Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2019-12-20 23:38:26

  Reverse - Nowy użytkownik

Reverse
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2019-12-20

Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

Witam,
Posiadam w OVH serwer dedykowany, do którego dokupiłem nowy blok IP  5.39.27.172/30.

Dodałem taką konfigurację:

[Address]
Address=5.39.27.172/30

na podstawie poradnika ovh https://docs.ovh.com/pl/dedicated/network-ip-alias/ … -arch-linux_1 do mojej konfiguracji w  /etc/systemd/network/50-default.network ale adresy IP z tego bloku nie działają. W direct admin przypisałem IP 5.39.27.174 z mojego bloku do domeny http://1x2betiran.com/ ale nadal nie działa. Dwa dni temu ustawiłem domenie rekord A na IP serwera.

Kiedy sprawdzam status sieci, przy pomocy polecenia systemctl status systemd-networkd nie mam żadnych błędów.

Co robię nie tak? OVH mi odpisało, że konfiguracja jest poprawna i powinno działać, ale nie działa.

Offline

 

#2  2019-12-21 05:34:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

Do bardziej zaawansowanych metod lepiej olać systemd-network.d i zainteneraować się /etc/network/interfaces.

Chociaż, kiedy n niedawno robiłem serwer  na OVH, to stanęło na tym, że adresy ipv4 i ipv6 dodawał skrypt z /etc/network.if-up.d/ podobny do tego, który ustawiał firewalla, a /etc/network/interfaces i systemd-network.d opiekowały się tylko interfejsem lo.
Zrobiłem tak, bo nie mogłem dojść do ładu z Ipv6 innymi metodami.

Z resztą Debian w OVH jest zmodyfikowany przez skrypty cloud-init,
i przez to nie zachowuje się jak normalny Debian.
Dowiedziałem się o tym jak przez udeva zmieniłem nazwy interfejsów i system został nagle bez sieci, bo pierdolone skrypty cloud-init przestawiały przy każdym starcie systemu konfigurację na DHCP, i oszalały, jak nie znalazły ustalonego w ich konfiguracji interfejsu, bo udev mu zmienił nazwę.
Przestawiały przez nadpisanie /etc/network/interfaces, dlatego system w ogóle nie podnosił interfejsów.
Kilka razy musiałem wchodzić do rescue, zanim się zorientowalem, co się dzieje i dlaczego standardowa konfiguracja Debiana nie działa.

Także najpierw musisz trochę przyjrzeć się działaniu narzędzi typu if-up if-down i innych podstawowych, żeby ustalić, co tam się naprawdę dzieje z siecią.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2019-12-21 13:34:33

  Reverse - Nowy użytkownik

Reverse
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2019-12-20

Re: Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

Dziękuję za odpowiedź, coś pomyślę chociaż moja wiedza z zakresu sieci jest zerowa i chyba czas rozejrzeć się za kimś kto podejmie się administracji :D

Offline

 

#4  2020-01-05 16:30:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

OVH mi odpisało, że konfiguracja jest poprawna i powinno działać, ale nie działa.

3/4 dokumentacji OVH nie działa, bo jest do starych systemów jeszcze z przed dominacji SystemD, Netplan i tego ich wynalazku cloud-init.
Pomoc techniczna też nie jest na bieżąco  z tym, co tam w systemach siedzi.

Jeszcze lepsze jaja będą za jakiś czas z firewallami, jak Linux porzuci Iptables na rzecz Nftables.
Na szczęście na razie to nie nastąpiło, chociaż miało mieć premierę wraz z Linux-5.0, ale wirtualna maszyna do obsługi nftables miała spore problemy wydajnościowe.
Dlatego Iptables na razie został.

EDIT:
Tu masz kawałek świeżej dokumentacji o adresach failover:
https://docs.ovh.com/ie/en/vps/network-ipaliasing-vps/

Zauważ, że w polskim OVH nie mają pojęcia o jej istnieniu ani o sposobach w niej zawartych. :P

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-01-05 17:02:53)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2020-01-06 19:23:54

  Reverse - Nowy użytkownik

Reverse
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2019-12-20

Re: Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

Zauważyłem, że nie wiedzą co gdzie i jak. Najlepsze jest to, że mi support odpowiadał, a jak skończyły się opcje to mi odpisali, że oni nie zajmują się taką pomocą w konfiguracji tylko w infrastrukturze :D

Offline

 

#6  2020-01-06 19:59:17

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian 9 - dodanie IP Failover nie działa

A co sekretarka miała napisać, jak DA siedzą we Francji i po polskiemu ani be ani me, a tutaj "profesjonalna pomoc" składa się ze studentów, którzy często nawet Ublocka w Firefoxie zainstalować nie potrafią.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)