Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-06-18 13:01:41

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Chmura MEGA - opinie

Hej.
Posiadam chmurę NextCloud działającą na Raspberry Pi4. Jako zabezpieczenie dane z tej chmury kopiuje na zewnętrznym serwerze VPS. Problemem staje się wysoka cena w stosunku do wielkości dysku. Mam niby na nim dodatkowo uruchomiony serwer VPN, ale myślę nad jakąś inną usługą (tu mam zawsze ten sam adres i netflix na tym nie chodzi).Przejrzałem oferty i w zasadzie znalazłem jedną która umożliwia dostęp z poziomu konsoli (większość ma dedykowane aplikacje, przeważnie pod jeden "słuszny" system).
Interesują mnie Wasze opinie na temat tej chmury (na necie jest wiele negatywnych, ale to z przed kilku lat). A może polecicie coś lepszego?

Ostatnio edytowany przez Grabek (2020-06-18 13:06:13)

Offline

 

#2  2020-06-18 19:33:09

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Chmura MEGA - opinie

Nie lepiej sobie jakiegos nasa w swojej sieci domowej postawic i na nim jakies rozwiazanie typu OwnCloud ?
https://owncloud.org/


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#3  2020-06-18 19:37:05

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Chmura MEGA - opinie

To już mam. Wszystko w oparciu o nextcloud. I to jego kopie chciałbym zrobić. Do tego ma to być kopia w innej lokalizacji.

Offline

 

#4  2020-06-18 19:53:09

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Chmura MEGA - opinie

rsync i zewnętrzny dysk. To ma być kopia, nie musisz mieć do tego dostępu po sieci.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#5  2020-06-18 20:13:49

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Chmura MEGA - opinie

Bodzio napisał(-a):

rsync i zewnętrzny dysk. To ma być kopia, nie musisz mieć do tego dostępu po sieci.

Zewnętrzny dysk... Masz na myśli taki pod usb? Zależy mi, żeby ta kopia była fizycznie w innej lokalizacji. A co do rsync, to obecnie robię tak kopie na zewnętrznym VPS. Ta chmura z MEGA ma dedykowaną aplikacje pod konsolę. Działa na podobnej zasadzie jak rsync.
Chyba, że możesz polecić jakąś chmurę, która działa typowo z rsync?

Offline

 

#6  2020-06-19 08:09:40

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Chmura MEGA - opinie

Tak, taki pod USB. Sam napisałeś, że to ma być kopia. W takim razie lokalizacja obojętna. A to co tu piszesz, to nic innego jak proszenie się o wydatki. Jak masz kasę to ok... kto bogatemu zabroni ;)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#7  2020-06-19 10:00:56

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Chmura MEGA - opinie

@Grabek Myślę że dobrym rozwiązaniem było by rsync+ssh będzie robiła Ci się kopia przyrostowa, dodatkowo raz w miesiącu np zrobić całkowitą kopię tak by się zabezpieczyć przed synchronizacją ewentualnie uszkodzonych plików. Jak jest wszystko ok to starsze kopie usuwać.
Generalnie ja jestem za tym aby robić takie kopie w innej lokacji ze względu na to że w przypadku np uderzenia pioruna gdzieś w linię energetyczną można stracić zarówno dane jak i ich kopię. Ja miałam taki przypadek piorun uderzył w linię telefoniczną a ja miałam neostradę i poszło...

Offline

 

#8  2020-06-19 10:55:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Chmura MEGA - opinie

BiExi napisał(-a):

Myślę że dobrym rozwiązaniem było by rsync+ssh będzie robiła Ci się kopia przyrostowa,

Rsync już się nauczył robić kopie przyrostowe SAM?

Ja do tej chwili myślałem, że do przyrostowych trzeba targać rdiff-backup...

