Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Tak sobie pomyślałem, może głupio - żeby na tym malutkim komputerku postawić router dla domu na Debianie, postawić na tym Apache albo nginx, własną chmurę i stronę.
Ile to może chodzić ciurkiem ? Zabawka czy można się pobawić bo ciche i oszczędne.
Offline
Nie wiem jak najnowsze ale RPi 1 i 2 mi padały po ~1 roku ciągłej pracy. Trzymałem na tym dysk współdzielony (mdadm na 2 dyski), torreny, serwer www.
Płytka działała normalnie aż pewnego dnia po prostu przestała :) Pewnie się przegrzewały czy coś, te nowe maja lepiej rozwiązane chłodzenie + można zawsze cos dokupić.
Ihmo do takiego prawdziwego domowego serwerka brakuje w nich kilku portów sata aby mieć lepszą wydajność transferu plików i nie przycinać sieci (eth jest na usb)
Offline
Wiesz, ja tam wiele nie potrzebuję. Te najnowsze - wersja 4B ma moduł chłodzenia. A co do transferu to wpiąłbym do tego skrętkę z kablówki, a na chałupę wysłał sygnał po wifi. I to mi wystarczy.
Teraz mam podobnie, tyle że mam router TPlinka gdzie nie mam ani chmury ani www.
A jaki dysk zewnętrzny polecasz ? SSD ?
===edit===
prawdziwy gigabit ethernet -->> https://forbot.pl/blog/raspberry-pi-4-juz-jest-co-n … -ceny-id36997
Offline
Jeśli eth jest już na osobnym chipie to dzielenie przepustowości już nie jest problemem. W starszych wersjach pobieranie 100Mbps z dysku było tylko w teorii, bo sterownik nie wyrabiał.
Co do dysku - na pewno musi byc zewnętrrzny (usb) bo malinka nie ma saty :), a jaki, to juz zależy od kasy. Osobiście bym kupił kieszeń usb 3.0 <> nvme i do tego jakiś dysk na nvme. Ceny lecą bardzo w dół, 1TB mozna kupić za ~400zł
Offline
Cześć
Zamiast Rbi wolałbym OrangePi, masz więcej RAM, wbudowany flash na system. Pełny 1 Gigabit.
Cena może trochę większa, ale u mnie działa :
___ ____ _ ____ _____
/ _ \| _ \(_) _ |___ \| ____|
| | | | |_) | |_| |_ __) | _|
| |_| | __/| |_ _| / __/| |___
\___/|_| |_| |_| |_____|_____|
Welcome to Debian Stretch with Armbian Linux 4.19.57-sunxi
System load: 0.16 0.03 0.01 Up time: 48 days
Memory usage: 4 % of 2013MB IP: 10.10.0.7
CPU temp: 48°C
Usage of /: 11% of 15G storage/: 35% of 466G
Offline
A jak z temperaturą w OrangePi ?
Bo w RPi 4B procek dochodzi do 82 oC i dopiero chłodzenie aktywne zbija temperaturę do uczciwych 32 oC
Offline
Możesz kupić polizingowego atoma np https://at-outlet.pl/komputery/dell-optiplex-fx160- … oCnocQAvD_BwE ja kilka lat temu coś podobnego kupiłam i pracuje to sobie bez problemów ciche i oszczędne. Kolejnym rozwiązaniem to może być laptop.
Offline
Na router przydałoby się mieć dwa porty LAN w standardzie lub przynajmniej możliwość dołożenia kolejnego LAN do PCI-E, a ten Atom to drugi LAN chyba tylko przez USB uzyska.
Offline
arecki napisał(-a):
Na router przydałoby się mieć dwa porty LAN
Zasadniczo to powinien mieć dwa interfejsy sieciowe, eth i wlan wstarczą jeśli w domu nie ma nic co potrzebuje kabla :D
Offline
W przypadku domu wątpliwe aby udało się obsłużyć cały przez WLAN, chyba, że jakiś mały i ma ściany z kartongipsu :D
Offline
To jest przykładowy sprzęt ja mam np taką obudowę wktorej bezproblemowo jestem w stanie dołożyć kolejnego etherneta
Pytanie ile Bodzio potrzebuje miejsca na tej chmurze bo wg mnie jednym z ciekawszych rozwiązań jest vps np w ovh. Grosze kosztuje niczym nie trzeba się przejmować.
PS co do WiFi u Bodzia to mu na jednym routerze spokojnie obleci
Offline
Co do temperatury to jak widac srednio okolo 50 stopni, takze nie ma tragedii tym bardziej ze mam to w obudowie.
Ja np uzywam vps-a w arubie za 4 pln miesiecznie.
Offline
jak nie zależy na wydajności a ma być to router z dodatkami to można kupić tanio płytki microtika, postawić tam openwrt, na do USB dysk
się nie grzej, pobór jeszcze mniejszy niż malina do tego kilka eth i wifi
sam mam kilka takich płytek z openwrt wgranym i działa stabilnie
Offline
Openwrt obsługuje Apache, nginx, proxy ? Się pytam bo nie wiem.
