Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-11-14 21:43:19

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

apache / nginx - kilka stron / użytkoników

Witam, mam serwer vps.
Chciałbym skonfigurowac serwer www w taki sposób aby stworzeni przeze mnie uzytkownicy mogli trzymac i zarządzać swoja strone w swoim katalogu domowym.

Zrobiłem trzech użytkowników, w każdym z nich dodałem katalog www (z pelnymi prawami właścicieli kat domowych) do vhostów dodałem odpowiednie wpisy.

Każda ze stron oczywiście działa ale problem w tym że jest jakiś problem z prawami. Przykładowo jeden z uzytkowników wgrał sobie wordpressa ale instalując wtyczki ma problem z instalacją z uwagi na złego właściciela oraz grupę dla katalogu ze strona. Gdy dałem właściciela oraz grupę jako www-data wszystko jest w porządku, jednak chciałbym z tego zrezygnować na rzecz ustawienia właściciela oraz grupy na tego konkretnego użytkownika.

Jak mogę to zrobić w jak najbardziej odpowiedni sposób.

Offline

 

#2  2017-11-14 21:54:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

Witrualhosty- Apache czy Nignx, oba obrabiają taki mechanizm.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-11-14 22:40:50)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-11-14 22:23:26

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

czyli wszystko za pomocą vhostów zrobie, dziekuje o taka odpowiedź mi chodziło, reszte znajde sam :)

Offline

 

#4  2017-11-14 22:50:31

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

z tego co udalo mi sie wyczytac w internetach, a dokladniej tutaj:https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-host-multiple-websites-securely-with-nginx-and-php-fpm-on-ubuntu-14-04

w sanym vhoscie nie da sie tego zrobic, dodatkowo wymagana jest także edycja konfiguracji php-fpm, czy jest inna metoda na zrobienie tego w poprawny sposób be edycji php?

Offline

 

#5  2017-11-14 22:59:23

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

Nginx serwujet ylko strony statyczne,także nie ma z nim problemów przy Vhostach, dobrze byłoby tylko zrobić procesy php-fpm per/vhost i ogarnąć je przy pomocy cgroup, jakby miały mieć różne dostępne potencjalnie zasoby.

Otwarty pozostaje problem obciążenia Mysqla, który nie ma Vhostów, a różne spartolone skrypty PHP mogą mu dać nieźle w kość.
W Mysqlu możesz limitować liczbę równoczesnych połączeń do bazy i/lub ilości zapytań,
ale RAM i CPU per/user nie zrobisz.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2017-11-14 23:52:37

  Twige - Użytkownik

Twige
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-10

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

czyli co najwyzej mogę obserwować ile cpu i ram zużywa dany użytkownik jak rozumiem ale nie ogranicze tego w żaden  sposób

możesz podpowiedzieć jak za pomocą vhostów ustawić dany root dir z plikami strony dla danego użytkownika bo nie moge tego znaleźć, wszysttko odnosi sie do php-fpm


i teraz czy dobrze rozumiem, jest możliwość aby pliki strony iały grupe oraz właściciela użytkowniak systemowego innego niz www-data np właściciela katalogu domowego, w którym znajduje sie katalog ze strona?

Ostatnio edytowany przez Twige (2017-11-14 23:56:55)

Offline

 

#7  2017-11-15 00:30:20

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: apache / nginx - kilka stron / użytkoników

Zdecyduj się najpierw, który serwer WWW bierzesz, katalog roboczy to podstawowy parametr każdego Vhosta w każdym serwerze WWW.

i teraz czy dobrze rozumiem, jest możliwość aby pliki strony iały grupe oraz właściciela użytkowniak systemowego innego niz www-data np właściciela katalogu domowego, w którym znajduje sie katalog ze strona?

Pewnie,że jest możliwość, ale do tego musisz zrozumieć, na czym polega system uprawnień i masek (umask), a także bitów SETUID, SGID i STICKY  w Linuxie.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-11-15 00:33:01)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)