Rsync dosknale robi kopie lustrzane, sprawdza sumy kontrolne kopiowanych plików, działa szybko, sprawnie
ale o kopiach przyrostowych w samym rsyncu słyszę po raz pierwszy. :P

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-19 10:59:45)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2020-06-19 11:10:41

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: Chmura MEGA - opinie

Złego wyrażenie użyłam nie o to mi chodziło

Offline

 

#10  2020-06-19 12:07:33

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Chmura MEGA - opinie

BiExi napisał(-a):

@Grabek
Generalnie ja jestem za tym aby robić takie kopie w innej lokacji ze względu na to że w przypadku np uderzenia pioruna gdzieś w linię energetyczną można stracić zarówno dane jak i ich kopię. Ja miałam taki przypadek piorun uderzył w linię telefoniczną a ja miałam neostradę i poszło...

Własnie między innymi dlatego, chcę robić kopie w innej lokalizacji.
Do tej pory robiłem kopie za pomocą rsync i jak dla mnie spełniało to swoje zadanie. Miałem ustawione kopie raz w tygodniu w nocy i było to rozwiązanie jak dla mnie wystarczające.
Dlatego pytam, czy możecie polecić jakąś chmurę, która będzie to obsługiwała (a nie tylko dostęp z dedykowanej pod windowsa aplikacji).
Na tej chmurze MEGA jest dostęp z konsoli. Ale to jest jakaś ich aplikacja działająca w tle (uruchamiana z konsoli). Z tym, że po uruchomieniu i wskazaniu katalogów działa w trybie ciągłym. Myślę, żeby wrzucić ją do skryptu a następnym poleceniem ją wywalić. Nie chcę, żeby chodziła cały czas. Mam stosunkowo wolny upload 9Mb/s (download 350 Mb/s) i nie chcę, żeby łącze w dzień zapychało (niech nocą wysyła).

Ostatnio edytowany przez Grabek (2020-06-19 12:08:27)

Offline

 

#11  2020-06-19 13:51:17

  megabajt - Użytkownik

megabajt
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-07

Re: Chmura MEGA - opinie

https://rclone.org/ - wspiera duzo fajnych chmurek, na stronie jest lista. Samo narzedzie tez fajne :)

Offline

 

#12  2020-06-19 13:59:15

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Chmura MEGA - opinie

Ale widzę, że w zasadzie robi to samo co ten program od mega.
Bardziej zależy mi na Waszej opinii na temat tej chmury. A może polecicie inną? Pytam tutaj o opinie, ponieważ uważam, że na tym forum są w większości ludzi konkretni.

Offline

 

#13  2020-06-22 20:54:32

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Chmura MEGA - opinie

Hej.
Mam problem z synchronizacją z chmurą MEGA. Używam dedykowanego narzędzia megacmd. Z tym, że ono standardowo chodzi ciągle w tle. A chciałbym po pierwsze robić kopie w nocy a po drugie muszę zatrzymać moją chmurę zródłową (nextcloud). Napisałe taki skrypt:

Kod:

#!/bin/bash
cd /var/www/html/nextcloud/
sudo -u www-data php occ maintenance:mode --on
sudo mega-exec sync /var/www/nas/nextcloud/data /nextcloud
sudo killall mega-cmd-server
sudo -u www-data php occ maintenance:mode --off

Po synchronizacji chciałbym zatrzymać usługę megacmd (ze względów o których pisałem wyżej). Z tym, że w stosując powyższy skrypt zamyka usługę zanim zdąży się zsynchronizować.
Dokładniej chodzi o linijkę

Kod:

sudo killall mega-cmd-server

Jak zrobić, aby to polecenie wykonało się po zakończonej synchronizacji?

Offline

 

#14  2020-06-23 16:10:07

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Chmura MEGA - opinie

MEGA jest ok, używam do jakiś drobnych spraw typu backup configów/dokumentacji czy nie masywnych plików foto/video pod udostępnienie, jak najbardziej się sprawdza (korzystam z darmowej opcji)

Ostatnio edytowany przez hi (2020-06-23 16:18:22)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)