Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-05-31 21:45:53

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Witam,

posiadam komputer host z Debian 10. Mam na nim kilka kontenerów. Niestety dwa z nich mają błędy. Dokładnie chodzi o /dev/dm-9 i /dev/dm-12
Gdy kontenery są uruchomione mogę wykonać e2fsck /dev/dm-9, ale dostaję informacje

Kod:

e2fsck 1.44.5 (15-Dec-2018)
/dev/dm-9 is in use.
e2fsck: Cannot continue, aborting.

Gdy wyłączę kontener nie mam dm-9 ani dm-13 w /dev

Jak mogę przeskanować system plików tych kontenerów?

Offline

 

#2  2020-05-31 22:13:17

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

LXD czy LXC?

Teraz już wiesz, że lepiej na wirtualkach montować fizyczne partycje /dev/sd??

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-05-31 22:20:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2020-05-31 22:17:24

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Jest to LXD.
Robiłem wg. tego: https://linuxcontainers.org/lxd/getting-started-cli/

Następnie uruchamiałem kontenery taką komendą:
lxc launch images:debian/10/cloud cont1

Offline

 

#4  2020-05-31 22:27:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Więc musisz jakoś zamontować obraz kontenera w systemie, w KVM się da na pewno, wiec w LXC też musi to być wykonalne.
Na przyszłość zrób sobie tablicę partycji GPT i trzymaj kontenery na fizycznych partycjach widocznych w /dev gospodarza, to mocno uprości postępowanie w podobnych problemach.

W GPT możesz mieć nawet 128 partycji podstawowych.

Rzuć okiem na to:
https://askubuntu.com/questions/528161/how-to-make- … xc-container\


EDIT:
LXD używa do kontenerów squashfs, jeśli znasz ścieżkę do pliku kontenera,
to może da się to  da się zamontować z pominięciem LXC/LXD.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-05-31 23:02:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2020-06-01 14:53:41

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Ja te kontenery mam w LVM. Czytałem, że lepiej użyć LVM.
Koterner pihole01 ma błędy w systemie plików i chcę go przeskanować. Gdy kontener jest uruchomiony nie mogę tego zrobić, a po jego wyłączeniu nie ma go w /dev/mapper.

Offline

 

#6  2020-06-01 15:39:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

W tym cały problem że czytałeś jak zrobić, ale to że lepiej zrobić nie oznacza że łatwiej naprawić,
to są dwa rożne pojęcia.

Gdzie fizycznie znajduje się w systemie plik lub folder  z obrazem popsutego kontenera?

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-01 15:40:01)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2020-06-01 17:34:45

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

I tutaj robi się problem. LXD instalowałem przez snap. W /var/snap/lxd/common/lxd/disks mam jeden plik lxd.img

Nigdzie nie mogę znaleźć gdzie to jest.

Jeszcze wracając do skanowania systemu plików.
Jeden kontener jest na /dev/mapper/lxd-container_lamp, ale gdy go wyłącze nie mam już w /dev/mapper systemu plików lxd-container_lamp.

Jestem zadowolony z tych kontenerów.
Musiałem coś ostatnio namieszać...
Poszukam jeszcze

Offline

 

#8  2020-06-01 18:15:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Jak pakujesz się w buntowe wynalazki jak Snap, to się potem nie dziw, że masz problemy.
W snapach masz te same paczki, co w repo, za to problemów dwa razy więcej, bo równocześnie funkcjonują wtedy dwa managery oprogramowania i kolizje między nimi są nie do uniknięcia, nie wspominając o innych problematycznych kwestiach.

Najnowsza wersja softu poza tym nie zawsze oznacza stabilną wersję, a dwa managery oprogramowania tworzą Ci dwa różne systemy operacyjne w jednym.

W rezultacie zamiast żelaznej reguły KISS, która jest podstawą jakości Linuxa i Unixa masz w systemie burdel.
https://pl.wikipedia.org/wiki/KISS_(regu%C5%82a)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-01 18:17:53)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2020-06-01 18:37:00

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Jest paczka LXD w repo Debiana?
Ja zrobiłem to przy użyciu snap ponieważ wszędzie było takie info. Nie wiedziałem, że to robi taki syf w systemie...

Zaraz sprawdzę tego linka co podałeś...

Offline

 

#10  2020-06-01 19:15:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Macieks napisał(-a):

Jest paczka LXD w repo Debiana?
Ja zrobiłem to przy użyciu snap ponieważ wszędzie było takie info. Nie wiedziałem, że to robi taki syf w systemie...

