Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-05-06 16:06:26

  Tofik - Użytkownik

Tofik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-15

Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Witam szanownych forumowiczów. Mam kłopot z uruchomieniem pełnej obsługi touchpada w laptopie w środowisku KDE Debiana Jessie. W Gnome mogę to wyklikać myszką bez kłopotu w oknie "Mysz i panel dotykowy" mogę tam go  włączyć bądz wyłączyć jak i uruchomić opcję "Klikanie przez stukanie" i jest wszystko ok, natomiast w KDE nie mam podobnej opcji i nic nie mogę zrobić aby uruchomić touchpada. Mogę prosić o jakieś wskazówki jak ten temat ogarnąć? Z góry dziękuję za pomoc.

Offline

 

#2  2020-05-06 17:13:49

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Wyklikać w 'ustawieniach systemowych' w sekcji 'urządzenia wejsciowe'.

Offline

 

#3  2020-05-06 19:21:41

  Tofik - Użytkownik

Tofik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-15

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

No niestety w "Ustawieniach Systemowych" w sekcji "Urządzenia wejściowe" nie ma żadnych opcji pozwalających na włączenie panelu dotykowego jak i włączenie klikania myszką przez stukanie w panel dotykowy. Ze sto razy już tam zaglądałem i nigdzie nie widzę możliwości włączenia tej opcji. Uruchamiam tą funkcję z konsoli za pomocą polecenia "modprobe" ale za każdym uruchomieniem systemu muszę ponownie ręcznie wpisywać trzy linijki tekstu. Nie jest to wygodne.

Offline

 

#4  2020-05-07 00:25:50

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Niestety nie jestem kustoszem i nie spradzę tego u siebie, żeby być pewnym na 100% ale z tego co pamiętam, to był kiedyś pakiet kde-config-touchpad albo jakoś podobnie i on dostarczał taką funkcjonalność.

Ostatnio edytowany przez skullman (2020-05-07 00:30:25)

Offline

 

#5  2020-05-07 15:27:31

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Dopisać w /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf

Section "InputClass"
        Identifier "touchpad catchall"
        Driver "synaptics"
        MatchIsTouchpad "on"
        Option "TapButton1" "1"
        Option "RBCornerButton" "3"
EndSection


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2020-05-07 22:08:53

  Tofik - Użytkownik

Tofik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-15

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Dziękuję wszystkim zainteresowanym tematem za pomoc. Po instalacji kde-config-touchpad żadnej reakcji systemu na obsługę touchpada, więc nic mi to nie pomogło. Temat ogarnąłem w banalnie prosty sposób (nawet nie wiem czy poprawnie ale działa) dodając dwa polecenia uruchamiające touchpada do pliku /etc/rc.local. Polecenia o których piszę to: modprobe -r psmouse oraz modprobe psmouse proto=imps.

Klikanie przez stukanie w touchpada po restarcie systemu działa tak jak tego chciałem.
Dla mnie temat do zamknięcia i jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline

 

#7  2020-05-07 22:40:52

  Tofik - Użytkownik

Tofik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-15

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Dodam jeszcze krótko, że sprawdziłem też wskazówkę kolegi "Bodzia" i ta okazała się pomocna. Touchpad i klikanie przez stukanie po restarcie w pełni działa. Jeszcze raz dziękuję wszystkim pomagierom ;)

Offline

 

#8  2020-05-08 02:16:21

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

A po instalacji pakietu nie pojawiła się opcja w ustawieniach systemowych kde do wyklikania sobie ustawień touchpada? Pakiet sam z siebie nic przecież nie aktywował.

Ostatnio edytowany przez skullman (2020-05-08 02:16:50)

Offline

 

#9  2020-05-08 16:02:51

  Tofik - Użytkownik

Tofik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-06-15

Re: Debian Jessie, brak obsługi touchpada w KDE.

Po instalacji pakietu kde-config-touchpad żadna opcja w ustawieniach panelu dotykowego za pomocą której mógłbym włączyć klikanie przez stukanie się nie pojawiła. W zasadzie w Ustawieniach Systemowych > Urządzenia Wejściowe gdzie są opcje: "klawiatura", "mysz" i "jojstick" nic się nie zmieniło. jest dokładnie to samo co przed instalacją "kde-config-touchpad".

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)