Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-09-18 08:45:10

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Jak "wyłowić" pliki "deb" z obrazu ISO (tworz. lokalnego repozytorium)

Cześć,
mam zamiar zrobić sobie lokalne repozytorium. Za źródło miałyby posłużyć 3 obrazy ISO płyt DVD Debiana. Z tego co czytam o tym, pliki "deb", które mają składać się na to repozytorium należy umieścić w jednym miejscu. Tylko, jak wygodnie je "wyłowić" z tych obrazów ISO, bo gdy taki obraz zamontujemy, widać, że znajdują się one w przeróżnych katalogach. Kopiować "z ręki" tyle pakietów z tak różnych lokalizacji jest dość niewygodne standardowym wariantem:

Kod:

cp * /gdzies/tam

, więc podejrzewam, że ludzkość opracowała na to jakąś metodę. ;p Jak byście byli tak uprzejmi coś podpowiedzieć, bo nie mam pomysłu, ponieważ jedyne co mi przychodzi do głowy to "idee" rodem z Windowsa (Start >> znajdź pliki lub foldery >> wybierz dysk (np. a) >> (szukaj) "*.deb") i wtedy w okienku jako ikonki wyskakiwały wszystkie szukane pliki. Tu natomiast mam nadzieję, są jakieś subtelniejsze metody, w szczególności, że w Xfce nie widzę analogicznej do tej, a programy takie jak double commander przy wyszukiwaniu na zasadzie "*.deb" wyświetlają wszystkie ścieżki do plików, zamiast plików, czyli w sumie na jedno wychodzi jak by kopiować "z ręki". :) Z góry dzięki za pomoc.

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-09-18 08:51:08)

Offline

 

#2  2017-09-18 09:26:21

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Jak "wyłowić" pliki "deb" z obrazu ISO (tworz. lokalnego repozytorium)

Na razie idąc za informacjami z:
http://smurf.mimuw.edu.pl/node/1301

find
Polecenie find w sposób rekurencyjny wyszukuje pliki w podanych katalogach według zadanego kryterium i opcjonalnie wykonuje podane polecenia dla znalezionych plików.

Najczęściej find służy po prostu do szukania plików. Na przykład, aby znaleźć wszystkie zwykłe pliki (wyłączając katalogi) o rozszerzeniach c, cpp i h w katalogu kat, można użyć polecenia:

Kod:

find kat -type f \( -name "*.c" -o -name "*.cpp" -o -name "*.h" \)

Tylko, że tak jak myślałem po zamontowaniu ISO kiedy to wpisuję (- o usunąłem "na wyczucie", bo

Są to trzy opcje -name, określające możliwe rozszerzenia, połączone opcjami -o, które pełnią rolę logicznego operatora OR.

):

Kod:

find /media/cdrom -type f \( -name "*.deb" \)

zwraca "pustkę".
bo w tej lokalizacji nie ma plików "deb" przecież, czyli find jak pokazuje zwrotka, nie będzie szukał po całym katalogu /media/cdrom. Widział ktoś może w manie taką opcję, żeby chciał to robić? No i oczywiście pozostaje kwestia jak dalej takim wynikiem, który by się udało "zwrócić" zadziałać przy pomocy "cp", żeby to skopiować i czy w ogóle przy pomocy "cp", skoro jak wyżej cytat mówi "polecenie "find" wykonuje podane polecenia dla znalezionych plików"?

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-09-18 09:32:17)

Offline

 

#3  2017-09-19 20:29:25

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: Jak "wyłowić" pliki "deb" z obrazu ISO (tworz. lokalnego repozytorium)

Tylko po co tak kombinować??? Przecież na szybko wystarczy skopiować cały katalog pool z płyt do wybranej lokalizacji i użyć dpkg-scanpackages. Szczegóły https://wiki.debian.org/DebianRepository/Setup

Offline

 

#4  2017-09-21 08:57:44

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Jak "wyłowić" pliki "deb" z obrazu ISO (tworz. lokalnego repozytorium)

andreq napisał(-a):

Tylko po co tak kombinować??? Przecież na szybko wystarczy skopiować cały katalog pool z płyt do wybranej lokalizacji i użyć dpkg-scanpackages. Szczegóły https://wiki.debian.org/DebianRepository/Setup

Już chciałem napisać, że wystarczy skopiować z płyty od katalogu "main", ale widzę, że w "contrib" też też są jakieś "deby". :) Zrobiłem na próbę skanowanie dpkg-scanpackages (Ja nawiasem mówiąc czytałem wcześniej http://qref.sourceforge.net/Debian/reference/ch-pac … .html#s-local a tam 6.4.11, ale nie wiedziałem, że dpkg-scanpackages jest skanerem plików deb, który "lata" i szuka hehe), ale zabrakło mi miejsca na dysku, więc jak zrobię na gotowo, to zamelduję. :)

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-09-21 10:02:40)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)