Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2017-11-29 11:02:41

  Dino_saur - Użytkownik

Dino_saur
Użytkownik
Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2009-11-13

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

Bodzio, czytałem, czytałem, ale jak się okazuje bez zrozumienia :)
Teraz dopiero zrozumiałem co chciałeś mi poradzić. 

Jednakże koniec, końców utworzyłem drugiego użytkownika i tak sobie pracuje na dwóch różnych - co jak się okazuje po paru dniach, ma dla mnie pewne zalety. Choć być może to jakaś forma schizofrenii :D
Pojawiają się co prawda pewne niedogodności, ale próbuję sobie z nimi radzić. Jak się nie uda to przejdę ponownie w tryb nękania Was moimi problemami.
Na razie dziękuję raz jeszcze i do ponownego...


...slowly and steady wins the race...

Offline

 

#27  2017-12-04 14:55:04

  Dino_saur - Użytkownik

Dino_saur
Użytkownik
Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2009-11-13

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

To znowu ja będę Was męczył :)
Tak jak pisałem mam dwóch użytkowników - i dobrze mi z tym z pewnych względów. Choć zapewne budzi to pewne zdziwienie i pobłażliwe uśmiechy u Was :)

Natknąłem się wszakże na pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić.
Nie wiem jak nadać obu użytkownikom takie same, pełne uprawnienia do wszystkich plików i katalogów (rwx). Kuser nie może sobie z tym poradzić. Próbowałem terminal użyć w tym celu, ale po przeczytaniu znalezionych w sieci informacji boję się żeby nie namieszać całkowicie :(


...slowly and steady wins the race...

Offline

 

#28  2017-12-04 17:26:59

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

Dino_saur napisał(-a):

Nie wiem jak nadać obu użytkownikom takie same, pełne uprawnienia do wszystkich plików i katalogów (rwx).

Chcesz uczynić dwóch użytkowników superuserami?
To niezbyt dobry pomysł.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-12-04 17:27:53)

Online

 

#29  2017-12-04 17:57:34

  Dino_saur - Użytkownik

Dino_saur
Użytkownik
Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2009-11-13

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

Przepraszam, byłem nieprecyzyjny - chodzi mi o pliki które znajdują się w obu katalogach domowych i na drugim twardym dysku z danymi.
W tej chwili na przykład była sytuacja, że na jednym koncie utworzyłem plik tekstowy, a z drugiego konta nie miałem do niego dostępu. Choć uprzednio cały katalog domowy był udostępniony dla obu użytkowników. Edytor zapisał plik tekstowy jako rw dla użytkownika który go stworzył, a użytkownik drugi miał tylko dostęp do czytania. Obaj użytkownicy są w tej samej grupie.


...slowly and steady wins the race...

Offline

 

#30  2017-12-04 18:40:26

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

Najprościej chyba dodać użytkowników do ich grup, czyli user1 dodajesz do grupy user2 i user 2 dodajesz do grupy user1 i dajesz odpowiednie uprawnienia dla grupy.
Ale bardziej eleganckim podejściem będzie chyba skorzystanie z ACL. https://wiki.debian.org/Permissions, wtedy nie ruszasz bieżących uprawnień a korzystasz z rozszerzonych.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-12-04 18:41:55)

Online

 

#31  2017-12-04 19:09:09

  Dino_saur - Użytkownik

Dino_saur
Użytkownik
Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2009-11-13

Re: Kubuntu 17.10, nie mogę uruchomić niektórych programów.

Tak właśnie miałem poustawianych user'ów i ich grupy :(  a problemy wyskoczyły...
Zaraz biorę się za czytanie tego co podałeś w linku, jak nie zrozumiem, wrócę :)

Ps. 10 minut później : ta strona w wiki.debian jeszcze nie istnieje - będę szukam tego tematu w sieci, może coś znajdę.

Ps.ps. istnieje jednak, nie zauważyłem, że w linku znalazł się u Ciebie niepotrzebny przecinek :)

Ostatnio edytowany przez Dino_saur (2017-12-04 19:22:10)


...slowly and steady wins the race...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)