Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2019-12-18 20:13:38

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Witam, przyjdzie nie długo czas na wykonanie domowego serwera plików. Zastanawia mnie fakt, czy kupić gotowy serwer NAS czy "bawić" się w skonfigurowanie własnego serwera na Debianie? Chciałbym znać wasze zdanie czy jak to mówią przy konfiguracji własnego serwera "skórka warta wyprawki".

Offline

 

#2  2019-12-18 20:32:55

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Hej. Też jakiś czas temu miałem podobny dylemat. Ostatecznie zdecydowałem się na Raspberry pi 4. Na to Rasbian i chmura Nextcloud. Dosyć dobrze to działa, synchronizują się komórki i laptop. Ale jeśli chcesz, żeby to bardziej NAS przypominało to jest coś takiego jak openmediavault.
Plusy mojego rozwiązania to niższa cena i większa konfigurowalność (jak ktoś to ogarnia).
Minusy: trzeba nad tym trochę posiedzieć, żeby wszystko skonfigurować.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2019-12-18 20:34:31)

Offline

 

#3  2019-12-18 20:42:46

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Czytałem właśnie o tym też. Tylko sprawa wygląda tak, że zastanawiam się czy np. do NAS Synology nie będę musiał dokupywać dodatkowych programów jak na przykład w Iphonie. Czy też problem instalacji oprogramowania i konfiguracji komputera z zainstalowanym Debianem. Aż w końcu skoro ma to działać 24/h czy zwykły komputer z openmediavault nie zdechnie mi szybciej niż kupny, gotowy NAS.

Offline

 

#4  2019-12-18 21:17:09

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Co do instalacji to powiem tak. Jestem początkującym użytkownikiem Linuxa, ale jakoś sobie poradziłem. Tu masz przykładowy opis instalacji (na przykładzie Raspberry Pi 4 https://www.youtube.com/watch?v=4nia8HBO9EI&t=306s
Na pozostałe pytania nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć. Nie wiem też jak ten Open Media Vault sprawdza się w praktyce. Mi bardziej na chmurze zależało.
I co najważniejsze. Poświęciłem na to sporo czasu (wszystkiego musiałem się nauczyć). Tak więc nie wiem, czy następnym razem nie skłonię się w kierunku gotowych rozwiązań - tak dla wygody.

Offline

 

#5  2019-12-18 23:00:34

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

RPi jest dla mnie za głośny (wentylator bo się grzeje), chmura musi siedzieć w /var/www - nie da się przenieść na dysk zewnętrzny (chyba że wersja 3B+ i kombinowanie.
Kupiłem takie coś: -->> https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&a … BQ&adurl=
I jestem bardzo zadowolony. Do tego zewnętrzny dysk i gotowe.
Ja kupiłem model dość drogi, ale są i takie po 400 zł.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#6  2019-12-18 23:14:46

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Mam chmurę na RPi 4. Faktycznie siedzi w /var/www ale mam w tym miejscu podmontowany dysk i na nim trzymam dane.

Offline

 

#7  2019-12-19 08:48:13

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Rozumiem, że stawianie takiego serwera na zwykłym PC-cie to chyba lipa trochę? Mam wolny komputer i tak się zastanawiałem nad tym.

Offline

 

#8  2019-12-19 09:06:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

milik napisał(-a):

Rozumiem, że stawianie takiego serwera na zwykłym PC-cie to chyba lipa trochę? Mam wolny komputer i tak się zastanawiałem nad tym.

Nie lipa tyko koszt.

Stawiając NAS na kompie, nauczysz się konfiguracji Samby czy NFS, ale na dłuższą metę zauważysz, że dysk sieciowy bierze w czasie pracy 5W, w stanie czuwania może 1W, a komputer będzie wsuwał co najmniej 40-50 albo nawet i 100W.
Także uzasadnienie do dysku sieciowego dostaniesz na fakturze za energię. :P
W skali jednego dnia czy tygodnia niedużo, ale przez rok to się uzbiera niezła sumka.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2019-12-19 10:57:34

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Jeszcze takie pytanie, rozumiem, że jeżeli kupię dysk sieciowy, np. http://www.benchmark.pl/produkt/wd-my-cloud-home-2-tb  czy http://www.benchmark.pl/produkt/qnap-ts-231p2-1g to normalnie na nim mogę zainstalować Debiana i np. openmediavault ? Czy to już posiada jakiś swój system operacyjny, którego się nie uda zmienić na Debiana?

Ostatnio edytowany przez milik (2019-12-19 11:00:49)

Offline

 

#10  2019-12-19 13:09:33

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

Qnap ma swój system operacyjny. Ma też np oprogramowanie klienckie Qsync na Windows i MacOS
do automatycznych backupów.
WD też ma swój system, ale raczej "umiarkowanej" jakości.

Ja bym brał albo Qnap, albo samą obudowę z ethernetem i zasilaniem, a do tego dysk/dyski do datacenter np WD Gold, Seagate Consteallation czy inne do pracy w RAID 24/7.
Dyski do DC tanie nie są, ale zazwyczaj mają dużo lepsze łożyska i dużo większą trwałość, niż standardowe.
Np za WD Gold 1 TB  dałem rok temu 385zł.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2019-12-19 22:47:00

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

@Jacekalex, obawiam się, że aż tak oszczędne to te dyski sieciowe nie są. 5W w stanie czuwania to jest dobry wynik jednak zasada dobra, coś co ma działać 24h to nie może być pecet.

@milik, bardzo wiele z nowszych urządzeń jest na armach więc jeśli nie ma do tego dedykowanego distro to zmiana na jakikolwiek inny OS niż producenta, jeśli w ogóle możliwa, to jest to naprawdę wyższa szkoła jazdy.
Napisz może do czego to ma być, bardziej edukacyjne cz bardziej na poważnie albo tylko do rozrywki?

Offline

 

#12  2019-12-20 08:32:42

  milik - Użytkownik

milik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-11-11

Re: Serwer NAS czy Debian i oprogramowanie?

@skullman, to ma być tylko do domowego użytku. Jakieś multimedia i kamery zewnętrzne. Jakiś specjalnych wymagań nie mam. Kupiłem Raspberry Pi 4, zobaczymy co się na tym uda postawić.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)