Offline
rulezdc napisał(-a):
Ja np uzywam vps-a w arubie za 4 pln miesiecznie.
Patrzyłem na tę arubę. 11,99/m-c przy 20 GB dysku. To na Googlu mam 15 Gb za darmo.
I jest jeszcze sprawa hotlinków. Wszyscy to ostatnio przycinają. Mam konto na BoxCloud i na iCloud. Każdy daje darmowo po 5 GB, ale hotlinki są wycięte.
Na Dropboxie też ostatnio wycięli i trzeba wiedzieć co dopisać do ścieżki aby hotlink działał.
Więc własna chmura + www + serwer plików jest jak najbardziej uzasadniona. Nawet jak jest wolniejsza ciut :)
===edit===
zastanawiam się nad BananaPi :)
Offline
Bodzio napisał(-a):
Openwrt obsługuje Apache, nginx, proxy ? Się pytam bo nie wiem.
wystarczy jedno zapytanie do google: https://openwrt.org/docs/guide-user/services/webserver/nginx
Offline
Bodzio
Ja mam za 4 PLN właśnie te 20 GB.
Co do banana pi zastanawiałem się, jest jeszcze kilka ale to już cenowo drogo wychodzi.
Offline
W sumie kupiłem najnowszą malinkę. Do tego jeszcze dokupię SSD i mam fajny sprzęcior. Bootowanie z SSD jest rozwiązane, więc nie ma co się strzykać, że karta się wysypie.
Offline
W OrangePi jest flash na system, także spokojnie system się zmieścił, na dane mam podpięty dysk, wystawione jest minidlna i serwer www do testów.
Ale jak chcesz na wypasie to jest jeszcze Rock64:
https://www.pine64.org/devices/single-board-computers/rock64/
Offline
zabawka, z każdym porządnym routerem mającym wyjście usb to osiągniesz no i po co Ci Debian jak masz OpenWRT?
root@OpenWrt:~# uname -a Linux OpenWrt 4.9.184 #0 Mon Jul 1 20:13:23 2019 mips GNU/Linux
root@OpenWrt:~# df -h Filesystem Size Used Available Use% Mounted on /dev/root 2.8M 2.8M 0 100% /rom tmpfs 29.4M 76.0K 29.4M 0% /tmp /dev/sda1 975.9M 19.8M 888.9M 2% /overlay overlayfs:/overlay 975.9M 19.8M 888.9M 2% / tmpfs 512.0K 0 512.0K 0% /dev /dev/sda3 5.3G 10.9M 5.0G 0% /mnt/sda3
root@OpenWrt:~# opkg list nmap nmap - 7.70-1
aha
root@OpenWrt:~# cat /etc/sysctl.conf net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.lo.disable_ipv6 = 1 net.ipv6.conf.all.accept_source_route = 0 net.ipv6.conf.default.accept_source_route = 0 net.ipv6.conf.all.accept_redirects = 0 net.ipv6.conf.default.accept_redirects = 0 net.ipv4.icmp_echo_ignore_all = 1 net.ipv4.icmp_echo_ignore_broadcasts = 1 net.ipv4.igmp_max_memberships = 0 net.ipv4.igmp_max_msf = 0 net.ipv4.conf.all.accept_source_route = 0 net.ipv4.conf.default.accept_source_route = 0 net.ipv4.conf.all.accept_redirects = 0 net.ipv4.conf.default.accept_redirects = 0 net.ipv4.conf.all.send_redirects = 0 net.ipv4.conf.default.send_redirects = 0 net.ipv4.conf.all.rp_filter = 1 net.ipv4.conf.default.rp_filter = 1 net.ipv4.conf.all.arp_accept = 0 net.ipv4.conf.default.arp_accept = 0 net.ipv4.conf.all.log_martians = 1 net.ipv4.conf.default.log_martians = 1 net.ipv4.tcp_timestamps = 0 kernel.threads-max = 16384 kernel.dmesg_restrict = 1 kernel.kptr_restrict = 1 kernel.panic = 180 kernel.panic_on_oops = 0 kernel.randomize_va_space = 2 kernel.kptr_restrict = 2 kernel.core_uses_pid = 1 kernel.sysrq = 0 fs.protected_symlinks = 1 fs.protected_hardlinks = 1
:)
Ostatnio edytowany przez hi (2019-09-12 01:37:42)
Offline
@Bodzio
OpenWRT obrabia Nginxa ze wszystkimi tego skutkami, włącznie z luci-nginx.
