Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-09-02 19:56:03

  laser - Użytkownik

laser
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-10-09

HP Vectra - piszczy jak szlaony

Witam, taki problem:

Chciałem zaintalować Debiana 9 na trochę wiekowym HP Vectra VL400 (950 MHz, 256 MB) ze standardowego CD instalacyjnego.

Jądro i initrd łąduje się prawidłowo, pojawiają się komuniakty jądra, ale potem nagle komputer zaczyna piszczeć jak szalony.

Podejrzewałem pamięć, więc zabootótowałem go programem memtest - po godzine komuniikt - no errors, czyli wygląda, że pamięć w porządku.

Czy może ktoś używa Linux-a na takim komputerze? Czy może warto dodać jakieś "bezpieczne" opcje do jądra przy bootowaniu?

Pozdrawiam, Marcin

Offline

 

#2  2018-09-02 20:09:16

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: HP Vectra - piszczy jak szlaony

Na 256MB RAM Debiana ze środowiskiem graficznym nie ma sensu instalować.

Nie te czasy, to np:

Kod:

943.9 MiB +  32.2 MiB = 976.1 MiB    firefox

FF u mnie w tej chwili.

Możesz się pobawić konsolą na takim zabytku, ale weź lepiej obraz netinstall z niewolnymi firmware.
Obrazy są tutaj:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-f … ing-firmware/

Przy czym taki stary grat to strata czasu, więcej będzie kosztowałą energia elektryczna
do tego grata, niż jego praca jest warta.

Jak masz jakis normalny komputer nie starszy niż 10 lat, to masz na nim co najmniej procek klasy Core2 i 2GB RAM, czyli mniej wiecej minimum konfiguracyjne z połowy  2008 roku.
Na czymś takim Linux jeszcze chodzi w tej chwili.

Wtedy takiego zabytka możesz tam stworzyć w ramach maszyny witrualnej przez Virtualboxa czy KVM na normalniejszym kompie.

Poniżej tych parametrów szkoda czasu, kasy na energię i nerwów.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-09-02 20:12:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2018-09-04 16:01:53

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Re: HP Vectra - piszczy jak szlaony

Na tym to ja bym antiXa core z LXDE. Bazowany na Debianie 9, działa na śmiećkompach używając coś koło 80 mega ramu.

EDIT: Myślę, że nawet przeglądarka pójdzie i najstarsze gry. I martwiłbym się raczej o procka niż o RAM.

Ostatnio edytowany przez Grzesiek11 (2018-09-04 16:09:39)

Offline

 

#4  2018-09-09 13:16:56

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: HP Vectra - piszczy jak szlaony

Grzesiek11 prędzej to:
http://www.damnsmalllinux.org/

Grzesiek11 napisał(-a):

I martwiłbym się raczej o procka niż o RAM.

to nawet malina drugiej generacji, która ma 1GB ramu nieźle mieli przy odpaleniu jakiejś lekkiej przeglądarki typu midori o ff czy chromium nawet nie wspominam na 256 MB to co najwyżej lynx-a odpali ...

Ostatnio edytowany przez hi (2018-09-09 13:27:31)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#5  2018-10-18 17:54:48

  KotBatman - Nowy użytkownik

KotBatman
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2018-10-18

Re: HP Vectra - piszczy jak szlaony

u mnie nie chce to pójść...

Offline

 

#6  2018-10-18 20:59:49

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: HP Vectra - piszczy jak szlaony

Z innej beczki - HaikuOS może ruszy. I jeżeli chodzi o Linux, to celowałbym raczej w obrazy Ubuntu Server, bo one mają domyślnie (chyba) trochę więcej w sobie, niż Debian. Jedyne co możesz tam postawić, to fluxboxa odpalanego za pomocą startx i być może jakąś leciutką przeglądarkę, chociaż nie bardzo wiem co. Aż z ciekawości sprawdzę.

https://www.ubuntu.com/download/server
https://www.haiku-os.org/about/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)