Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2020-08-30 15:45:49

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Sieć LAN nie działa kiedy nie ma internetu

Jacekalex napisał(-a):

urbinek napisał(-a):

Jacekalex napisał(-a):


Tanim mikrotikom brakuje uziemienia i warystorów.
Problemem wielu mikrotików jest plastikowa obudowa,

A po co ci uziemienie w sprzęcie SOHO?

Jak raz mój stary ISP oberwał piorunem, to się masa sprzętu popaliła, włącznie z płytami glównymi różnych gostków, którzy sobie kabel ISP do kompa podłączyli prosto do mobo.
Mnie padł stary router i karta sieciowa w kompie, na szczęście osobna, mobo przeżyła.

Jeżeli ten Huawei odbiera sygnał LTE, to ma antenę, która w czasie burzy może zebrać znacznie więcej, niż producent przewidział.

Więc sprzęt poniżej tego Huaweia powinien być gotowy na różne ciekawe przypadki.

A poza tym czy "na półce" SOHO ogólnie nie ma przepięć?

Ubi ER-X ma wyjście PoE, przez które często zasila AP-clienta jak NanoStation.
Dlatego ma zabezpieczenia przepięciowe, które w jego przypadku są dosyć oczywiste.

W przypadku uderzeń piorunów uziemienie nie wiele ci daje. ładunek jest zbyt duży.

Pracowałem jako ISP i reguralnie wymieniałem sprzęt z i bez uziemie


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#27  2020-08-30 16:29:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Sieć LAN nie działa kiedy nie ma internetu

Uderzenie pioruna rzadko trafia w samą antenę, piorunochrony czy drzewa zazwyczaj ściągają pioruny.

Inna sprawa to nieuziemiony masz antenowy, jak w taki jebnie, to cały ładunek idzie po kablach antenowych w dól, i nic wtedy nie pomoże.

ER-X ma warystory na poziomie 4kV, czyli może przetrwać niemały impuls przepięciowy, chociaż nie bezpośredni piorun.

W każdym razie, jeśli ktoś  umieszcza antenę wifi lub LTE na maszcie bez uziemienia, to powinien się z psychiatrą skonsultować.

Maszty antenowy się rutynowo podłącza linką stalową 5mm prosto do piorunochronu.
Kłopot jest wtedy, jak budynek nie ma w ogóle prorunochronu, sporo takich mam w mieście.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#28  2020-08-30 19:35:30

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Sieć LAN nie działa kiedy nie ma internetu

Oj nie mówię o bezpośrednim uderzeniu w antenę. Zresztą nawet jak uderzy w uziemiona antenę w powietrzu może być tyle ładunku, ze się z indukuje w kablu (jeśli nie ma ekranowania).

Jak mówiłem, pracowałem przy sieciach ponad 10 lat i uziemienie rzadko kiedy coś dawało, głównie dlatego, ze było częściowe. Albo uziemiasz wszystko razem z kablami albo liczysz na najlepsze.

Co do samego MT "droższe" wersje takie od 200zł maja już ekranowane porty RJ45 a uziemienie obudowy pojawia się w modelach za ~500zł.

A tak ogółem to nawet Uniquity nie ma uziemienia - w końcu jak uziemić plastik?
Najczęściej są uziemione zasilacze a na portach rj są filtry, które pomimo "braku uziemiania" w mt są :)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#29  2020-08-30 19:56:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Sieć LAN nie działa kiedy nie ma internetu

Ja porządny router poznaję po metalowej obudowie, zawsze wygrywa u mnie z równorzędnym plastikowym.
Może to jest nawet fobia, ale już tak mam, nic na to nie poradzę.

Obecność zabezpieczenia przepięciowego choćby najsłabszego poznaję po uziemieniu, warystor musi gdzieś nadmiar ładunku wysłać.

Ubiquiti Nanostation mają warystory 15kV.

Zwykły ACAR do kompa ma zazwyczaj warystory maks 2,5kV.

Także 4kV w warystorach Ubi ER-X to nie jest dużo ale też nie jest szczególnie mało.

Ubiquiti ER-X ma solidną metalową obudowę, nie żaden plastik, jak w jego niemal "bliźniaku (ten sam procek)" Microtika, za to Microtik ma wifi 2.4Ghz.
Oba graty kosztują około 229 zł.

To jest ER-X:
https://www.senetic.pl/product/ER-X

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-08-30 20:06:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)