Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-12-21 14:24:35

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Czarny ekran po widocznym grubie.

Witam. Domyśla się, że podobny temat przewija się regularnie ale naprawdę nie jestem sobie w stanie poradzić sam. Zainstalowałem Debiana 9 pełnego obok windows 10 i zaraz po wyświetleniu grub i wyborze systemu operacyjnego przeskakuje kilka linijek tekstowych i ukazuje się czarny ekran. Domyślam się, że chodzi o sterowniki do karty graficznej GTX1060, ale nie mam pojęcia jak zabrać się do instalacji. Jeśli ktoś znajdzie trochę cierpliwości, to proszę o opisanie tego tak łopatologicznie.. Tak jakby mówił do upośledzonego.. Debian jest potrzebny mi do zwykłego użytkowania, więc nie chcę zagłębiać się bardzo mocno a tylko zainstalować sterowniki do karty. Do tej pory korzystałem z Kubuntu , ale ten strasznie zamula już po kilku dniach od instalacji. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline

 

#2  2018-12-21 14:46:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

System powinien Ci wstać bez względu na kartę. Wtedy tylko problem z rozdzielczością.
Jakieś środowisko graficzne zainstalowałeś  ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#3  2018-12-21 14:53:41

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Wybrałem nośnik ze środowiskiem KDE ponieważ znam je z Kubuntu i odpowiada mi bardzo. Tak jak wspominałem pojawia się grub i czarny ekran zaraz po. Wspomnę, że z innymi dystrybucjami takimi jak Ubuntu, czy Kubuntu nie było problemu.

Offline

 

#4  2018-12-21 16:41:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Różnica miedzy Ubuntu a Debianem 9 to po pierwsze firmware (Debian nie ma w standardowym  instalatorze binarnych blobów, trzeba je doinstalować z repozytorium non-free, albo pobrać obraz instalacyjny z blobami).

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 16:42:17)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2018-12-21 17:03:57

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Możesz przybliżyć o co chodzi z blobami? Nie mogę dodać żadnych repozytoriów, bo system nie wyświetla pulpitu.. Jak odróżnić obraz z blobami? Który to obraz?

Offline

 

#6  2018-12-21 17:05:05

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Jacekalex jeżeli dobrze pamiętam to jest coś jeszcze, w Stretch-u jest nouveau które jeszcze nie wspiera tej karty. Tak było na pewno, ale może coś zaktualizowali.

luxy81 napisał(-a):

... Tak jak wspominałem pojawia się grub i czarny ekran zaraz po. Wspomnę, że z innymi dystrybucjami takimi jak Ubuntu, czy Kubuntu nie było problemu....

To dlatego że były oparte na nowszym Debianie testowym, a ty masz za "nową" kartę dla  Stretch-a, by działało out of box, i reszta tak jak wyżej.  Ale to nie znaczy że nie będzie działać na Debianie 9.

Przede wszystkim to.

1. Czy to laptop z nvidią i intelem, czy komputer z samą nvidią. Raczej to drugi bo na intelu mieszanym by działało na sterowniku intela.

2. Czy możesz przełączyć się na terminal powiedzmy drugi, skrótem klawiszowym Ctrl-Alt-f2 i się zalogować.

3. Czy po zalogowaniu masz internet. Możesz sprawdzić ping-iem.

Kod:

ping -c 4 deb.debian.org

Jak nie ma, to pokaż.

Kod:

ip a

Przekieruj sobie wyjście do pliku i skopiuj do wklejenia tu.

Kod:

ip a > /tmp/ifconfig.txt

Korekta: zmiana ifconfig na ip, zapominałem o zmianie.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 09:56:28)

Offline

 

#7  2018-12-21 17:09:23

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Komputer jeest stacjonarny z Ryzenem na pokładzie. Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę jak wrócę do domu.

Offline

 

#8  2018-12-21 17:36:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Tak mi się wydaje, że mesa obsłuży wszystko. A potem konkretne sterowniki do karty


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#9  2018-12-21 17:38:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Bloby to binarne firmware, w Linuxie zawsze siedzi w lokalizacji /lib/firmware/,
w wielkim skrócie są to niewolne części sterowników potrzebne do uruchomienia rożnych urządzeń.
Jest z nimi sporo kłopotów z bezpieczeństwem i stabilnością, dlatego Developerzy Debiana zdecydowali, że nie będą dodawali blobów do oficjalnych obrazów instalacyjnych.

W praktyce karty graficzne Intela i AMD, karty wifi i sporo kart sieciowych wymaga różnych blobów, w Debianie masz je w komplecie w repozytorium non-free.
Można też paczki z blobami doinstalować w trybie ekspert w czasie instalacji systemu, jeśli przygotujesz paczki z potrzebnymi blobami na pendraku.

Są też nieoficjalne obrazy Debiana z blobami:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-f … ing-firmware/

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 17:41:47)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2018-12-21 19:29:55

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Bodzio napisał(-a):

Tak mi się wydaje, że mesa obsłuży wszystko.

