Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2019-06-09 22:41:34

  blind - Użytkownik

blind
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-19

Współdzielenie katalogu przy pomocy Nautilusa

Witam serdecznie.

Mam zainstalowanego Debiana Buster z Gnome. Poza tym mam zainstalowane pakiety nautilus-user-share oraz samba. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na katalogu można wybrać "opcje współdzielenia" za pomocą, których można udostępnić katalog w sieci lokalnej. To działa. Mogę się z poziomu Windowsa połączyć z Linuksowym udziałem i vice versa. Mam jednak dwa problemy. Żaden nie jest krytyczny, ale wkurza mnie to, że nie działa to tak jak należy.

1) Zarówno Windows jak i Debian mają wyłączony protokół SMB1. Niestety wraz z wyłączeniem tego protokołu udziały przestały być widoczne zarówno w otoczeniu sieciowym na windowsie, jak w i sieci w nautilusie. Obie maszyny widzą tylko same siebie. Bez problemu można się jednak połączyć między maszynami poprzez ręcznie utworzenie skrótu do działu.

2) Problem drugi jest nieco bardziej irytujący. Mianowicie jak wspomniałem na wstępie przy pomocy nautilusa można utworzyć udział. Niestety opcja ta przestaje działać, gdy w konfiguracji samby ustawi się wymane szyfrowanie opcją:

smb encrypt = mandatory

Gdy opcja znajduje się w pliku smb.conf, próba utworzenia udziału za pomocą nauilusa kończy się błędem:

Kod:

"net usershare" zwrócił błąd 255: net usershare add: cannot convert name "Everyone" to a SID. {Access Denied} A process has requested access to an object but has not been granted those access rights..

Po usunięciu wpisy z konfiguracji z zrestartowaniu serwisu samby, udział znowu można dodać. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, bo już się trochę naszukałem w sieci i niestety nie znalazłem niczego, co by rozwiązało moje problemy. :/


"Po drugie: w to co robisz uwierz i włóż w to serce."

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)