Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-05-07 16:04:32

  Wolf_72 - Użytkownik

Wolf_72
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-04-12

LMDE/Debian Testing: esperanckie i niemieckie litery na us-pl klawiatu

Witam,

mój system to LMDE 4 – ale w niedalekiej przyszłości będzie to Debian Testing z owtyczkowanym Gnome.
–––

Piszę bezwzrokowo i dziesięcioma palcami na standardowej, „polskiej” klawiaturze programisty → us-pl, chyba to jest jej poprawne oznaczenie. Klawiatura posiada tak zwany mały Enter – i tylko takich klawiatur używam oraz będę używał w przyszłości.

Chcę na stałe/trwale dodać/przypisać do całego SYSTEMU esperanckie i niemieckie litery. Zaznaczam, że chodzi mi o rozwiązanie, które działa systemowo, a więc w KAŻDEJ aplikacji, a nie na przykład tylko w edytorze tekstu Writer. Ważne dla mnie jest również, aby te litery można było tymi samymi kombinacjami klawiszy uzyskać w programach uruchamianych poprzez Wine.

Teraz mam tylko możliwość wyboru między klawiaturami: pl, de i eo, a to jest strasznie nieergonomiczne rozwiązanie.

Chodzi mi o stworzenie takich kombinacji klawiszy dla poszczególnych liter i znaków specjalnych dla tych dwóch dodatkowych języków, by te nie kolidowały z najczęściej używanymi w Debianie oraz najpopularniejszymi programami użytkowymi przeznaczonymi dla „Zwykłego Użytkownika”, czyli dla mnie.
–––

Mam zatem kilka pytań:

1. Esperanckie litery, które należy dodać do systemu, to →

Ĉĉ Ĝĝ Ĥĥ Ĵĵ Ŝŝ Ŭŭ

2. Niemieckie litery i znaki specjalne, które należy dodać do systemu, to →

äÄ öÖ üÜ   ß “ €

Trzy ostatnie można uzyskać na „polskiej” klawiaturze – w domyślnych jej ustawieniach – więc można je pominąć.

ß → prawy Alt + t

“ → lewy Shift + prawy Alt + b

€ → prawy Alt + 5

Zostaje zatem tylko sześć znaków diakrytycznych:

äÄ öÖ üÜ
–––

Nie można przypisać liter z obu dodatkowych języków do kombinacji z prawym Alt, ponieważ w tych kombinacjach część liter – zarówno esperanckich, jak i niemieckich – koliduje z domyślnymi literami polskimi.

Nie chcę przypisywać tych wszystkich liter do lewego klawisza Alt, ponieważ wiele innych aplikacji systemowych i programów niezależnych twórców, korzysta z tego rozwiązania.

Z kolei lewy klawisz „Window$”, poza otwieraniem Menü, jest również – o ile się orientuję – dosyć często wykorzystywany do tworzenia skrótów w wielu popularnych programach.

Zatem pozostaje mi wykorzystać do tego prawy klawisz „Window$”? W dodatku jestem praworęczny, zatem prawą dłonią posługuję się znacznie lepiej/sprawniej niż lewą.
–––

No i jak to zrobić w LMDE 4 lub Debianie Testingu z Gnome?
Czy jest do tego – jak w Window$ – dedykowany program, czy też trzeba „rzeźbić” w systemie?
–––

Proszę o możliwie proste podpowiedzi, gdyż jestem „Zwykłym Użyszkodnikiem” Debiana… ;-)
–––

Dziękuję za pomoc!
Zdrowia i Pogody Ducha życzę!
Wolf

Offline

 

#2  2020-05-07 22:32:03

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: LMDE/Debian Testing: esperanckie i niemieckie litery na us-pl klawiatu

Wolf_72 napisał(-a):

...mój system to LMDE 4 – ale w niedalekiej przyszłości będzie to Debian Testing z owtyczkowanym Gnome...

Wystarczy mieć klawisz Compose, jak go nie ma (tak jest w nowych klawiaturach), to go trzeba przypisać do innego klawisza. Można to zrobić na kilka sposób, ale jak chcesz łatwo w Gmome to zainstaluj sobie gnome-tweaks (dostrajanie) i tam w zakładce Klawiatura i mysz włącz Klawisz Compose domyślnie zaproponowany jest Scroll Lock (trzeba wybrać i włączyć). Po ustawieniu, naciskasz (nie trzymasz, tylko naciskasz, przyjmiemy że wybrałeś domyślny) Scroll Lock, później naciskasz " (w tym przypadku cudzysłów) i na końcu a i wynik jest ä, lub Ä (przy wpisaniu na końcu dużej litery A), z pozostałymi tak samo robisz. Działa to w całym systemie, ale czy w programach uruchamianych przez wine to nie wiem, nie używam wine.

Jakie inne masz zdefiniowane możesz zobaczyć tu /usr/share/X11/locale/en_US.UTF-8/Compose

Opisany tam Multi_key to Compose, a reszta czytelna.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-05-07 22:45:43)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)