Zaraz sprawdzę tego linka co podałeś...

LXD w repo Debiana?

Zaryzykuję stwierdzenie, że LXC i LXD zostały pożarte przez Dockera na surowo,
podobnie jak KVM zeżarł na surowo Xena.

Docker i Qemu-kvm są w repo na pewno.

EDIT:
LXD na razie nie widzę, ale LXC jest na 100%:

Kod:

# Debian ###   pon cze 01 19:13:39  domek : / 

# root ~> apt policy lxd
lxd:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   (brak)
  Tabela wersji:


# Debian ###   pon cze 01 19:14:33  domek : / 

# root ~> apt policy lxc
lxc:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   1:3.1.0+really3.0.3-8
  Tabela wersji:
     1:3.1.0+really3.0.4-3 500
        500 https://deb.debian.org/debian testing/main amd64 Packages
        500 https://deb.debian.org/debian sid/main amd64 Packages
     1:3.1.0+really3.0.3-8 990
        990 https://deb.debian.org/debian stable/main amd64 Packages

Rzuć okiem na to:
https://morfikov.github.io/post/uruchamianie-grafic … rach-dockera/

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-01 19:24:33)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2020-06-01 19:56:42

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Sprawdzę dockera.
Mam nadzieje, że osiągne mniej więcej to co na LXD :)

Offline

 

#12  2020-06-01 20:02:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Uważaj, Docker jest bardzo wygodny, ale w przypadku błędu systemu plików w kontenerze możesz mieć podobne jazdy.
Poczytaj sobie najpierw o sposobach konfiguracji kontenerów i naprawiania tych kontenerów w razie problemów.

Lepiej  najpierw czytać niż potem płakać. xD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2020-06-01 20:33:33

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

W LXD podobało mi się to, że uruchamiałem kontener np. z Debian 10 i instalowałem na nim tylko mnidlna
Kolejny Debian 10 tylko z Samba
Kolejny Debian 10 tylko z PLEX
Kolejny Debian 10 z pełnym LAMP

Muszę zobaczyć jak to jest w Dockerze...

Offline

 

#14  2020-06-01 23:58:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Może parę przykładów:

https://hub.docker.com/_/nextcloud/
https://github.com/micooz/docker-lnmp
https://github.com/cakebake/docker-lnmp
https://github.com/dotnet-architecture/eShopOnConta … r-compose.yml
https://kierkowski.com/srodowisko-deweloperskie-dla-prestashop-docker/


A tu przykład szukania obrazów:

Kod:

### docker search samba
NAME                              DESCRIPTION                                     STARS               OFFICIAL            AUTOMATED
dperson/samba                                                                     379                                     [OK]
svendowideit/samba                Sharing a Docker container's volume should b…   55                                      [OK]
nowsci/samba-domain               A well documented and tested Samba Active Di…   23                                      [OK]
servercontainers/samba            samba - complied from official stable releas…   17                                      [OK]
jenserat/samba-publicshare        Simple Docker image for publically sharing a…   12                                      [OK]
appcontainers/samba               CentOS 6.6 Samba 4 Container - 282.2MB          12                                      [OK]
elswork/samba                     Multi-Arch container of Samba for AMD & ARM …   12                                      
dreamcat4/samba                                                                   8                                       [OK]
joebiellik/samba-server           Simple Samba server running on Alpine Linux …   8                                       [OK]
pwntr/samba-alpine                Simple and lightweight Samba docker containe…   5                                       [OK]
gists/samba-server                Samba server based on alpine                    4                                       [OK]
willtho/samba-timemachine         Samba based Time Machine                        3                                       [OK]
rsippl/samba-ad-dc                Samba 4 Active Directory Domain Controller      3                                       [OK]
sixeyed/samba                     Samba server, FROM dperson/samba                3                                       [OK]
andrespp/samba-ldap               Docker image for SAMBA with LDAP authenticat…   3                                       [OK]
timjdfletcher/samba-timemachine   Samba configured to run as a timemachine tar…   3                                       
nestyurkin/samba4timemachine      Latest Samba Server for support OSX High Sie…   2                                       [OK]
rootlogin/samba                   Samba smbd daemon                               1                                       [OK]
znedw/samba                       Samba 4+ based on Alpine, designed to be run…   1                                       
cptactionhank/samba                                                               1                                       [OK]
mediadepot/samba                  Samba container                                 0                                       [OK]
b32147/samba                      A dockerized instance of Samba on Apline        0                                       [OK]
charlesmknox/samba                https://github.com/chuck-knox/samba-docker      0                                       
hivesolutions/samba               Simple stand-alone samba server.                0                                       [OK]
luomiao/samba-debian                                                              0