Jeżeli wymusisz prace na przykład na sterowniku vesa, wyłączając sterownik nouveau, to tak. Powinno coś się wyświetlić na tej nowej stosunkowo karcie. Na pewno nouveau nie obsługiwało tych kart w Debianie 9, a próbuje sterować nimi. A jak jest teraz, to chyba widać, a nie chce mi się sprawdzać.

Tak jak najnowsze architektury nvidii Volta i Turing nie są jeszcze wspierane przez nouveau.

https://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames/

Tak architektura Pascal zaczęła być wspierana po wydaniu Debiana 9. Oczywiście można próbować zaktualizować mese i inne, dodać firmware, tylko.

To i tak mało ważne bo najnowsze karty nvidii na dzisiaj działają wydajnie tylko na zamkniętym sterowniku. Cóż Nvidia jest jaka jest, każdy wie że robi trudności i nie wszystko udostępnia dla otwartego projektu nouveau.

Zawsze można zainstalować testinga i tak jest stabilniejszy niż Ubuntu i klony, nouveau powinno tam prawidłowo obsługiwać to GPU. Ale bez sterowników zamkniętych Nvidii do tej karty GPU się nie obejdzie, na teraz.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-21 19:55:22)

Offline

 

#11  2018-12-21 23:03:37

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Ściągnę obraz z blobami, który udostępnił Jacekalex i zobaczę co z tego wyjdzie. Dam znać jutro. Tym czasem dzięki za pomoc :) Choć większość języka , którego używacie nie jest dla mnie zrozumiała.

Offline

 

#12  2018-12-21 23:37:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Obraz z blobami nie pomoże w przypadku, kiedy masz kartę Nvidia, której nie obsługuje sterownik Nouveau (który czasami nie wie, że nie poradzi sobie z taką czy inną kartą, bo próbuje zawsze wszystkie karty Nvidia obrabiać, choć ma co najmniej roczny obsuw względem steru od Nvidii ).

Może natomiast pomóc z kartami AMD/Radeon czy Intel, których stery w jaju potrzebują blobów do poprawnej pracy, ale daną kartę obsługują.

Także lepiej napisz najpierw, co tam masz za karty graficzne  i którą wersję Debiana chcesz dokładnie instalować.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 23:41:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2018-12-22 08:29:22

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

luxy81 napisał(-a):

Ściągnę obraz z blobami, który udostępnił Jacekalex i zobaczę co z tego wyjdzie. Dam znać jutro. Tym czasem dzięki za pomoc :) Choć większość języka , którego używacie nie jest dla mnie zrozumiała.

Kombinujesz. Przecież masz już zainstalowanego Debiana 9, wystarczy zainstalować nowszy kernel i sterowniki własnościowe nvidii i ta karta będzie działać prawidłowo na Stretch-u. Ale do tego potrzebny jest internet (znacznie ułatwia), dlatego zadałem takie, a nie inne pytanie. Przecież pisałem że się da.

Oczywiście można zainstalować testowego Debiana i tam uruchomi się sesja graficzna "od razu", ale tak jak pisałem, dla wydajności i tak trzeba instalować własnościowe sterowniki dla tego GPU.

Offline

 

#14  2018-12-22 10:14:30

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Zrobiłem reinstalkę z obrazu , który dałeś w linku. ale nic się nie zmieniło... Chciałem zrobić to bez kombinacji ponieważ rzeczy oczywiste dla Was nie są oczywiste dla mnie. Jedyna rzecz jaką potrafie pod linuksem, to instalacja systemu i prostych programów. Niestety nie mogę wejść do konsoli. Kompletny brak reakcji.

Offline

 

#15  2018-12-22 11:12:45

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

luxy81 napisał(-a):

Zrobiłem reinstalkę z obrazu , który dałeś w linku. ale nic się nie zmieniło... Chciałem zrobić to bez kombinacji ponieważ rzeczy oczywiste dla Was nie są oczywiste dla mnie. Jedyna rzecz jaką potrafie pod linuksem, to instalacja systemu i prostych programów. Niestety nie mogę wejść do konsoli. Kompletny brak reakcji.

Ja ci nic nie dawałem, na razie.

Możesz trochę poczekać i spróbować przejść na terminal. Jak to nic nie da, to zostaje recovery mode, lub przy starcie wyłączenie sterownika nouveau w grubie. Jak zobaczysz gruba naciśnij e w linii zaczynającej się od linux na końcu przed słowem quiet (nic się nie bój to nie są zmiany na stałe, nie pomyl się, zawsze możesz spróbować drugi raz), wpisz to :

Kod:

modprobe.blacklist=nouveau

i naciśnij f10, jeżeli uda ci się zalogować sprawdź czy działa internet.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 11:14:40)

Offline

 

#16  2018-12-22 12:06:51

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Wpisałem ten ciąg, który podałeś. Niestety nie ma efektu. Sprawdziłem , czy nie pomyliłem liter i po wciśnięciu f10 ten ciąg nie zapisuje się. Co do Trybu recovery. To nie przyjmuje mi hasła root, które ustanowiłem.

