Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-02-01 00:20:29

  rah606 - Użytkownik

rah606
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-02-24

Konfiguracja firewalld - docker

Cześć.

Mam 3 interfejsy i chciałbym w dość specyficzny sposób skonfigurować firewalld:

fnet0 (172.19.0.0/24) [docker]
bnet0 (172.20.0.0/24) [docker]
enp0 [dostęp do internetu]

Założenia są następujące:

- fnet0 i bnet0 mogą dowolnie wymieniać się danymi między sobą i pobierać dane z internetu, poprzez interfejs enp0,
- mimo, że kontenery w fnet0 i bnet0 mają włączone expose portów, nie są dostępne z internetu,
- dostęp z internetu do usług w sieciach fnet0 i bnet0 możliwy jest tylko po dodaniu odpowiedniego portu w zone 'public' gdzie znajduje się enp0.

Na chwilę obecną zrobiłem tyle:

Wrzucam sobie fnet0 i bnet0 do nowo utworzonej zone 'docker'. Interfejs enp0 zostaje w "public" i ma włączoną maskaradę.
Wykonałem polecenie sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1 żeby mieć forward między interfejsami oraz umożliwiłem (tak mi się zdaje) komunikację pomiędzy sieciami fnet0 bnet0:

firewall-cmd --permanent --direct --add-rule ipv4 filter FORWARD 0 -i fnet0 -o bnet0  -j ACCEPT
firewall-cmd --permanent --direct --add-rule ipv4 filter FORWARD 0 -i bnet0 -o fnet0  -j ACCEPT
firewall-cmd --reload

Interfejsy się 'widza' - tj. można pingować z rożnych kontenerów do różnych sieci. Niestety usługi dockerowe zwracają 'no route to host' i dodatkowo expose usługi udostępnia ją od razu do internetu.
Czy mogę prosić o pomoc w takiej konfiguracji firewalld?

Pozdrawiam,

Offline

 

#2  2020-02-01 14:07:07

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Konfiguracja firewalld - docker

firewall-cmd? w jakim to systemie masz?

docker sam dodaje swoje, domyślne  reguły firewalla, także pchanie się w firewalld przy dockerze to masochizm.

Niestety usługi dockerowe zwracają 'no route to host'

Czy jesteś pewien, że "no route to host" dotyczy konfiguracji firewalla?

Bo moim zdaniem to raczej brak tras routingu w kontenerach.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2020-02-01 20:20:58

  rah606 - Użytkownik

rah606
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-02-24

Re: Konfiguracja firewalld - docker

Cześć.

Dzięki za uwagę.
firewall-cmd służy do dodwania reguł, niezależnie od OS'a.

Tak, wiem. Ale jak chce wyrzucić usługi na zewnątrz, to czy tego chce czy nie, muszę dodać interfejs do jakiejś strefy.
Dodawanie wszystkiego do zone'y "trusted" to najszybsza droga, ale też ryzykowna. Chciałbym mieć pełną kontrolę nad tym co lata po sieciach i gdzie.

Właściwie to co do "no route to host" pewności nie mam. Sieci dockerowe mają ustawiony GW no i przede wszysktim przy pingowaniu z jednego kontenera na inny, host jest rozpoznawany i odpowiada, to zakładam, że routing działa.

Pozdrawiam!

Ostatnio edytowany przez rah606 (2020-02-01 20:42:43)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)