FF:

Kod:

### docker search firefox
NAME                                  DESCRIPTION                                     STARS               OFFICIAL            AUTOMATED
jlesage/firefox                       Docker container for Firefox                    64                                      [OK]
fedora/firefox                                                                        24                                      [OK]
creack/firefox-vnc                    Firefox over Docker via VNC                     18                                      
selenoid/firefox                      Firefox images for Selenoid                     17                                      [OK]
jess/firefox                                                                          14                                      
crazymax/firefox-syncserver           Firefox Sync Server image based on Python Sl…   11                                      
erdii/firefox-sync-docker             Firefox Sync in a Docker Container!             6                                       [OK]
danielguerra/firefox-rdp              Firefox with flash installed, connect with r…   6                                       [OK]
chrisdaish/firefox                    Unofficial build of Mozilla Firefox (Java + …   5                                       [OK]
kennethkl/firefox                     Firefox on docker over X11.                     4                                       [OK]
openhs/firefox-ubuntu                 Firefox with Flash and some privacy addons.     3                                       [OK]
flat/firefox-stable                   Firefox Stable with Node LTS (12.x)             2                                       [OK]
elastestbrowsers/firefox              This repo contains Firefox browser images fo…   1                                       
flat/firefox-next                     Firefox Beta with Node LTS (12.x)               1                                       [OK]
salemove/firefox                      Firefox image for acceptance testing            1                                       
kasmweb/firefox                       Firefox remote browser application for Kasm …   1                                       
alexandreoda/firefox                  firefox via docker                              1                                       
krafi/firefox-syncserver              Mozilla Firefox Syncserver                      0                                       [OK]
neuralegion/firefox-headless-remote   Headless Firefox using Marionette               0                                       
maartje/firefox-pulseaudio            jess/firefox with pulseaudio                    0                                       [OK]
meyskens/firefox-pulseaudio           jess/firefox with pulseaudio                    0                                       [OK]
andrewmackrodt/firefox-x11            Firefox based on Ubuntu 18.04 with Unity glo…   0                                       
edxops/firefox                                                                        0                                       
kasmweb/firefox-mobile                                                                0                                       
catalysts/firefox

xD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-02 01:46:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2020-06-02 06:07:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Zabawa z dockerem:

Kod:

#### docker container ls
CONTAINER ID        IMAGE                          COMMAND                  CREATED             STATUS              PORTS                    NAMES
41e7ae4c3637        microsoft/mssql-server-linux   "/opt/mssql/bin/sqls…"   11 minutes ago      Up 21 seconds       0.0.0.0:1433->1433/tcp   sql1

Czy działa w tej chwili:

Kod:

#### docker ps 
CONTAINER ID        IMAGE                          COMMAND                  CREATED             STATUS              PORTS                    NAMES
41e7ae4c3637        microsoft/mssql-server-linux   "/opt/mssql/bin/sqls…"   26 minutes ago      Up 14 minutes       0.0.0.0:1433->1433/tcp   sql1

Jaka wersja mssql?

Kod:

### echo "SELECT @@version"|  tsql -S 172.17.0.1 -U SA  -P Abc123Def  | egrep -v 'locale|charset'
1> 2> 
Microsoft SQL Server 2017 (RTM-CU13) (KB4466404) - 14.0.3048.4 (X64) 
    Nov 30 2018 12:57:58 
    Copyright (C) 2017 Microsoft Corporation
    Developer Edition (64-bit) on Linux (Ubuntu 16.04.5 LTS)
(1 row affected)

Jak widać działa nawet dosyć widocznie. :P

PS:
Tu masz sposoby na spakowany backup kontenera dockera i listowanie jego zawartości:
https://stackoverflow.com/questions/20813486/explor … s-file-system

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-06-02 06:20:03)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2020-06-02 10:12:35

  Macieks - Użytkownik

Macieks
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-03

Re: LXD - jak przeskanować system plików danego kontenera

Dzięki Jacekalex jak będę miał czas to sprawdzę jak działa ten docker.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)