, tyczy się to też kamer.
Ja bym kupił kamery IP PoE a rejestrator sobie poskładał z możliwie najtrwalszych części, jakie mogę skołować za sensowną kasę.
Oprócz kamer kosztowałby mnie wtedy switch PoE i porządny ekranowany kabel ethernet.
Pozdro
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-09-26 23:52:29)
Offline
Hmm, czyli oprócz zasilania musiałbym pociągnąć w każde miejsce kamery kabel Ethernet tak? Dobrze rozumiem? Bo technicznie nie jestem w temacie :)
Jeśli chodzi o dyski to wiem że dodają chłam np w niektórych zestawach jest WD blue ( do desktopa ok, ale tutaj wytrzyma niezbyt długo) więc jesli miałbym sam zbudować coś ( mam big towera więc miejsca jest od groma) to już np na WD Red'ach
Edit:
@Jacekalex
Ok, dzięki za wedke. Czy ww płyta z wbudowanym CPU +8GB RAM 1333MHz podoła, czy budując swój rejestrator trzeba inwestować w coś mocniejszego?
Sugestie odnośnie samego hardware'u bardzo mile widziane :) - począwszy od okablowania ze switchem a na samych kamerach kończąc. Dlatego wątek jest w tym dziale :)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez BlackEvo (2020-09-27 00:09:35)
Offline
Jak masz doprowadzić sieć i energię jednym kablem, to owszem , kabel sieciowy zgodny z PoE to warunek konieczny.
Co się tyczy rejestrowania, to do samego zapisywania na dysk może być nawet 15 letni komp, ale do dekodowania h264/h265 trzeba coś, co te kodeki obrabia bez gotowania procka na twardo.
Poza tym soft, Zoneminder na Linuxa ma spore możliwości, ale jest z 2014 bodajże, Motion działa, ale jest jeszcze starszy.
Do samego rejestrowania z kamer starczy ffmpeg z opcją copy żeby nie dekodował w locie miedzy formatami.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-09-27 02:25:54)
Offline