root ~> nginx -V nginx version: nginx/1.16.0 (x86_64-pc-linux-gnu) built with OpenSSL 1.1.1c 28 May 2019 TLS SNI support enabled configure arguments: --target=mips-openwrt-linux --host=mips-openwrt-linux --build=x86_64-pc-linux-gnu --program-prefix= --program-suffix= --prefix=/usr --exec-prefix=/usr --bindir=/usr/bin --sbindir=/usr/sbin --libexecdir=/usr/lib --sysconfdir=/etc --datadir=/usr/share --localstatedir=/var --mandir=/usr/man --infodir=/usr/info --disable-nls --crossbuild=Linux::mips --prefix=/usr --conf-path=/etc/nginx/nginx.conf --with-http_ssl_module --add-module=/builder/shared-workdir/build/sdk/build_dir/target-mips_24kc_musl/nginx-ssl/nginx-1.16.0/nginx-naxsi/naxsi_src --with-ipv6 --add-module=/builder/shared-workdir/build/sdk/build_dir/target-mips_24kc_musl/nginx-ssl/nginx-1.16.0/nginx-headers-more --error-log-path=/var/log/nginx/error.log --pid-path=/var/run/nginx.pid --lock-path=/var/lock/nginx.lock --http-log-path=/var/log/nginx/access.log --http-client-body-temp-path=/var/lib/nginx/body --http-proxy-temp-path=/var/lib/nginx/proxy --http-fastcgi-temp-path=/var/lib/nginx/fastcgi --with-cc=mips-openwrt-linux-musl-gcc --with-cc-opt='-I/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/target-mips_24kc_musl/usr/include -I/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/target-mips_24kc_musl/include -I/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/toolchain-mips_24kc_gcc-7.4.0_musl/usr/include -I/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/toolchain-mips_24kc_gcc-7.4.0_musl/include/fortify -I/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/toolchain-mips_24kc_gcc-7.4.0_musl/include -Os -pipe -mno-branch-likely -mips32r2 -mtune=24kc -fno-caller-saves -fno-plt -fhonour-copts -Wno-error=unused-but-set-variable -Wno-error=unused-result -msoft-float -mips16 -minterlink-mips16 -iremap/builder/shared-workdir/build/sdk/build_dir/target-mips_24kc_musl/nginx-ssl/nginx-1.16.0:nginx-1.16.0 -Wformat -Werror=format-security -fstack-protector -D_FORTIFY_SOURCE=1 -Wl,-z,now -Wl,-z,relro -fvisibility=hidden -ffunction-sections -fdata-sections -DNGX_LUA_NO_BY_LUA_BLOCK' --with-ld-opt='-L/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/target-mips_24kc_musl/usr/lib -L/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/target-mips_24kc_musl/lib -L/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/toolchain-mips_24kc_gcc-7.4.0_musl/usr/lib -L/builder/shared-workdir/build/sdk/staging_dir/toolchain-mips_24kc_gcc-7.4.0_musl/lib -znow -zrelro -Wl,--gc-sections' --without-http_upstream_zone_module
@hi
Aktualizacja OpenWRT Ci się przyda:
root ~> uname -a Linux Router 4.14.133 #0 Thu Jul 25 17:40:57 2019 mips GNU/Linux # OpenWRT ### d 01:28 Router : ~ root ~> df -h Filesystem Size Used Available Use% Mounted on /dev/root 3.0M 3.0M 0 100% /rom tmpfs 60.7M 364.0K 60.4M 1% /tmp /dev/ubi0_1 99.2M 14.3M 80.2M 15% /overlay overlayfs:/overlay 99.2M 14.3M 80.2M 15% / tmpfs 512.0K 0 512.0K 0% /dev
To OpenWRT - 19.07.
Konkretnie:
OpenWrt 19.07-SNAPSHOT, r10324-8bf8de95a2
Pozdro
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2019-09-12 01:50:11)
Offline
Jacekalex używam modowanego OpenWRT od Cezarego:
nikt@debian:~$ ssh-ruter root@192.168.1.1's password: BusyBox v1.28.4 () built-in shell (ash) _______ ________ __ | |.-----.-----.-----.| | | |.----.| |_ | - || _ | -__| || | | || _|| _| |_______|| __|_____|__|__||________||__| |____| |__| W I R E L E S S F R E E D O M ----------------------------------------------------------------------------- | | | OpenWrt 18.06-SNAPSHOT, r7812-aced9de9a4 | | | | Build time: 2019-07-06 06:54 CEST | | Cezary Jackiewicz (obsy), http://eko.one.pl | | | ----------------------------------------------------------------------------- Booted from EXTERNAL ROOT | Machine: TP-Link TL-WR1043N/ND v2 | | Uptime: 0d, 09:59:17 | | Load: 0.05 0.03 0.00 | | Flash: total: 975.9MB, free: 888.9MB, used: 2% | | Memory: total: 58.9MB, free: 45.9MB, used: 22% | | WAN: xx.xx.xx.xx, proto: dhcp | | LAN: 192.168.1.1, leases: 0 | | radio0: mode: ap, ssid: xxxx, channel: xx, conn: xx | -----------------------------------------------------------------------------
Ostatnio edytowany przez hi (2019-09-12 01:48:37)
Offline
hi napisał(-a):
Jacekalex używam modowanego OpenWRT od Cezarego:
...
I cóż z tego:
https://dl.eko.one.pl/firmware/?vendor=TP-Link& … reTable=false
Offline
ok rzeczywiście mea culpa
jak wytrzeźwieję to się tym z pewnością zajmę :)
Ostatnio edytowany przez hi (2019-09-12 02:04:46)
Offline