Ostatnio edytowany przez luxy81 (2018-12-22 12:40:40)

Offline

 

#17  2018-12-22 16:05:32

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

luxy81 napisał(-a):

Wpisałem ten ciąg, który podałeś. Niestety nie ma efektu. Sprawdziłem , czy nie pomyliłem liter i po wciśnięciu f10 ten ciąg nie zapisuje się.

Czyli mniej więcej jak w tym przykładowym miejscu wpisałeś.

linux    /boot/vmlinuz-4.9-amd64 root=UUID=5b70c824-5e38-487d-8c5a-fa29e15eb1f9 ro modprobe.blacklist=nouveau quiet

Można na końcu wpisać i skasować quiet, ale chciałem żeby nie przekroczyć linii. Dziwne, to w Debianie 9 (bo masz zainstalowanego Debiana 9) wyłącza na pewno nouveau. Skasuj quiet i spróbuj jeszcze raz może coś pokaże więcej przy bootowaniu. Jak nie to czytaj dalej.

luxy81 napisał(-a):

Co do Trybu recovery. To nie przyjmuje mi hasła root, które ustanowiłem.

No to chroot, albo edycja ścieżki w recovery mode (tak samo klawisz e do edycji). W recovery mode zmienić na końcu linii z ro single na rw single init=/bin/bash (może być sh, co kto lubi), koniec ma wyglądać tak;

Kod:

rw single init=/bin/bash

I uruchomić f10. Po uruchomieniu będziesz zalogowany jako root i możesz zmień hasło dla root-a.

Kod:

passwd root

Po zmianie wyjdź przez exit (nie działa systemctl reboot), jak będzie kernel panic, restartuj komputer przyciskiem fizycznym.

Można próbować też używać nowszego sposobu systemd.unit= opcja.

Teraz znowu na  recovery mode. ale już "normalnie", tylko zmienić z ro na rw. Jak już się zalogujesz to uruchom konfiguracje sieci, przez.

Kod:

dhclient

Sprawdź czy masz internet, tak jak pisałem wyżej. Reszta jak będzie działający intranet.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 16:31:18)

Offline

 

#18  2018-12-22 17:07:39

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Pierwszy sposób nie zadziałał. Ale mam już dostęp do internetu.

Offline

 

#19  2018-12-22 17:47:56

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

To jak masz roota z internetem to instalujesz tu jest opis.

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

Dobra napisze wszystko, nie zapomnij o szczegółach ro na rw.

Może na tym Ryzen-ie najlepiej najnowsze z backport-ów.

Dodaj repozytoria stretch-backports dla Debiana 9. Uważnie przepisz, nie pomyl się.

Kod:

echo "deb http://deb.debian.org/debian stretch-backports main contrib non-free" > /etc/apt/sources.list.d/stretch-backports.list

Zaktualizuj bazę repozytoriów.

Kod:

apt-get update

Przydało by się dodać w głównym repozytorium contrib non-free i zaktualizować cały system, ale może później to zrobisz.

Teraz zainstaluj kernel i nagłówki do niego, może bez polecanych.

Kod:

apt-get install -t stretch-backports linux-image-amd64 linux-headers-amd64 --no-install-recommends

Restartuj żeby być na nowym kernelu (nie jest to konieczne), jak nic się nie zmieniło to tak samo jak wcześniej i zainstaluj sterowniki własnościowe. Oczywiście z root-a.

Kod:

apt-get install -t stretch-backports nvidia-driver nvidia-kernel-dkms

Zrób katalog

Kod:

mkdir /etc/X11/xorg.conf.d

I plik konfiguracji dla sterownika nvidii.

Kod:

echo -e 'Section "Device"\n\tIdentifier "My GPU"\n\tDriver "nvidia"\nEndSection' > /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf

Wpis w  /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf ma wyglądając tak.

Kod:

Section "Device"
        Identifier "My GPU"
        Driver "nvidia"
EndSection

Restart i już normalnie uruchom system.

Uwaga: Poprawka txt na list, w nazwie stretch-backports.list, dobrze że to przeczytałem jeszcze raz.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 19:24:08)

Offline

 

#20  2018-12-23 13:11:54

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Nie zauważyłem Twojego ostatniego wpisu :) Trudno najwyżej zrobię od Nowa wszystko po świętach. Wielkie dzięki za pomoc.

Offline

 

#21  2019-01-02 14:54:39

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Witaj. Czy mógł byś wkazać dokładnie gdzie ta poprawka ma być? Nie mogę znaleźć wpisu txt, który mam zmienić na list.

Offline

 

#22  2019-01-02 16:38:37

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

luxy81 napisał(-a):

Witaj. Czy mógł byś wkazać dokładnie gdzie ta poprawka ma być? Nie mogę znaleźć wpisu txt, który mam zmienić na list.

Bo go już tam we wpisie nie ma, poprawione na prawidłową końcówkę list. Jak tylko zauważyłem błąd poprawiłem, a na dole dałem tylko info o przyczynie edycji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)